"Левски" ликува и в Малта, "сините" гледат към плейофите

Инфарктен успех с 1:0 като гост над "Хамрун" записа "Левски" в първи двубой от 3 предварителен кръг в Лигата на конференциите. В Малта нямаше и помен от силните изяви на носителя на Купата на България от срещите с ПАОК, а тимът на Станимир Стоилов създаде твърде малко голови положения пред вратата на Хенри Бонело. Филип Кръстев все пак успя да се превърне от грешник в герой, след като първо изпусна дузпа в 11-ата минута, но в сетния миг на срещата се разписа с удар от наказателното поле. Това е и първи триумф на столичния гранд като гост от 3 години и общо втори за последните 12. Реваншът е след седмица, а нов положителен резултат ще прати 26-кратните шампиони на плейоф за влизане в групите, където съперник ще бъде отпадналият от двойката АЕК (Ларнака) - "Партизан" (Белград) в Лига Европа, като кипърците спечелиха първия двубой с 2:1.

Стоилов направи само една промяна в стартовия състав спрямо възловия сблъсък в Солун преди седмица, когато "сините" взеха ценно 1:1 и отстраниха ПАОК. Сред титулярите се завърна Вендерсон Цунами, отсъствал през последния месец заради контузия в коляното, получена по време на мача от първия кръг с ЦСКА 1948 (0:1). На резервната скамейка пък седна Патрик-Габриел Галчев. Схемата на игра отново бе 3-4-3.

Двубоят започна с уверена игра на "Левски" в офанзивен план, а още в 9-ата минута гостите си спечелиха правото да изпълнят дузпа, след като Билал Бари бе задържан в наказателното поле при центриране от ъглов удар. Зад топката застана Филип Кръстев, но изпълнението му срещна дясната греда зад Бонело. Минути по-късно Цунами засече центриране на младия халф от ъглов удар, а топката мина в опасна близост от целта. Първата ситуация пред капинана Николай Михайлов дойде след половин час игра, когато коварен, но и слад удар на Джони бе избит от опитния вратар. Последваха равностойни минути, в които играта бе концентрирана основно в средата на терена. След почивката "Хамрун" излезе с далеч по-офанзивна настройка, а вратата на "сините" оцеля по чудо след час игра, когато Михайлов с крак парира удар от близо на Джони. Стоилов реагира в заключителния четвърт час на мача, когато пусна последователно Марин Петков, Андриан Краев и Илиян Стефанов за сметка на Роналдо, Георги Миланов и Билал Бари. До края не се виждаше как ще падне попадение и именно тогава и късметът се усмихна на "сините". Рикошет след удар на Андриан Краев прати топката в краката на Филип Кръстев, който финтира един от бранителите на домакините, след което запрати топката в мрежата на "Хамрун". Секунди по-късно главният съдия даде и последния съдийски сигнал.

"Хамрун": Бонело, Борг, Емерсон, Биеличич, Корбалан, Прша, Гуиламлер, Камензули, Додо, Джони, Машике

"Левски": Н. Михайлов, Н. Сундберг, К. ван дер Каап, Х. Кордоба, Ж. Петрис, Ф. Кръстев, Г. Миланов, Цунами, Роналдо, Уелтон, Б. Бари.