Палежът в Скопие на дипломатическите ни автомобили не е инцидент. Политика е!

В този си вид РСМ няма място в Европейския съюз

В последната година агресията и обидите в Сверена Македония срещу страната ни, срещу българите, се е увеличила стократно

След поредната порция, вече напълно обичайна, вербална агресия, осъществена както от журналисти и медии, така и от официални лица, запалването на двата автомобила пред сградата на посолството ни в Скопие беше напълно логично следствие.

И макар че правителството на Северна Македония уж категорично осъди „вандализма и недопустимостта на палежите на превозни средства с дипломатически статут“, а часове по-късно полицията в Скопие арестува заподозрян за палежа, като се очаква срещу него да бъдат повдигнати съответните обвинения, на практика това са просто формални действия, напълно отговарящи на поговорката „след дъжд качулка“. Освен че са и лицемерни, с оглед на дългогодишната омразна реч, институционализирана вече омразна реч, която буквално ежеминутно се лее отвсякъде.

Дни преди палежа на автомобилите двама ютубъри от Република Северна Македония (РСМ) публикуваха видеоклип, в който показват средни пръсти на българския президент Илияна Йотова, както и на Румен Радев. Под публикацията им имаше стотици одобрителни и насърчаващи коментари. Общо взето - масово размахан среден пръст не просто срещу конкретни лица, дори не само срещу президентската институция, а срещу цялата ни държава.

В поредицата „ненавиждаме ви“ се включи и президентът на РСМ Гордана Силяновска-Давкова, която поиска да говори на английски език по време на посещението си в София, за да избегне официалната употреба на български език и да демонстрира езиково разграничение. Тя, видите ли, била разбирала само някои думи от нашия език. Така - чрез поредната провокация от официално лице, въпросната отклони и директните въпроси на журналистите относно забавянето на вписването на българите в конституцията на РСМ - ключово условие за преговорите им с ЕС.

А дни по-рано, съдът в Скопие, осъди 70-годишния български общественик Драги Каров от Велес. Условно наказание от 1 година затвор с 3-годишен изпитателен срок получи той за един-единствен негов коментар под публикация на македонска телевизия във Facebook. Според съда написаното от него представлява обида, квалификация и език на омразата!

Каров е сред най-изявените и разпознаваеми лица с българско самосъзнание в Северна Македония, а преди години стана известен с това, че издигна бюст-паметник на Тодор Александров в двора си. Грозна и целенасочена политическа присъда с ясната цел сплашване. Поредната...

Каква ли да очакваме да е присъдата на северномакедонеца, запалил публично двете коли? Посред бял ден, без да се крие, без маска, без дори да бърза да избяга след това, съвсем спокойно - пред погледа на стотици минаващи автомобили и пешеходци. Връх на циничността, на наглостта, на омразата. И после ще излиза с изявление правителството на РСМ, че „държавата има капацитета и ще реагира с пълната сила на институциите и няма да позволим на отделни лица да петнят репутацията на (Северна) Македония“. Това е гавра...

Всъщност, съдейки по съдбата на един друг, рушащ българско имущество в РСМ, можем да предположим какво го чака и този, вече идентифициран като И. Д. на 44 години от Скопие. През 2022 г. певецът и местен активист Ламбе Алабаковски подпали с „Молотов“ входната врата на Културния ни център „Иван Михайлов“ в град Битоля. Получи условна присъда (разбира се), а антибългарската партия „Левица“ организира протести в негова защита под надслов „Свобода за Ламбе“. Те го обявиха за национален герой и поискаха обвиненията срещу него да отпаднат. Въпросният се появи и на политическите протести в Скопие срещу т. нар. „френско предложение“ за преговорите на страната с ЕС, където символично изгори лист с договорите между двете страни, предизвиквайки възторжени реакции сред събралите се.

