Москва засилва сухопътните си офанзиви и бомбардировките срещу градове в Украйна, тъй като инвазията навлиза в четвъртото лято. В същото време решението на САЩ от тази седмица да спрат доставките на някои оръжия за украинците дава на Путин значителен тласък в усилията му да отслаби подкрепата на Запада, която е от основно значение за поддържането на съпротивата на Киев, пише The Wall Street Journal.
В разговора си с Тръмп в четвъртък Путин даде знак, че няма намерение да се вслуша в призивите на американския президент за прекратяване на войната. Вместо това той повтори, че целите му остават същите, както при нахлуването: да утвърди отново руското господство над Украйна и да принуди Запада да оттегли подкрепата си за Киев.
Стратегията на Путин има за цел да сломи способността и волята на Украйна да се бори във войната, като засилва натиска върху военните и цивилното население, докато най-мощният поддръжник на страната се измъква встрани. Оръжията, които САЩ спряха, включват прехващачи за въздушна отбрана, които помагат за защитата на украинските градове от въздушните нападения, които стават все по-интензивни.
Сега Украйна е изправена пред лято на непрестанни атаки от страна на по-големия си съсед, а усилията на Тръмп за постигане на мир са в застой. Путин е изразил готовност да участва в преговори, каза Ушаков, но не са определени нови дати за разговори.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в четвъртък, че ще обсъди подкрепата на САЩ за Украйна в разговор с Тръмп през следващите дни.
Последните събития засилват увереността на Русия, че може да надделее над Украйна и нейните поддръжници във война на изтощение. Украйна ще трябва да се снабдява с материални средства, а този ход вероятно ще ускори руските успехи на бойното поле, се казва в анализ на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната от четвъртък.
Русия е съсредоточила около 50 000 войници в северната украинска провинция Суми, като е напреднала на около 12 мили от регионалната столица - нова цел за Москва. По данни на украинските войски Русия разполага с приблизително трима войници на всеки един сражаващ се там украинец.
Засега Украйна успява да спре руското настъпление, но офанзивата допълнително натоварва оскъдните украински сили, които страдат от недостиг на човешки ресурси. Русия натиска на няколко места по 750-километровата фронтова линия, която се простира от североизток на юг, което принуждава украинските командири да изпращат някои от най-добрите си части, за да запълват пропуските.
Настъплението на Русия се ускори през пролетта. Москва хвърли на бойното поле свежи войски, тъй като увеличената листна маса помогна за прикриване на движенията им.
Въпреки това напредъкът на Русия е постепенен и е свързан с цената на много жертви.
Но придобиването на територии може да не е най-важната цел за Русия на този етап от войната. Вместо това, според някои анализатори, Путин иска да сдъвче войските и оборудването на по-малкия си съсед и да подкопае подкрепата на цивилното население, както и на Запада.
Най-високопоставеният военен командир на Украйна, генерал Олександър Сирски, многократно е заявявал, че Украйна не може да победи Русия, като остане в отбрана. „Разбира се, ние няма да останем в безмислена отбрана“, каза той пред репортери миналия месец.
Значително увеличаване на въздушните удари обстрелва Киев и други градове с помощта на ракети и дронове с експлозиви, причинявайки все повече цивилни жертви, повреждайки сгради и изтощавайки жителите.