България оцеля в Белфаст за първа точка в квалификациите

България записа първа точка в световните квалификации за Катар 2022 след 0:0 със Северна Ирландия в Белфаст. Двубоят мина изцяло под инициативата на домакините, които завършиха с 14 удара и 11 изпълнени корнера, но без така желания от тях гол. В същото време възпитаниците на Ясен Петров успяха да нанесат само един точен изстрел, дошъл в добавеното време чрез резервата Димитър Илиев. През останалото време гостите от София мислиха основно за играта в отбрана. Точката е първа и за двата тима, които удължиха сериите си без успех в официален мач. За последно "зелената армия" надви Люксембург през септември 2019 година, а България продължава да чака победа от ноември 2019 година при 1:0 над Чехия.

Селекционерът Ясен Петров във втори пореден двубой направи шест промени в стартовия състав. В него пък фигурираха общо 4 дебютанти – вратарят Даниел Наумов, бранителите Петко и Андреа Христови, както и Антонио Вутов. Така общият брой играчи, записали първи минути под ръководството на новия наставник, набъбна до девет. Единствен вратарят Иван Караджов остана да чака дебют за представителния ни тим. В хода на мача лентата мина последователно през Костадинов, Кирил Десподов и Димитър Илиев.

Освен близнаците, в отбрана бе и Валентин Антов, а извън състава останаха опитните Васил Божиков, Даниел Димов и Петър Занев. В средата Петров заложи на капитана Георги Костадинов и Ивайло Чочев, а с по-офанзивни функции бе натоварен Антонио Вутов. Отляво като халф-бек бе Момчил Цветанов, играл силно срещу Италия, а на други фланг същите функции изпълняваше Герги Йомов. Атаката бе поверена на Андрей Гълъбинов и Кирил Досподов.

През първата част мина с осезаем домакински натиск, но тимът на наставника Йън Бараклъф имаше само една идея за атака – изсипани центрирания в наказателното поле на Наумов. Стюърт Далас, играч на „Лийдс“, удари греда в средата на първата част. Минути по-късно нов удар с глава мина опасно покрай вратата на гостите. Пред вратата на Пийкок-Фарел имаше само две положения – удар на Валентин Антов излезе в аут, а Кирил Десподов имаше претенции за дузпа за игра с ръка на бранител на домакините, но те бяха неоснователни. Минути преди края на полувремето Ясен Петров трябваше да сменя капитана Костадинов, получил контузия, а на терена се появи Петър Витанов от „Локомотив“ (Пд). На почивката и Димитър Илиев от „смърфовете“ влезе, заменяйки Антонио Вутов. Играта на трикольорите в офанзивен план обаче не спореше и през втората част. Вместо това Северна Ирландия продължи да бъде по-активния отбор, но без положения от 100% характер. И все пак на два пъти Наумов се намеси вещо, парирайки удари на Уайт и Евънс. В заключителните 20 минути Петров извърши тройна смяна, опитвайки основно да заздрави отбраната, но и да освежи атаката. Петър Занев и Бирсент Карагарен заиграха като халф-бекове, а Атанас Илиев зае мястото на Андрей Гълъбинов. Въпреки промените, България остана пасивна, оставяйки инициативата на „зелената армия“. В 85-ата минута вратата на Наумов оцеля по чудо, след като Наил МакГин бе изведен на отлична позиция, но се засуети, за да бъде затворен от Антов, а последвалият му изстрел бе избит в ъглов удар. Едва в заключителните минути гостите погледнаха към стража на островитяните. В добавеното от съдията време удар с глава на Димитър Илиев бе спасен в сетния миг от Пийкок-Фарел. Последва и още едно разбъркване в наказателното поле на домакините, но без от него да произлезе нищо опасно.

В крайна сметка нули за Северна Ирландия и България, а във Вилнюс Италия надви Литва с 2:0 след попадения на Стефано Сенси и Чиро Имобиле от дузпа. Лидер е тимът на Роберто Манчини с 9 точки от 9 възможни, Швейцария има 6, но и мач по-малко, следвани от Северна Ирландия с точка от 2 двубоя, а България има същия актив, но след 3 изиграни мача. На дъното е Литва с 0 пункта и голова разлика 0:3. Следващите мачове са чак през септември когато България гостува на Италия, а Северна Ирландия има визита на Литва.

Северна Ирландия: 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард, 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис , 8. Дейвис, 14. Далас, 17. МакНеър, 6. Савил, 18. Уайт, 21. Магенис
Селекционер: Й. Бараклъф

България: 1. Даниел Наумов, 2. Петко Христов, 22. Андреа Христов, 4.Валентин Антов, 17.Георги Йомов, 21.Момчил Цветанов, 7.Георги Костадинов, 18.Ивайло Чочев, 8.Антонио Вутов, 11.Кирил Десподов, 9.Андрей Гълъбинов
Селекционер: Я. Петров