България е дарила десетки милиони кубични метри вода на Гърция, а Атина притиска София да удължи това споразумение. Ситуацията доведе до политическо напрежение, като политици твърдят, че това е скандално, съобщава румънският телевизионен канал Pro Tv.
Една нова реалност на нашето време, в която една страна в крайна сметка доставя вода на съседна държава, която страда от остър недостиг на този жизненоважен елемент, разпалва политическото напрежение по границата с Румъния, коментира медията.
В момента България доставя вода на Гърция безплатно, част от договор, подписан от Атина в подкрепа на нейните фермери. Ситуацията обаче се спекулира политически от проруската партия в българския парламент, която смята решението на София да помогне на Атина с вода за скандално.
Според българската информационен сайт "Новините" Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане", критикува споразумението, сключено между Българската национална електрическа компания (НЕК) и Гърция, като твърди, че е сключено некоректно.
От "Възраждане" твърдят, че НЕК е сключила споразумението не с гръцката държава, а с региона Македония и Тракия, като се е съгласил да го удължи до края на това лято. Политикът Костадинов твърди, че по този начин България е предоставила на Гърция безплатно десетки милиони кубични метри вода, което смята за повече от скандално.
Гърция притиска България да продължи споразумението за водоснабдяване
Лидерът на партията спомена още, че въпреки факта, че неговата партия е внесла предложение за организиране на изслушвания с различни министри по този въпрос, председателят на Народното събрание го е блокирал.
Твърденията на Костадинов подчертават липсата на правно основание България да продължи да доставя вода на Гърция след изтичане на предишно споразумение за репарации.
От друга страна, Атина е оказвала натиск върху София да удължи споразумението, позовавайки се на провала на усилията за осигуряване на достатъчно вода за напояване в района на Западна Тракия. Това довело до протести на местни фермери в Гърция, които са недоволни от бездействието на правителството за задоволяване на техните нужди от вода.