Президентът Росен Плевнелиев да наложи вето върху новия закон за предучилищното и училищното образование настояват от БСП.
Законът бе приет окончателно миналата седмица и въвежда нова структура на образованието, заради което диплома за основно образование ще се взема в седми клас, а гимназията се разделя на два етапа. Текстовете предвиждат също държавна субсидия за частните училища, домашно образование за всички и т.н.
Шефката на младежкото обединение на столетницата Вероника Делибалтова настоява за среща с Плевнелиев, за да обсъдят текстове от нормативния акт и проблемите на образованието. Младите социалисти вече имаха акция SOSобразование.
Ако президентът не наложи вето, БСП ще мисли за подписка, с която да сезира Конституционния съд (КС). За целта са нужни 48 депутати, а левицата има само 38.
Единият мотив в жалбата може да е, че държавата бяга от конституционното си задължение да осигури образование. А другият - решение на КС, според което дългосрочните социални отношения трябва да се уреждат със законов акт, а не със стандарти, каквито трябва да се напишат, за да сработи новият образователен закон.
Според депутата от образователната комисия Стоян Мирчев (БСП) някои от приетите текстове крият риск за националната сигурност. Един от тях е вероятността в малките региони родителите да не пращат децата на училище, а да ги обучават у дома - възможност, която новият закон вече дава на всички.
"Не се знае на какви политики и виждания ще възпитат следващото поколение и това е рискът", смята Мирчев. Според него ако учениците в малките училища, които по принцип са недофинансирани, намалеят, може да се стигне до тяхното закриване. Става въпрос за около 400 учебни заведения.