ББР дава до 48 800 лв. на хотели и ресторанти

Банката ще осигури и допълнителен ресурс за финансиране на бизнеса

Българската банка за развитие стартира нови програми в подкрепа на бизнеса, засегнат от пандемиятa от COVID-19. Инициативата допълва програмата на правителството и обхваща сектори, които до момента бяха изключени в обхвата на държавната помощ. Финансовият ресурс ще бъде насочен към най-засегнатите сектори от пандемията – търговия на дребно, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство, туризъм, предучилищно образование в частния сектор, артистична и творческа дейност, спортни дейности, дейности по организиране на конгреси и изложения.

Първата програма е с гаранция от Европейския инвестиционен фонд и ще се управлява от дъщерното дружество на ББР – Микрофинансираща институция ДЖОБС, чиято цел е да насърчи засегнатите микропредприятия и компании да продължат дейността си и да запазят работни места.

МФИ ДЖОБС ще отпуска кредити за оборотни средства и кредитни линии. И по двата вида заеми максималният размер е до 48 800 лв. с до 2 години гратисен период. Срокът за погасяване на оборотните кредити е до 36 месеца, а на кредитните линии – до 60 месеца. Подаването на искания за кредит може да става и изцяло по електронен път на официалната интернет-страница на институцията.

ББР вече реализира и първи стъпки по друга програма – за увеличаване на ликвидността във финансовата система на стойност 75 млн. лв. Инициативата се финансира със собствен ресурс на банката и предвижда целево кредитиране на едно от най-големите специализирани дружества за управление на лоши кредити. Финансирането ще позволи две от търговските банки на пазара да се разделят с част от проблемния си портфейл и да насочат ресурс за нови заеми на микро, малките и средни предприятия.

Подкрепата за търговските банки в страната е част от мисията на ББР. По този начин ще се увеличи възможността банките да поемат повече риск в периода на пандемията, съответно да отпускат по-голям брой нови фирмени и потребителски кредити. Допълнителен позитивен ефект ще има условието за облекчаване на условията към кредитополучателите, част от изкупените портфейли – 7519 фирми и физически лица, което ще им позволи да предоговорят дълговете си и да ги погасят в бъдеще.

По думите на Главния изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев, набавеният през последните две години ресурс от международни финансови институции в размер на над 2,4 милиарда лева може да бъде използван и за инжектиране на ликвидност по време на криза. Според Мавродиев това е една от поредицата самостоятелни мерки на ББР за подкрепа на бизнеса по време на криза, чрез които ще бъде допълнен и надграден основният антикризисен пакет на правителството на стойност 700 млн. лв., който се очаква да произведе общ ефект от над 2.5 милиарда лева.

Банката е и основният финансов инструмент на държавата за подкрепа на българските малки и средни компании, чиито бизнес е засегнат от пандемията. До дни капиталът на финансовата институция ще бъде увеличен със 700 млн. лв. От тях 500 млн. лв. ще се използват за гарантиране на кредити, които търговските банки ще отпускат на фирмите у нас, а останалите 200 млн. лв. ще се използват за отпускане на безлихвени заеми до 1 500 лв. за физически лица.

По механизма за бизнеса с държавно финансиране ББР ще издава единствено портфейлни гаранции на търговските банки, а те по действащите стриктни банкови правила ще финансират клиентите си според техните нужди. Максималният размер на кредитите ще е до 2 млн. лв. Програмата ще има ясни и прозрачни правила, които ще ограничат до минимум възможностите за злоупотреби.

Очакванията на банката са, че около 130 000 – 140 000 души ще могат да се възползват от безлихвен заем в размер до 1 500 лева. Средствата ще са за всички физически лица, които са пуснати в неплатен отпуск заради пандемичната обстановка. Кредитите отново ще бъдат отпускани от търговските банки, като срокът им ще е до 24 месеца с 6-12 месеца гратисен период.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"