Година на промяна за “Левски“ - от собственост до история

Годината 2019-та донесе нови изпитания за „Левски“. Столичният тим от десетилетие преследва жадно трофей, но през последните 12 месеца мисията бе далеч по-съдбоносна – спасяване на клуба. Лошото управление на 26-кратните шампиони и нехайството във финансово отношение доведоха отбора на народа до реална опасност от фалит, какъвто през годините споходи „Рейнджърс“, ЦСКА, „Палермо“, „Фиорентина“, „Парма“ и редица други.

„Сините“ започнаха оптимистично новата година – със смяна на собствеността и нови лица на стадион „Георги Аспарухов“. Още през януари, когато вече се знаеше, че Спас Русев предава щафетата на Васил Божков, новият изпълнителен директор Павел Колев посочи Георги Дерменджиев като най-добрия възможен вариант за наставник на „сините“ при все, че подготовката бе започнала със Славиша Стоянович. Треньорската рокада бе с изненадващ привкус, тъй като сърбинът със словенски паспорт набързо бе спечелил „синята“ публика, макар и с някои слабости, включващи отпадане от „Черно море“ за Купата на България и издънки в Първа лига с „Ботев“ (Враца) (1:3) и „Септември“ (2:2).

„Защо се спряхме на Георги Дерменджиев? Той е един от най-успешните, ако не и най-успешният български треньор на клубно ниво през последните 10-15 години – обоснова се през януари Павел Колев. - От тази гледна точка, не беше голяма дилема. По-скоро трябваше да разговаряме с него, за да видим дали той ще се съгласи да реагира толкова бързо, тъй като сме в цайтнот.“

Началото обаче не бе в унисон с оптимизма, завърнал се на „Герена“, след встъпването в длъжност на новите силни фигури в клуба. Дерменджиев така и не записа победа в контролните срещи, а тенденцията само загатна какво предстоеше през пролетния дял на шампионата. Плoвдивчaнинът cтaнa първият нacтaвник в иcтoриятa нa „Лeвcки“ без уcпeх в първитe cи три мaчa в eлитa като домакин – 1:1 с „Локомотив“ (Пд), 0:2 от „Лудогорец“ и 1:1 с „Ботев“ (Пд). В този период „сините“ постигнаха все пак ценна победа – 1:0 над ЦСКА на неутралния стадион „Васил Левски“. Липсата на постоянство в резултатите, както и слабата дисциплина в съблекалнята, доведоха до изненадваща рокада на настоящия селекционер на България, водил „сините“ едва 88 дни.

„Може сега да отчетем, че назначаването на този треньор (бел. авт. - Георги Дерменджиев) бе грешка – коментира Колев по-малко от три месеца, след като представи наставника като най-успешния у нас за последното десетилетие. - Когато има такава, по-добре да я признаеш навреме, за да не се затъва.

С Дерменджиев се разделихме коректно. Само уважение за него“.

Интересното е, че в седмиците преди да бъде сменен, усилено се заговори, че селекционерът на България Петър Хубчев е пред договор с тима. И двете страни категорично отхвърляха до последно твърденията, а през това време временно начело на тима застана Георги Тодоров. Опитният тактик записа два успеха, две поражения и равен до края на плейофната фаза, за да дойде мачът на годината, превърнал се в традиционен за „сините“ в тази част от кампанията – бараж за Лига Европа, но този път срещу „Етър“ на Красимир Балъков. На „Герена“ скъпоценното 1:0 донесе Валери Божинов, но това се оказа и прощалната среща на тарана със столичния гранд. След края на сезона Хубчев все пак пое „Левски“, Балъков пък се озова начело на „лъвовете“, а Божинов... се завърна в „Ботев“ (Враца).

„Убеден съм, че Петър Хубчев е правилният избор – обяви Колев. - Очаквам да въведе онези норми за футбол, които са нужни. Очаквам да изгради боеспособен отбор, който да се бори за титлата. Освен това и футбол, който да радва феновете. Говорили сме с него какъв е клубният проект, за младите футболисти. Той е наясно с това.“

Хубчев и Колев вече се познаваха добре, след като работиха съвместно в националния тим. Именно добрата работа на наставника доведе до класиране на България за баражите в турнира Лига на нациите. През март 2020 година трикольорите ще играят с Унгария, а при успех ще срещнат победителя от Румъния – Исландия за място на Евро 2020. През последните 15 години „лъвовете“ не са били по-близо до участие на голям форум.

През лятото на „Герена“ настъпиха нови турболентни времена. Освен Божинов, от тима си тръгнаха други 10 играчи – Луи Нганиони, Богдан Вашчук, Луан Виана, Еркебулан Сейдхахмет, Серджиу Буш, Антони Белмонт, Ривалдиньо, Мартин Полачек, Аймен Белаид, Давид Яблонски, Милош Цветкович и Йерсон Кабрал. Така на старта на подготовката Хубчев бе заставен да тренира куп юноши и 5-6 основни състезатели. По традиция селекцията и този път се забави, а в клуба правеше впечатление отсъствието на спортен директор. Такъв пожела и Петър Хубчев, а Ивайло Петков встъпи в длъжност през юни, когато селекцията вече течеше. За новите попълнения героят от САЩ `94 сам пое отговорност по време на представянето си на „Герена“.

„Осъзнавам колко е голям рискът не на всяка цена да докарваме играчи, с които да правим снимки и да попълваме групата. От десет дни аз и моят щаб по цял ден се занимаваме с този процес и искаме ако бъркаме, грешката да е в нас.“

Входящите трансфери включваха Милан Миятович, вратар на Черна гора, и полевите Янис Каргас, Франко Мазурек, Дени Алар, Найджъл Робърта, Здравко Димитров, Асен Чандъров и Насиру Мохамед.

