Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп може да сложи край на войната в Украйна за 24 седмици. Това пише британското издание Daily Express.
„Може да му отнеме само 24 седмици, вместо 24 часа, за да подпише и достави документа“, се казва в статията.
Но дори светът да даде на новия президент повече от един ден, за да постигне такава монументална цел, възможно ли е такова споразумение след почти три години на тотална война?
Няма съмнение, че Украйна иска и се нуждае от мир, и да се надяваме, че „справедлив“, колкото и трудно да е да се определи това. Загубата на военнослужещи и земя е обезпокоителна, а нейният лидер, президентът Володимир Зеленски, вече открито говори за нуждата от споразумение. Тъй като подкрепата на Запада за Украйна никога не е била повече от половинчата и има опасност да намалее значително, в дългосрочен план ще има само един победител: Русия.
Ето защо широко разпространеното мнение е, че Русия няма да иска да спре войната точно когато е на върха: вместо това тя ще се стреми да заличи Украйна от картата.
Подобно мнение обаче подценява вредата, която войната нанася на Русия. Руската рубла падна до 115 за един щатски долар по-рано този месец, което е най-ниската рекордна стойност, като се изключи непосредственият шок след началото на руската инвазия в Украйна в началото на 2022 г.
Този драматичен спад е следствие от санкциите, които изолираха Русия от световните финансови и стокови пазари. Освен това отслабващата икономика на Китай ограничи търсенето на стоки от най-големия експортен партньор на Русия. Руската икономика има и други проблеми. Страната приключи 2024 г. с инфлация на домакинствата над 13%, което прави живота труден за всички, особено за бедните.
Икономическите експерти прогнозират, че 2025 г. ще донесе „стагфлация“ (инфлация, застой на икономическия растеж и повишена безработица), банкова криза и нарастващ брой фалити.
През миналата година общият темп на инфлация в Русия беше малко по-добър - 9,5 %.
Не знаем какъв е мащабът на руските жертви, но тактиката на „месомелачката“ на фронта означава, че за почти три години на тотална война са загинали 200 000 души от нейния личен състав и три пъти повече са били ранени.
Фактът, че се е наложило да наеме войници от Северна Корея, е показател, че военните ѝ сили са изчерпани.
Не е изненадващо, че броят на младите руснаци, желаещи да се бият за страната си, е малък, като се има предвид, че се разпространяват истории за липсата на благосъстояние на войниците и за лошата медицинска помощ за ранените. Стотици хиляди млади руснаци са избягали от страната, за да избегнат вербуване, което води до по-строги закони за призоваване на тези, които са останали. Нуждата от мъже на фронтовата линия е толкова голяма, че дори при десетки хиляди наети чужденци Русия прибягва до освобождаване на затворници, включително убийци и педофили, за да увеличи редиците си.
Войната доведе и до сериозни лични неудобства за Путин. Първо беше краткотрайният бунт през юни 2023 г., ръководен от Евгений Пригожин, лидер на групата „Вагнер“.
Неотдавна се стигна до нахлуването на Украйна в Курската област - за първи път от 80 години насам руска земя беше завзета от друга държава.
Така че Путин се нуждае от мир, но от споразумение, което да може да представи на руския народ като победа. Понастоящем Русия държи незаконно близо 20% от територията на Украйна, а президентът Зеленски призна, че тя няма военни възможности да завземе обратно земите, наричани „окупирани територии“.
Всяко мирно споразумение може би ще предвижда Русия - поне в краткосрочен план - да запази завзетите от нея земи и да има някакъв вид демилитаризирана зона между двете страни. Украйна иска членство в НАТО, но е достатъчно реалистична, за да приеме, че няма да го получи в краткосрочен план. Тя обаче ще се нуждае от обвързващи „гаранции за сигурност“ от Запада, тъй като нейните лидери знаят, че едно краткотрайно мирно споразумение, което дава възможност на Русия да се прегрупира и да предприеме нова атака срещу отслабената си съседка, е по-лошо от липсата на мирно споразумение изобщо.
Противно на широко разпространените опасения, не очаквам Тръмп да обърне гръб на Украйна. Убеден съм, че екипът му вече разполага с основата на мирно споразумение, което той ще наложи твърдо и на двете страни. Казано на прост език, очаквам Тръмп да каже на Зеленски, че ако Русия го приеме, а Украйна не, той незабавно ще намали помощта за Украйна. По същия начин той е в състояние да каже на Путин, че ако Украйна го приеме, а Русия не го направи, ще увеличи помощта за Украйна. Това би направило дългата война неизбежна и би отслабило още повече Русия.
Така че, ако е находчив, Тръмп може да договори мирно споразумение, от което силно се нуждаят и двете воюващи страни, пише изданието.
Въпреки това може да му трябват не 24 часа, а 24 седмици, за да я подпише и изпълни.