Басейните на хотелите в Гърция ще се пълнят с морска вода

През предстоящото лято басейните на гръцките хотели ще бъдат пълни с морска вода, за да се намали натискът върху ресурсите на вода по време на туристическия сезон.

В гръцкия парламент се обсъжда съответният законопроект предназначени да помогне борбата със сушата, който ще представи правила за инсталиране на тръбопроводи за изпомпване на морска вода към и от басейните на крайбрежните хотели.

Причината, поради която Гърция трябва да пести вода е, че страната страда от тежка суша през последните две години. Според скорошно проучване на Атинската национална обсерватория между 1971 и 2020 г. годишните валежи са намалели с около 12% в сравнение с 1901-1970 г.

В същото време сушата не е временно явление, няма да отшуми, а наближаващият туристически сезон допълнително ще увеличи натиска върху ресурсите, особено по островите, които са популярни дестинации за почивка. Островите в Егейско море и Крит са сред най-силно засегнатите, като получават само една пета от валежите през този период.

Миналата година почти 33 милиона души са посетили Гърция като приходите от туризъм възлизат на 28,5 млрд. евро.

През 2024 г. в Гърция се проведоха протести срещу свръхтуризма, като гръцките работници се оплакваха, че са на ръба на колапса. Климатичната криза прави туристическия модел на страната все по-неустойчив. Правителството е под голям натиск да преосмисли как ще изглежда туризмът в бъдеще.

Хотелите няма да бъдат задължени да пълнят басейните си с морска вода, но въпреки това предложените правила, въвеждащи ограничения върху използването на изворна вода, ще улеснят изграждането на необходимата инфраструктура.

Междувременно предложеният план е подложен и на критики от еколози, които се страхуват, че околната среда ще бъде увредена поради изтичането на водата от басейните обратно в морето. Въпреки че предложението не уточнява стандартите за качество на водата, известно е, че водата в басейните трябва да се дезинфекцира с химикали.

Хлорът е токсичен за рибите и други морски обитатели и изхвърлянето на хлорирана солена вода може да наруши баланса на морската среда чрез промяна на нивата на сол, казват експертите. Предложението също така не гарантира, че канализацията няма да се влее в морето, а изграждането на тръбопроводи може да навреди на морското дъно.

Критиците на законопроекта твърдят, че въздействието на басейните върху важни ресурси е преувеличено. Проучвания показват, че в Миконос и Парос, например, басейните консумират само 6% от наличната изворна вода.