Без изненади в квалификациите - Сърбия и бодрите "петли" започнаха с плюс 3 точки (ВИДЕО)

Сърбия победи Литва с 2:0 в първата квалификация на двата тима от група "G" за Евро 2024 в Германия. В другия мач от групата Черна гора надигра с 1:0 България. На "врящия котел" - стадион "Райко Митич" в 14-ата минута двойно подаване между Душан Тадич и Душан Влахович можеше да завърши с гол, но топката попадна в ръцете на стража Барткус. Две минути след това историята се повтори, но асистенцията бе на Филип Костич, а Тадич откри резултата.

В 33-ата минута Душан Влахович подаде на Александър Митрович, който стреля опасно, но Барткус спаси. Марко Груич нацели десния страничен стълб в следващата атака. В 51-ата минута Литва можеше да изравни, след като Елигиус Янкаускас излезе сам срещу Ваня Милинкович-Савич и стреля, но вратарят на Сърбия изби. Две минути след това домакините стигнаха до втория си гол в мача, след като Душан Тадич комбинира с Влахович.

В понеделник Сърбия гостува на Черна гора в Подгорица, а България - на Унгария в Будапеща. В класирането Сърбия иЧерна гора спечелиха по 3 точки и са лидери, а Унгария, България и Литва са на последните 3 места без актив.

Очаквано, световният вицешампион Франция победи Нидерландия с 4:0 в мач от група "B". Новият капитан на "петлите" Килиан Мбапе беше скромен и вкара само половината голове - в 21-ата и 88-ата минута, а по веднъж се разписаха Антоан Гризман - още във 2-ата минута и Дайо Упамекано - в 8-ата.

В другия двубой от група "B" Гърция победи Гибралтар с 3:0 като гост и излезе на втора позиция във временното класиране.

Чехия победи с 3:1 Полша като домакин в група "Е", като в първата минута Ладислав Крейчи вкара гол за домакините. Две миунти по-късно Томаш Чванчара също се разписа.

Левандовски изпусна няколко голови възможности през първия час, но вратарят Павленка внимаваше и спаси ударите му. В 64-ата минута Чехия реши всичко, след като Ян Кухта от воле разстреля Войчех Шчесни за 3:0. В 87-ата минута Дамина Шимански вкара почетния гол за гостите и оформи крайния резултат.

В другия мач от тази група Молдова и Фарьорските острови завършиха 1:1.

Белгия спечели с 3:0 визитата си на Швеция в група "F" в дебюта на новия селекционер на “червените дяволи” Доманико Тедеско, който замени на поста Роберто Мартинес след провала на Световното първенство в Катар. И трите гола за гостите вкара Ромелу Лукаку в 35-ата, 49-ата и 83-ата минута.

Ветеранът Златан Ибрахимович счупи рекорд, след като влезе в игра за домакините в 73-ата минута на мястото на Александър Исак. Той стана най-възрастният футболист в европейски квалификации. На 41 години, 5 месеца и 21 дни той изпревари легендарния италиански вратар Дино Дзоф, който игра срещу Швеция на 29 май 1983 година на 41 години, 3 месеца и 1 ден.

Белгия заема второ място в група F, след като Австрия победи Азербайджан с 4:1 в другата среща и оглави класирането.