"Ботев" (Пд) би "Левски" преди дербито на България

"Ботев" (Пд) удари с 1:0 "Левски" пред близо 10 000 зрители на стадион "Христо Ботев". Дебютно попадение на Вини Трибуле нанесе второто поражение на "сините" през сезона. Домакините играха близо 30 минути с човек по-малко след червен картон на Йонас Там, извършил фаул срещу Мустафа Сангаре.

Така в рамките на по-малко от месец "канарчетата" сразиха двата столични гранда след 1:0 над ЦСКА в София. Загубата за "Левски" идва в изключително деликатен момент, тъй като следващата среща е с ЦСКА на 19 октомври.

След четири поредни гостувания и повече 40 дни далеч от своя дом, "Ботев" (Пд) се завърна подобаващо на стадион "Христо Ботев". Двубоят пък бе посветен на клубната легенда Динко Дерменджиев, като в негова чест бе пусната тениска "Вечната 8-ца", приходите от която ще отидат за изграждането на паметник на именития футболист, починал през 2019 година.

Началото на мача бе дадено от Павел Иванов - актьорът, изиграл Георги Аспарухов във филма за Гунди, който до дни тръгва по кината. Край тъчлинята пък бе Александра Свиленова, влязла в ролята на Величка Маркова.

Дербито започна ударно и с ранно попадение на Вини Трибуле, отменено заради засада на подалия Нвачукву. Силният старт на "канарчетата" оживи допълнително обстановката по трибуните, където също бе горещо. Скоро след това "сините" поеха инициативата и опитаха на свой ред да поставят под напрежение домакините. В 16-ата минута Майкон отправи коварен изстрел извън наказателното поле, избит от Ханс Бернат.

Германският вратар трябваше да се намесва още два пъти преди почивката, като най-опасна бе ситуацията пред Мустафа Сангаре, който опита да довкара отблизо след центриране от ъглов удар. Лошата новина за треньора на "канарчетата" Душан Керкез бе травмата на Укаки, заменен от Никола Илиев. До края на първата част гостите изпълниха общо 9 ъглови удара, но без да им донесе успех, както бе в срещите с "Хебър", "Славия" и "Арда".

Силни начални минути за "Ботев" имаше и в началото на второто полувреме, но на Матей Маркович не му се налагаше да прави спасявания. Повратният момент дойде след час игра, когато наглед сгрешен пас на Алекс Колев към Сангаре бе пресрещнат от Йонас Там, но централният бранител се засуети и позволи французина да му отнеме, след което бе препънат. След дълго разглеждане на ВАР главният съдия Николай Попов изгони национала на Естония, който бе и последен в защита. Реакцията на Станислав Генчев бе красноречива - замени дефанзивния Карлос Охене с Джавад Ел Джемили, вкарал 2 гола на този стадион преди година. Скоро след това от пейката се появиха още Марин Петков и Патрик-Габриел Галчев, докато Меркез опита да затвори пространствата с Атанас Чернев, а в атака се появи Алекса Мараш, герой от победата над ЦСКА 1948 с 1:0 в София.

И все пак "сините" изпитваха трудности в опита си да създадат чисти ситуцаии, различни от тези от статични положения. Удар на Кристиан Димитров след центриране от ъглов удар не затрудни Бернат. А шут на Евертон Бала бе блокиран.

За да дойде минутата на Вини Трибуле, взет на пожар в края на лятото, когато Антъни Уджа се контузи. Продължителна атака мина именно през бившия играч на "Берое", впоследствие топката срещна крака на Марин Петков и се върна в Трибуле, чийто удар без подготовка с левия крак влезе в долния ляв ъгъл на Маркович, а попадението разтресе "Христо Ботев".

Ботев Пловдив: 1. Ханс Кристиян Бернат - 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис - 88. Ален Корошец, 20. Антонио Перера (58' - 28. Янис Карабельов) - 4. Ехидже Укаки (23' - 21. Никола Илиев (67' - 99. Алекса Мараш), 10. Ивелин Попов (К), 40. Кристиан Нвачукву (66' - 79. Атанас Чернев) - 91. Вини Трибуле

Резерви: 32. Матвей Игонен - 16. Матиус Ремейкис, 23. Димитър Тонев, 30. Кристиан Каси, 42. Ивайло Видев

Треньор: Душан Керкез

Левски: 44. Матей Маркович - 5. Келиан ван дер Каап, 50. Кристиан Димитров, 4. Кристиан Макун, - 21. Алдаир, 8. Карлос Охене (66' - 11. Джавад Ел Джемили), 6. Цунами (К), 3. Майкон (74' - 22. Патрик-Габриел Галчев) - 17. Евертон Бала (74' - 88. Марин Петков) - 9. Александър Колев, 12. Мустафа Сангаре

Резерви: 99. Иван Андонов - 10. Асен Митков, 16. Преслав Бачев, 23. Патрик Мислович, 30. Клемен Икена, 97. Асими Фадига

Треньор: Станислав Генчев

Съдия: Никола Попов