Гладиаторът Локатели класира велика Италия на 1/8-финалите на ЕВРО 2020

Италия е първият осминафиналист на ЕВРО 2020. Възпитаниците на Роберто Манчини надиграха Швейцария с 3:0 на стадион "Олимпико" в Рим в мач от група "А". В герой за „адзурите” се превърна Мануел Локатели, който вкара два от трите гола.

В 18-ата минута Джорджо Киелини се пребори за топката при центриране от корнер на Инсиние и от границата на вратарското поле я вкара в мрежата. След намесата на системата VAR заради игра с ръка на Киелини голът бе отменен. Защитникът бе заменен принудително заради травма. В 26-ата минута Мануел Локатели с мощен шут вкара за 1:0, комбинирайки с Доменико Берарди, който проби на скорост по десния фланг и му пусна технично топката. В 52-ата минута отново Локатели получи топката на дъгата пред наказателното поле и я прати в мрежата за 2:0. По този начин той се превърна в едва третия италианец, вкарал два гола в един мач на европейски първенства след Пиер Луиджи Казираги през 1996 г. в Англия срещу Русия и Марио Балотели срещу Германия на Евро 2012. Третия гол за италианския тим отбеляза Чиро Имобиле секунди преди края на мача.

Италианците спазиха традицията при Манчини и вече 28 мача са без загуба. Те са лидер в група "А" с 8 точки, следвани от Уелс - с 4 , Швейцария - с 1 и Турция - с 0.