Military Watch: Ракетен удар с „Искандер“ е убил датски пилот на F-16 в Украйна

Датският пилот и инструктор на изтребител F-16 Джеп Хансен е бил убит при ракетен удар срещу тренировъчен център на украинските въоръжени сили в Кривой Рог в Днепропетровска област в централна Украйна, според руски източници, съобщава Military Watch.

Хансен е имал значителен опит в управлението на F-16 и според съобщенията е помогнал за обучението на десетки украински пилоти. Съобщава се, че ракетен удар с  Искандер -М е бил използван за унищожаване на университетска сграда, която е била превърната в казарма, като атаката е почти напълно разрушила четвъртия етаж. 

Дания и Холандия бяха първите страни, които дариха американски изтребители F-16 на украинските военновъздушни сили, като остарелите самолети, закупени през 80-те години на миналия век, вече бяха пенсионирани, тъй като и двете страни придобиха модерни F-35A, за да ги заменят. 

Както Дания, така и Холандия са дали разрешение на Украйна да използва своите F-16 за участие в дълбоки удари над руска територия, въпреки че малкият обсег на лекия самолет, остарелите сензори и липсата на оръжия с голям обсег ограничават възможностите  му в това отношение. Очаква се изтребителите да бъдат модифицирани, за да интегрират редица  класове ракети с голям обсег , като се съобщава, че Съединените щати обмислят доставката на крилати ракети JASSM, което ще революционизира техния офанзивен потенциал. 

Значителните разлики между F-16 и предишните украински изтребители от четвърто поколение като МиГ-29 повдигнаха сериозни въпроси относно това колко бързо украинските пилоти биха могли да преминат към новия самолет и подхраниха спекулациите, че самолетът може да се експлоатира от изпълнители от членка на НАТО държави. 

Подобни въпроси бяха повдигнати по отношение на друго сложно оборудване, като например украинските системи за противовъздушна отбрана Patriot, които бяха доставени за част от времето, необходимо за обучение на украински оператори. 

Западни съветници, логистици, бойци и друг персонал, работещ с новодоставено оборудване по стандарт на НАТО, играят централна и нарастваща роля във военните усилия от началото на 2022 г., като New York Times отбелязва тази година по отношение на техните операции: 

„Командоси от други страни от НАТО , включително Великобритания, Франция, Канада и Литва, също са работили в Украйна... обучавайки и съветвайки украински войски и осигурявайки на място канал за оръжия и друга помощ.“ 

Докладът подчертава чистия „мащаб на тайните усилия за подпомагане на Украйна, които са в ход“.

Към края на годината беше потвърдено, че британските кралски морски пехотинци са били разположени  за бойни операции на фронтовата линия от април, като през следващите две години се появи допълнителна информация за операциите на западния персонал. Въпреки че конверсията към F-16 е по-малко сложна от конверсията на екипажите за противовъздушна отбрана за съветски ракетни системи за работа с новите системи Patriot, ролята на чуждестранните изпълнители все пак се оценява като значителна.