Швеция разследва ново прекъсване на кабел в Балтийско море

Ние дори не знаем дали е инцидент или повреда на кабела

Швеция разследва предполагаем случай на саботаж на подводен телекомуникационен кабел в Балтийско море и бреговата охрана на страната изпрати кораб в района, където няколко подводни кабела бяха повредени през последните месеци.

Балтийско море е нащрек, а НАТО увеличи присъствието си, след като няколко подводни кабела, телекомуникации и газопроводи бяха повредени от началото на войната в Украйна. 

Голяма част от щетите са причинени от котвите на цивилни кораби, пише Reuters.

Освен това от Cinia, финландският телекомуникационен оператор, заявиха в петък, че са открили малка повреда в подводния оптичен кабел, свързващ Финландия с Германия. Уточнява се, че повредата не е повлияла на функционалността на кабела.

Шведската полиция разследва ситуацията, тъй като инцидентът е станал в икономическото пространство на страната, според полицейския говорител Матиас Рутегард.

"След предварителното разследване има подозрения за саботаж", каза Рутегард.

Подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция беше значително повреден на 26 януари и латвийските власти казаха, че флотът е изпратил патрулна лодка, за да инспектира подозрителен кораб.

"Установихме, че най-вероятно това са външни щети и че те са значителни",  каза латвийският премиер Евика Силиня пред репортери след извънредно заседание на правителството. 

Кабелът свързва латвийския град Вентспилс с шведския остров Готланд.

"Не знаем, твърде рано е в разследването. Ние дори не знаем дали е инцидент или повреда на кабела", каза тя.

"Корабите и самолетите на НАТО си сътрудничат с националните ресурси от страните от Балтийско море, за да разследват и, ако е необходимо, да предприемат действия", заявиха от своя страна от Алианса.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура