България изпусна Ейре в сетния миг

Късен изравнителен гол на Шейн Дъфи съсече България в мача с Република Ирландия на старта на второто издание на Лигата на нациите. Защитникът на "Селтик" спаси гостите от поражение в София с попадение с глава в 94-ата минута за 1:1, след като преди това Божидар Краев бе извел "лъвовете" в началото на втората част. Тимът на Георги Дерменджиев по нищо не отстъпи на своя съперник, в чийто състав личаха имената на редица играчи от Висшата лига. Контузия на капинана Петър Занев в заключителните 15 минути допълнително усложни ситуацията, след като опитният Васил Божиков не бе пуснат от "Слован" за мачовете с Ейре и с Уелс в неделя.

Георги Дерменджиев, селекционерът на „лъвовете“, заложи на опитен състав. Под рамката застана Георги Георгиев, пазил и в предишните три двубоя. В отбрана новият капитан на тима Петър Занев си партнираше с Кристиян Димитров, а отдясно Страхил Попов бе предпочетен пред Сисиньо. Вляво като титуляр започна Антон Недялков. В средата на терена бе Георги Костадинов, избран за втори капитан, а също и Кристиян Малинов. С по-офанзивни функции бе натоварен Тодор Неделев, заел позиция зад нападателя Божидар Краев, а по двете крила действаха Спас Делев и Галин Иванов.

На свой ред гостите от Дъблин стартираха със състав, изграден основно от играчи от Висшата лига на Англия. Дарън Рандълф, вратарят на „Уест Хем“, попадна сред единадесетте  на селекционера Стивън Кени. Пред него действаха вдясно новото попълнение на „Тотнъм“ Мат Дохърти, Енда Стивънс, Шейн Дъфи и Джон Йгън. В халфовата линия стартираха Джеймс МакКарти от „Кристъл Палас“, Конър Хюрикейн и Джеф Хендрик („Нюкасъл“), а в атака – Арън Конъли, Калъм О’Доуда и Адам Айда, за когото това бе дебют.
Двубоят започна спокойно, а „лъвовете“ първи опитаха да застрашат вратата на гостите, макар и след слаб удар с глава на Галин Иванов.

Още в началните минути Галин Иванов стреля с глава, но без да затрудни Рандълф.
Ейре играеше по-често с топката, а в играта на „трикольорите“ се четеше на моменти леко напрежение, водещо до елементарни грешки.
След като двата тима размениха по едно безобидно положение, първата по-сериозна ситуация се откри пред гостите след грешка на Кристиян Димитров. Бранителят на „Хайдук“ загуби топката при опит да я изнесе, но Арън Конъли я отне, а след това нахлу в наказателното поле, но последвалият му изстрел излезе в аут. Играчът на „Брайтън“ имаше и по-добра опция, да потърси един от двамата свободни съотборници в наказателното поле.
В 28-ата минута дойде и най-чистата ситуация за „трикольорите“ през първата част. Недялков отне топка в собствената половина, напредна, след което с дълъг диагонален пас изведе Неделев на стрелкова позиция, но играчът на „Ботев“ (Пд) опита прехвърлящ удар, който излезе в аут.
В заключителните минути на полувремето Делев изскочи зад отбраната на „зелените момчета“, но загуби баланс и се озова на земята.

След почивката отново вратарят Рандълф трябваше да бъде концентриран. В 50-ата минута Неделев опита своя специалитет – удар от фаул, но стражът на „Уест Хем“ успя да улови фалцовото изпълнение. При втория си опит за нещо нестандартно, бижуто на „канарчетата“ се отличи с асистенция. В 56-ата минута офанзивният полузащитник изведе перфектно Краев с разсичащ пас през средата, а нападателят на „Мидтиланд“ откри резултата с премерен изстрел.
Отговорът на Кени не закъсня. Селекционерът на ирландците пусна в игра Роби Брейди, който има солиден стаж в националния, на мястото на Маккарти. А минути по-късно на терена се появи и Калъм Робинсън. А първата смяна на Дерменджиев бе Бирсент Карагерен за сметка на Спас Делев.
Втората смяна на „лъвовете“ пък бе принудителна – Занев получи травма и се наложи неговият съотборник Пламен Гълъбов да влиза на пожар.
В 80-ата минута именно Карагерен се озова на стрелкова позиция след нов перфектен пас на Неделев, но ударът му по диагонала мина встрани. В самия край на двубоя дойде и неприятният момент. След съмнително отсъден ъглов удар, последва центриране в наказателното поле където снажният Дъфи надскочи Гълъбов и изравни за 1:1. В неделя "лъвовете" гостуват на Уелс, победил в същото време  Финландия като гост с 1:0.

Съставите
България: 1. Г. Георгиев, 2. С. Попов, 3. П. Занев (к) (78 Гълъбов), 5. К. Димитров, 7. Г. Костадинов, 8. Т. Неделев (83 Цветков), 9. С. Делев (75 Карагерен), 10. Б. Краев, 13. А. Недялков, 16. К. Малинов, 18. Г. Иванов

Република Ирландия: 23. Д. Рандълф, 3. Е. Стивънс, 4. Ш. Дъфи, 5. Д. Игън, 7. М. Дохърти, 8. Д. Макарти (70 Брейди), 9. А. Айда, 13. Д. Хендрик, 14. К. Хюрикейн, 15. О’Доуда (75 Робинсън), 17. А. Конъли