Родният шампионат едва започна, а вече дава вид на първенство, осланящо се на компромиси. Очевидно така ще е и този сезон. Само за три кръга примерите са достатъчно на брой, за да се направи заключение, че ако ще има промяна, тя ще се случи по трудния начин. И заканата на новия президент на БФС Георги Иванов някак не звучи вече така заплашително, както бе преди малко повече от месец. Желанието вероятно го има, но останалото си е по старому.
“Клубовете трябва да се подготвят за лицензирането, защото ще бъдем безкомпромисни. Ние трябва да защитим здравето и живота на хората. Едно е да играеш на стадион като днешния (б.а - след контролата Словения - България), друго е на някой, където е разруха. В съдийската комисия, а и в други ще има променени. Има доста промени и в структурите на БФС. Очаквам да стабилизираме нещата и да работим така, че да стигнем поне до Европейското.”
Всичко започна от ден Първи с безобразно лошите терени. Тревно покритие във Враца и Пазарджик почти нямаше, но футбол се игра. Скоро след това „Хебър“ се принуди да се премести и да „домакинства“ срещу „Славия“ в „Овча Купел“, докато намери решение на проблема. Очаква се в следващите кръгове номадството на „зелените“ да продължи и при гостувания да играят на терените на съперника, за да… пестят пари. Изненадващо от клуба още преди първи кръг пък си тръгнаха едновременно помощник-треньорът Левон Апкарян и опитният халф Мартин Райнов. Публично поне не обясниха каква е причината за решението им, но в града се говори, че не са останали впечатление от някои идеи на ръководството за новия сезон.
Те поне не направиха компромис със себе си и това е един от малкото подобни примери в следващите редове.
И докато „Хебър“ се чуди как да си оправи къщичката, за „Ботев“ бе направен реверанс. Лицензионната комисия към БФС прецени, че тревното покритие на „Христо Ботев“ вече е годно и не се налага отборът да се мести в Монтана или София.
Така под Околчица дойде „Берое“ и победи, но впечатление отново направиха условията, предоставени от домакините. А през юни на същия този стадион „Христо Ботев“ кметът на града и основна движеща сила в клуба Калин Каменов размаха пръст именно на БФС: „Без телевизионни права футбол не се прави – обяви тогава градоначалникът. - В момента те са смешни и обидни. По добре да ги няма. Има много начини това да се промени, стига да има желание. Промяна трябва да има по отношение на циничния, според мен, престъпен договор, който е сключен в края на мандата на предишното ръководството на БФС. Този договор ощетява не само „Ботев" Враца, ощетява всички отбори. Има как да се вдигне нивото на българския футбол, но това не става без средства.“
И е прав, но какво правят отбори в елита, които нямат възможност да поддържат терените си? Да не говорим какви са условията за журналисти, но това да са проблемите на родния футбол.
Компромис може да се нарече фактът, че спортен комплекс „Никола Щерев – Старика“, известен още като „Коматево“, продължава да приема мачове от родния елит. Именно на него приема гостите си хитът от последния сезон „Крумовград“. Там успяха да впечатлят с вида на билетите за домакинството на „Ботев“ (Пд). Начинът, по който изглеждаха пропуските – отпечатани на цветен принтер, но пък с цена от 20 лева.
И докато генерално съоръженията у нас пустеят, феновете на „Левски“ се опитват да ги пълнят, но… не могат. Секторите за гости в „Надежда“, а после и на „Лаута“, се оказаха тесни за привържениците на „сините“. В първия случай те все пак успяха да влязат на стадион „Локомотив“ и да видят гръмкия старт при 6:1. Колко и дали това е правилно, е отделен въпрос, но условията са такива, че очевидно всеки с повече желание може да влезе през заключен и неохраняем вход на стадион от Първа лига. А има ли кой да обясни парадокса със сектор „В“ в „Надежда“. Трибуната няма лиценз и на нея фенове не може да има, но…именно в единия й край е мястото, полагащо се за гостуващата агитка. И там може!
А за да се затвърди впечатлението, че старата песен продължава и на нов глас, няма как да не правят впечатление и отложените мачове на евроучастниците ни. Първи бе „Лудогорец“, последван по-късно от ЦСКА 1948 и „Ботев“ (Пд). А седмица по-рано треньорът на „канарчетата“ Душан Керкез разбуни духовете с интервю, в което даде да се разбере, че българският футбол страда от много проблеми и един от тях е именно този с отложените срещи. Ден по-късно „жълто-черните“ изместиха двубоя си с „Лудогорец“ за късна есен или ранна зима. А кога и при какви условия ще се играят тези мачове в края на годината, вероятно пак ще е за сметка на феновете.
А можеше просто да изчакат и БФС сами да махнат мача, защото по програма „орлите“ приемат „Карабах“ още във вторник или 48 часа след евентуалния двубой с „канарчетата“. Мачът не може да е пък в събота, защото в четвъртък „Ботев“ очаква „Жрински“.
Като компромис продължава да изглежда и форматът на първенството от 16 отбора, но както вече поясниха от БФС целта е да не бъдат погубени футболни центрове като Враца и Пазарджик, които видимо така силно впечатляват с качество на футбол и условия за игра, че е грехота да се лишиш от тях…
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш