Дзаниоло стана герой, Моуриньо спечели първата Лига на конференциите с Рома

Рома е първият шампион в турнира Лига на конференциите. Тимът победи Фейенорд с 1:0 на финала в албанската столица Тирана. Това бе първа загуба за нидерландския тим в целия турнир.
„Феновете на Рома заслужават трофей, семейството винаги е до теб, дори когато не печелиш. Този клуб е специален за мен, със специални хора”, каза преди двубоя наставникът на „римските вълци” Жозе Моуриньо и оправда своите думи, подарявайки първия трофей на клуб в Италия от 2010 г. насам.
Финалът се игра на фона на бунт на феновете на двата отбора. Най-малко 80 италианци бяха депортирани след безредиците преди мача. Бунтовете в Тирана започнаха във вторник вечерта, когато имаше ожесточени сблъсъци между холандски и италиански фенове и местната полиция. Бяха ранени 19 полицаи и петима цивилни.

Феновете на стадиона запалиха факли още в началото на финала. В 15-ата минута Рома остана без Мхитарян, който се контузи. В 32-ата минута италианският тим поведе с гол на Николо Дзаниоло. Той пое добре топката на гърдите си, отърва се от опеката на Траунър и заби кълбото над вратаря на нидерландците Бейли. В този момент наставникът на тима Жозе Моуриньо имаше възможно най-ледената физиономия, не се зарадва, а напротив, призова всички на пейката да са спокойни, че има много време до края на двубоя.
В 47-ата минута страховете му се оправдаха частично, тъй като Траунер удари гредата в едно от редките положения за Фейенорд, който почти през цялото време бе властелин при владеенето на топката. Руи Патрисио обаче правеше чудеса на вратата на Рома и успя да предотврати изравнителен гол.
За Жозе Моуриньо това бе пети финал на европейски клубен турнир и въпреки че допусна най-голямата загуба в кариерата му в груповата фаза с 1:6 от Бодьо/Глимт, отборът му спечели Лигата на конференциите. Португалецът печели два пъти Шампионска лига и два - Купа на УЕФА/Лига Европа. Порто беше първият отбор, с който беше провъзгласен за континентален шампион, печелейки с тима от родината си Купата на УЕФА на 21 май 2003 г. след 3-2 в продълженията срещу Селтик на стадион "Ла Картуха" в Севиля и Шампионската лига след 3:0 срещу Монако в Гелзенкирхен.
С Интер Моуриньо спечели Шампионска лига при легендарния требъл от 2010-11, след като възпитаниците му победиха Байерн с 2:0 на "Сантяго Бернабеу". Четвъртата европейска корона на португалеца беше спечелена в Лига Европа с Манчестър Юнайтед на финала срещу Аякс (2:0). Днес Моуриньо спечели петата си континентална титла в кариерата. Наставникът на Рома стана единственият, печелил всички актуални евротрофеи.