Reuters: България очаква временно споразумение за водата с Гърция преди лятото

България очаква временно споразумение за водата с Гърция преди лятото, пише Reuters. Българският премиер Росен Желязков заяви, че правителството му търси временно споразумение с Гърция, за да сложи край на безизходицата около изтекла сделка за водата, която предизвика протести на гръцките фермери.

От 1964 г., съгласно споразумението за репарации от Втората световна война между двете съседки, водата от планините на България тече свободно по река Арда в 50 000 акра (20 000 хектара) от равнината Еврос в Северна Гърция.

Сделката изтече миналия юли, което тревожи гръцките фермери, които зависят от нея, за да опазят реколтата си. Те поставиха тракторни блокади близо до гръцкия град Кастаниес през последните седмици, настоявайки за незабавно, дългосрочно споразумение.

Гърция и българската национална електрическа компания НЕК подписаха временно споразумение за осигуряване на доставките между средата на юли и септември 2024 г.

В разгорещен парламентарен дебат в София в четвъртък, на фона на твърденията на опозицията, че България раздава водата си безплатно, Желязков каза, че правителството му търси краткосрочно споразумение за това лято.

"Ще потърсим временно решение в рамките на няколко месеца тази година, така че да имаме възможност да договорим всеобхватно споразумение", каза той, отказвайки да уточни какво ще включва такова споразумение.

Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов защити споразумението от миналото лято, като каза, че водата, пусната в Гърция през българския водноелектрически язовир Ивайловград, генерира 30 000 мегаватчаса електроенергия за собствените й нужди.

Съгласно споразумението за репарации България изпуска 186 милиона кубически метра вода годишно от водноелектрическите язовири в Еврос, беден регион, който зависи силно от селското стопанство.

Водата се доставяше всеки период на напояване от май до септември. Гърция няма действащи резервоари в района за задържане на вода.

Несигурен ресурс 

Сделката подчертава колко несигурни са станали водните ресурси в Средиземно море поради изменението на климата. Гърция регистрира най-горещото си лято миналата година и, подобно на други места в Южна Европа, видя месеци на малко валежи и суша.

Преди преговорите българското министерство на земеделието заяви, че страната първо оценява собствените си нужди от вода.

Представители на гръцкото министерство на енергетиката и околната среда, които участват в преговорите, не бяха открити да коментират изказванията на Желязков. Те обвиниха липсата на напредък в политическата нестабилност в България.
Дясноцентристката партия ГЕРБ на Желязков спечели предсрочни избори през октомври, седмите в балканската страна за четири години. Правителството му беше одобрено през януари след месеци на коалиционни преговори, припомня Reuters.

Pro Tv: България дарява вода на Гърция - времена, от които ни побиват тръпки

България е дарила десетки милиони кубични метри вода на Гърция, а Атина притиска София да удължи това споразумение. Ситуацията доведе до политическо напрежение, като политици твърдят, че това е скандално, съобщава румънският телевизионен канал Pro Tv.

Една нова реалност на нашето време, в която една страна в крайна сметка доставя вода на съседна държава, която страда от остър недостиг на този жизненоважен елемент, разпалва политическото напрежение по границата с Румъния, коментира медията в в свой репортаж от сряда.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура