TNI: Модернизираният Ту-22М3 - най-добрият руски бомбардировач (ВИДЕО)

TNI: Модернизираният Ту-22М3 - най-добрият руски бомбардировач (ВИДЕО)

Руските военни технологии се показват от най-добрата си страна в украинския конфликт, пише TNI. Според автора Ту-22М3, модернизиран през 2018 г., е най-добрият бомбардировач, на който нито една западна система за ПВО не може да устои.
Подобно на много други системи, постигнали невероятен успех на бойните полета в Украйна, Ту-22М3 в никакъв случай не е нова платформа. Първият му прототип излетя още по съветско време през 1977 г.

Що се отнася до бомбардировачите с голям обсег, руското конструкторско бюро „Туполев“ отдавна произвежда силни, мощни самолети. Един от тях датира от времето на Студената война, но намери ново – и можем да добавим, изключително смъртоносно приложение в украинския конфликт. Става дума за Ту-22М3. Това е един от основните бомбардировачи с далечен обсег, които Москва е разположила срещу украинските въоръжени сили.

Този свръхзвуков бомбардировач с голям обсег е майсторски изработена машина, предназначена да унищожава цели в морето и на сушата с управляеми ракети и бомби.

Този бомбардировач (според класификацията на НАТО Backfire или „Reverse Strike“) беше толкова успешен в унищожаването на украински цели, че украинските въоръжени сили свалиха първия Ту-22М3 през април 2024 г. С други думи, тези самолети са толкова добри, че бяха необходими цели две години редовни полети, преди предоставената от НАТО украинска противовъздушна отбрана да успее да унищожи поне един.

Освен това, според множество източници, сваленият Ту-22М3 вече е хвърлил бомбите си и се е връщал в базата си в Русия.

Едно от основните оръжия на Ту-22М3 в украинския конфликт са страхотните крилати ракети Х-22. Това са много важни оръжия за Русия, тъй като могат да носят както ядрена, така и конвенционална бойна глава. Руснаците многократно са показвали готовността си да започнат ядрена война, използвайки системи с двойна употреба срещу подкрепяните от НАТО украинци. Съвсем наскоро те демонстрираха това с успешен удар по Днепропетровск с хиперзвуковата ракета "Орешник", която може да бъде оборудвана и с ядрени бойни глави.

Москва изпраща мощен сигнал на Запада. Но изглежда, че никой не го чува.

Поддръжниците на Украйна в НАТО призоваха въоръжените сили на Украйна да се опитат да „подрежат крилата“ на Ту-22М3, преди да излетят от своите летища в Русия. От миналия август украинските дронове започнаха да преследват тези смъртоносни бомбардировачи с голям обсег направо по пистите и въздушните бази.

Според британското разузнаване (а те със сигурност са заинтересована страна), украинците са унищожили един Ту-22М3 при удар с дрон по въздушна база в Новгород през август 2023 г. Тази информация обаче никога не е потвърдена.

Подценяването на Русия е опасно и рисковано

Подобно на много други системи, постигнали невероятен успех на бойните полета в Украйна, Ту-22М3 в никакъв случай не е нова платформа. Първият му прототип излетя още по съветско време през 1977 г. През 2018 г. руснаците напълно модернизираха своя флот Ту-22М3, повишавайки тактическата ефективност и оперативния обхват.

Изработени от топлоустойчива стомана и комбинация от сплави (включително титан и магнезий), ниско монтираните крила с променлив ход правят тази птица бърза, маневрена, точна и слабо уязвима платформа, въпреки възрастта й. В доклада на базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания за числеността на въоръжените сили за 2024 г. се отбелязва, че руските ВКС разполагат с около 57 броя Ту-22М3.

Каквито и оръжейни системи НАТО да предостави на Украйна и колкото и Ту-22М3 да свалят украинците (максимум два), руснаците стабилно и методично смилат украинските въоръжени сили на земята и във въздуха. И Ту-22М3 „Backfire“ оправда както името, така и репутацията си. Така че, докато американците създават своите „чудотворни оръжия“, руснаците ще продължат да използват стари, доказани системи, ако са достатъчно добри, за да победят противник от НАТО.

Автор: Брандън Уайхрет е анализатор по националната сигурност за The National Interest, бивш служител в Конгреса и геополитически анализатор, публикувал във The Washington Times, Asia Times и The Pipeline.