Българин е световен шампион при студентите

Станимир Беломъжев е новият световен шампион по ски ориентиране сред студентите, след като финишира първи в спринта на първенството в Тула (Русия). Той премина дистанцията от 3,3 км за 10:55,4 минути, втори остана Юри Юзуковски (Баларус) с 11:00,9 мин, а трети е финландецът Томас Котрофи (11:15,9 мин). При жените Антоанета Дяксова от СУ „Св. Климент Охридски“ зае 18-о място, стартираха 30 мъже и 25 дами.
„Впечатляващ успех, за втора поредна година студентският спорт в България е със световни титли“, заяви доц. Златко Джуров, председател на Асоциацията за университетски спорт у нас. През миналата зима наши спечелиха две световни титли от Универсиадата - Александра Жекова в бордъркроса и Владимир Зографски на ски скок.
Беломъжеев, който е магистър във Военна академия „Георги Раковски“, има голям шанс да дублира златото в днешното преследване, където ще стартира пръв. Той е трикратен европейски шампион и двукратен сребърен медалист от световни първенства. Негов треньор е баща му Иван Беломъжев.