Как да оперем пешкира правилно

Обикновено вие перете правилно, но всички останали в домакинството ви правят грешки, които ви вбесяват. Понякога някой (друг, не вие) съсипва цяла пералня с бели дрехи, защото е пропуснал да извади едно-единствено цветно чорапче. Или не се сеща да намали температурата от 80 градуса на “минимална” и резултатът е барабан, пълен с минипуловерчета и минижилетки.

Дънките окъсяват, блузите се разтягат, разбира се, с изключение на тези, които са малко по-къси – те пък се свиват до над пъпа. Сутиените губят форма, а дантеленото бельо се опърпва. И това всичкото сме го приели като азбучна истина. Дразнещо е.

За да не се случват тези и други още по-страшни неща, дайте на вашите близки да прочетат как трябва да перат.

Започваме с правило №1. Въведете кош за бели и кош за цветни дрехи, ако все още нямате. В коша за цветните хвърляйте белите неща, а в другия – шарените дрехи. Така бъркотията ще е толкова пълна, че когато стигнете до същинското пране, ще се заемете със сортирането с повишено внимание и няма да пропуснете нито едно пъстро нещо сред снежнобелите.

Второ, задължително трябва да имате отделни препарати за цветните и белите неща. Препоръчително е да си купите и трети – за черните. Той освежава черния цвят, затова не го пренебрегвайте.

Трето, каквото и да става, перете на 30, най-много 40 градуса. Не се страхувайте – пералната машина толкова дълго върти дрехите, че тъканите няма как да останат непочистени. Понякога се налага да пуснете нещо на по-висока температура. Правете го, след като сте извъртели вече пуловерите и другите фини тъкани на специалната програма за вълна, за да се застраховате срещу заплес. Така все ще се сетите да понижите температурата до следващото пране на зимни дрехи.

За щастие идва лято, така че преминаваме на по-леко облекло като рокли, къси панталонки и блузки. Тениските, които обикновено са от памук, лесно се лекьосват. Ето какво да направим, за да не се налага да ги изхвърляме. Разбиваме жълтъка на едно яйце в една супена лъжица глицерин и намазваме петното. След 30 минути изпираме.

Не се ядосвайте за грешките (на другите), защото има начини те да бъдат поправени. Ето например случило ви се е най-баналното - изпрали сте червен чорап с белите дрехи и сега си имате цял куп розови блузи, бельо и чорапи. Не бързайте - все още не са парцали. Действайте веднага. Накиснете дрехите в топла вода, в която сте разтворили пакетче сода за хляб, половин чаша сол и половин чаша прах за пране. След половин час изперете отново в пералнята.

Чисти пари

Преди много, много години, още когато на хартиените левчета пишеше „Народна република България“, банкнотите бяха от хартия. След пране разсеяните хора често вадеха от джобовете си забравени разкашкани пари, които за нищо не ставаха. За разлика от тях американските долари не се разпадаха дори и след центрофуга. Американците, които са опитни в прането на пари (в буквалния смисъл), печатат своите номинали върху 75% памук и 25% лен. Вече и левът може да се пере в пералня или на ръка. От 1999 г. банкнотите се изработват от 100% памук.

Снимка – Еврото също може да бъде изпрано в пералня.

ВОНЯТА ВЪН: Да преборим миризмите

1. За да не ви се вмирисват чорапите, трябва първо да се погрижите за обувките. Те се навлажняват от потта, а това води до развиване на гъбички и съответната умопомрачителна миризма на крака. След като се събуете, пъхайте във всяка обувка парченце бял тебешир. Тебешира увивайте в парченце вестник. Или просто натъпчете малко намачкан вестник – той също ще поеме влагата.

2. Как да премахнем миризмата на цигари от вълнените неща? Много е лесно. Напълнете ваната или голям леген с вряла вода, добавете 2 чаши ябълков оцет и окачете жилетката или пуловера на закачалка над изпаренията. За 20 минути смрадта ще е неутрализирана.

3. Случайно да сте забелязали, че понякога на дънките им лъсва д-то. Обикновено се случва с по-тъмните платове. Ще се освободите от петното по следния начин - след пране намажете лъскавата част с ябълков оцет и оставете да изсъхнат, без да плакнете. Това е всичко!

Топки вместо препарат

Купихте ли си вече топка за пране? И по-добре, че не сте. Представлява куха сфера от пластмаса или силикон, напълнена с керамични топчета. В интернет може да прочетете как йонизира водата, а пък тя бомбардира тъканите с електрони и т.н., та затова прането ви става чисто и без да използвате препарат. Истината е, че дори и да не сложите нито препарат, нито топка, дрехите ще си излязат чисти, защото само водата и въртенето в барабана на машината са напълно достатъчни. Факт. Ако се съмнявате, прочетете повече по въпроса – правени са научни експерименти. Но топката за пране поне не вреди, тъй като подсилва механичната обработка на замърсените тъкани.

Все пак, за да се застраховаме, ще поставим прах или течен детергент в пералнята. Как можем да сме сигурни, че дрехите ни ще бъдат добре изплакнати. Ето един съвет за хора, които се притесняват за вредата от химикалите.

Сода за хляб, добавена в последния етап от прането – при изплакването, ще ускори отмиването на сапуна. Освен това содата отстранява по-упоритите миризми (ако например екипът за спорт се е вмирисал трайно на пот, или пък чорапите – не краката!), като в същото време омекотява тъканите. Забравихме да добавим, че освежава белите дрехи.

ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ: Как да постъпим с чорапа единак

Необяснимо е как слагаш за пране 10 чифта мръсни чорапи, а получаваш нечетен брой чисти. Снимки в интернет изобличават подлия навик на пералните да ядат чорапи. Машините ги крият зад гуменото уплътнение на вратичката. (Вижте снимката). И все пак мистерията не е напълно разгадана. При проверка пералнята се оказва невинна, а чорапите просто така си изчезват.

Вбесени от необяснимото явление, понякога собствениците просто изхвърлят чорапа единак. В други случаи го прибират в отделно чекмедже, където отлежава, докато си намери еша. А има домове, в които увесват самотниците на простора, закован на стената. Там те чакат пред очите на всички появата на своята сродна душа.

Изобретателни домакини съветват как да перем, без да ги губим. За това има доста чалъми. Най-разпространеният е мрежичката за бельо. Тя е с цип и принципно служи за предпазване на деликатните тъкани при прането. Друг начин е с дебела игла и вълнен конец да зашием на наниз всичките си чорапи, преди да ги пъхнем в барабана. Или пък да ги пришием по двойки. Понякога производителите също проявяват проблясъци на гениалност. Така са се родили чорапите с копчета тик-так. Закопчаната двойка няма как да се раздели.

Обръщай дънките наопаки

Текстилни експерти съветват как да третираме различните тъкани, за да ги запазим възможно най-дълго. Коприната се запазва лъскава и жива, ако я накиснем с оцет, а кожените панталони можем спокойно да пъхнем в пералнята – изпират се идеално.

По-възрастните читатели вероятно помнят, че по времето на соца оригинални дънки трудно се намираха. Затова и притежателите им знаеха как да се грижат за тях. А правилото е: панталони от деним се перат на ръка. Не е нужно да се гладят, ако, докато са още мокри, пригладите плата, сгънете ги надве - крачол върху крачол, и след това ги навиете на стегнато руло. След около час може да ги разгънете и да ги прострете да изсъхнат. Тъй като времето ни става все по-ценно, може и да се перат в машината, но обърнати наопаки, защото при търкането във въртящия се барабан платът се изтрива и избледнява. Простираме ги, без да ги обръщаме налице.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Новини