Още тогава се появиха съвсем резонни съмнения, че опозиционната по онова време, вече управляваща ВМРО-ДПМНЕ, има пръст в деянието му. Социалдемократическият съюз (СДСМ) изрази съмнения, че Алабаковски е бил подтикнат от партията на настоящия премиер Християн Мицкоски, за да предизвика умишлено напрежение с България.

И 4 години по-късно, омразната реч, агресията, палежите, обидите, вече са напълно институционализирани. Дали ще ни размахва пръст президентът им, или министър- председателят им, или външният им министър, няма никакво значение. Дали техни журналисти ще ни показват среден пръст, дали в медиите им ще се леят призиви срещу нас, не прави впечатление на никого. Циничността и наглостта на същите е безмерна. Няма как поведението им да не поражда и реципрочни мерки сред сънародниците им. В последната година агресията и обидите срещу страната ни, срещу българите, се е увеличила стократно. Буквално стократно, като вече се стига до открити заплахи.

Но и това не е достатъчно. Вероятно съвсем целенасочено, като по команда, в редица медии и форуми в РСМ, все по-настойчиво се налага безумието, че.... сме им откраднали езика. Техният език имал самостоятелно развитие, а книжовният български език бил базиран на техни исторически корени. Смешно ли ви е? Много грешите, не е смешно! Не е, защото това са хора, които са способни да облекат тази лъжа в съвсем официални твърдения, да я разпространят, да се опитат да я легитимират сред европейските ни партньори. Отлично знаем, че е една лъжа, изречена хиляди пъти, накрая става истина.

През последните години сме свидетели на безумно поведение в РСМ, идващо от най-високо политическо ниво. Минавайки през явни манипулации, открита агресия, присвояване на наши исторически личности - официално декларирали се като българи, през присвояване на дати, важни за историята ни. И ако в началото, преди десетилетия, надали имаше някой, който да обръща внимание на подобни нелепици, начело на РСМ вече е правителство, вече са лица, които нямат никакви скрупули да институционализират лъжите, да ги превърнат в своя доктрина, да ги говорят от най-високите европейски трибуни.

И каква е реакцията на нашите управляващи след поредицата от подобни агресивни атаки срещу страната ни? Обичайната... осъждали палежа на автомобилите и очаквали бързи действия и задържане на извършителя. Сериозно?

Докога българската държава ще реагира с половинчати мерки, сведени до протоколни декларации и беззъби протестни ноти? Това е не просто нелепо, това е крайно обидно за всички нас. Случващото се в РСМ отдавна е излязло извън рамките на „инциденти“ и „единични прояви“. Това е системно поведение, което изисква решителен и краен отговор. Отзоваване на посланика ни, изгонване на техния от страната ни. Черни печати за всички, позволили си да обиждат и нападат както български политици, така и хора с българско самосъзнание.

Отнемане на паспортите и на хилядите, декларирали се като българи, единствено за да се възползват от привилегиите, които им носят родните документи. Нищо по-малко! Не трябва и за момент да забравяме, че не ние искаме да влезем в ЕС, не ние чакаме милиарди от там, не ние настояваме да бъде приети час по-бързо. Не!

България не може повече да си позволява ролята на пасивен наблюдател, който просто регистрира поредното посегателство срещу достойнството си, среду идентичността си! Необходими са ясни, твърди и последователни действия - както на двустранно ниво, така и в рамките на европейските институции. Всяко отстъпление, всяко премълчаване и всяка дипломатическа мекота се възприемат не като добросъседство, а като слабост. Не го ли разбраха управляващите ни за толкова години? Наистина ли не го осъзнаха? А слабостта, както историята многократно е показала, ражда още по-голяма агресия.

В този си вид РСМ няма място в Европейския съюз. Държава, в която омразата се насърчава, лъжата се институционализира, българската идентичност се преследва, а историята ни се присвоява, не може да бъде част от общност, изградена върху ценности като върховенство на правото, свобода и човешко достойнство. И докато това не се промени - не на думи, а на практика - всякакви разговори за интеграция ще звучат като директна заплаха за нашата страна!

Когато омразата стане държавна доктрина, няма връщане назад!

Най-четени