Стартът на Хубчев начело на отбора, в който премина част от спортната му кариера, бе повече от обещаващ – отстраняване на „Ружомберок“. Успехът бе подсилен и от факта, че „сините“ постигнаха първа победа като гост в евротурнирите след 9 години, а за последните 7 години това бе едва втори елиминиран противник. В Словакия българският представител взе комфортно 2:0 с попадения на Давиде Мариани и Паулиньо. Същият резултат беляза и реванша в София пред празни трибуни. Малко след това ръководството осъществи трансферен удар. Продаден бе Марини в ОАЕ.

Трансферът разбуни духовете на „Герена“. Феновете точно бяха затаили дъх, че нещо позитивно се случва на терена, и трябваше да преглътнат новината за продажба на един от основните играчи. Но зад сделката с „Шабаб Ал Ахли“ се криеха много позитиви за клуба, намиращ се в процес на оздравяване. Ръководството на „Левски“ не бе осъществявало подобен изходящ трансфер от времето на Гара Дембеле. През лятото на 2011-а малиецът с френски паспорт бе продаден на „Фрайбург“ за 2.2 млн. евро след феноменален сезон, включващ 36 гола и участие на тима в групите на Лига Европа. Сега за швейцарския халф, реализирал 17 пъти със „синята“ фланелка, постъпиха 1 417 000 евро в касата на столичния гранд. По това време шефовете на „сините“ погасяваха по списък забавени плащания от предходното ръководство към НАП, бивши играчи, мениджъри, клубове... И парите от Мариани освен, че бяха добри, бяха и необходими, за да може клубът да съществува.

След първите слънчеви лъчи в ерата „Хубчев“, дойде и първият провал. Отпадането от АЕК (Ларнака) не бе изненадващо с оглед на солидната визитка на кипърците в Европа през последните години и поредното ново начало на „сините“. То обаче бе унизително – общ резултат 0:7.

До този момент антирекордът на отбора бе от 1974 година, когато „Левски“ отпада от „Дожа“ (Уйпещ) след общ резултат 1:7.

Така след Дерменджиев, и неговият наследник записа антирекорд начело на „сините“. Постепенно играта на тима започна да се подобрява, а с това и резултатите. През есента столичният гранд бе далеч по-постоянен откъм резултати, най-вече у дома. На стадион „Георги Аспарухов“ „сините“ загубиха точки само веднъж – при 1:3 от традиционно неудобния „Берое“. Отборът, воден от Петър Хубчев, е най-добрият домакин през кампанията с общо 27 точки. Втори по този показател е „Лудогорец“ (24). Нишката обаче се къса при гостуванията. През есента „сините“ спечелиха едва 4 от 10 визити. Последният успех датира от септември при 2:0 над „Славия“. Тимът на Хубчев надви още „Дунав“, „Царско село“ и „Витоша“ (Бистрица), но срещу по-сериозните съперници изпитваше трудности далеч от „Георги Аспарухов“. В своеобразно класиране, включващо само гостувания, „Левски“ е пети с 16 точки. Конкурентът за титлата „Лудогорец“ има 24.

Но пък под ръководството на Хубчев отборът подобри значително дисциплината си на терена. През първия дял от сезон 2019/20 нито един играч на „сините“ не получи червен картон в шампионата. Столичният гранд е и с най-малко жълти картони през есента – 34. Статистиката показва също, че „Левски“ е тимът, допускащ най-малко удари към собствената си врата.

В същото време „сините“ продължават и в турнира за Купата на България, където през пролетта ще се изправят именно срещу „орлите“. Добрата новина е, че двубоят е в София, а победителят ще бъде определен в един мач.

Извън терена също имаше поводи за „сини“ усмивки. През септември, шест месеца след официалната смяна на собствеността, на „Герена“ бе отворен клубния музей. На церемонията присъстваха някои от най-заслужилите легенди на отбора, а лентата прерязаха Наско Сираков (№1 по голове в историята) и Стефан Аладжов, лидер по изиграни мачове с фланелката на „Левски“. Сред изложените експонати пък бе ценен документ „Протокол 1“, доказващ, че клубът е основан 3 години преди официалната дата.

„Без съмнение - „Левски“ е основан на 10 май 1911 г.“, заяви председателят на сдружение "Сини сърца" Илия Христов на пресконференция.

В края на годините „сините“ показаха израстване в още един аспект. В дните след последния официален мач за годината, бяха представени две нови попъления – Симеон Славчев и Деян Лозев. Така на „Герена“ показаха, че този път целта е селекцията да бъде готова преди старта на подготовката (9 януари), а не тя да се прави в движение по време на лагери и дори след подновяването на сезона.

Така 2019-та може да се обобщи като трудна, но и много важна година за столичния гранд. Бяха допускани грешки, но и се постави основата на отбор, който вече вдъхва повече увереност. Сега на „сините“ им е нужно спокойствие, добра подготовка и подкрепа от трибуните през пролетта. Важно за бъдещето на отбора, преследващ първи трофей от 2009 година, е да няма повече размествания в пластовете било то ръководно, или спортно-технически. Треньорският щаб има нужда от време, същото важи и за ръководството. От сезон 2006/07 насам не е имало треньор, който да изкара пълен сезон на „Герена“, изключвайки годината, в която Ясен Петров бе начело, но през пролетта функциите му бяха иззети от Георги Иванов. За да има резултати, успехи и постоянство, е важно да има и стабилност във визията на клуба. Такава липсваше дълго време, също както и трофеите...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол БГ