“Левски“ не се даде на ЦСКА напук на проблемите

Дългоочакваното дерби между „Левски“ и ЦСКА от 21-ия кръг на Първа лига не излъчи победител, завъшвайки 0:0. Пред 25 000 зрители на националния стадион „Васил Левски“ двата отбора предоставиха на феновете много единоборства и твърде малко голови положения. „Сините“ играха повече от четвърт час с човек по-малко, след като Нуно Рейш бе изгонен за втори жълт картон в 73-ата минута. След последния съдийски сигнал и капитанът на символичните гости Петър Занев получи същата санкция, след като реагира бурно на решение на рефера Георги Кабаков.

За ЦСКА това бе осми пореден мач без допуснат гол. За последно във вратата на „червените“ се разписа Томашевич от „Локомотив“ (Пд). Така за втори път през този сезон двата тима не успяха да излъчат победител, след като двубоят през есента завърши 2:2. От резултата най-облагодетелстван е лидерът "Лудогорец". Тимът на Павел Върба има възможност да дръпне със 7 точки, ако успее да победи "Ботев" (Враца).

Мачът на "Васил Левски" бе първи официален за „сините“ след тежката криза, налегнала клуба през зимата заради проблемите на собственика Васил Божков. Преди двубоя хиляди фенове на „Левски“ участваха в мирен поход по пътя към стадиона. Шествието мина без инциденти, а впечатление направи и поведението на запалянковците на трибуните – нито една бомба или димка не бе хвърлена на терена от Секторите „Б“ и „А“ по време на срещата. На трибуните имаше и урни, където желаещите имаха възможност да дарят пари за следващата такса, която клубът трябва да плати на НАП в размер на 143 000 лева.

Петър Хубчев, наставникът на "Левски", изненада със стартов състав за дербито с ЦСКА. Опитният специалист заложи на тактика без чист нападател. На върха на атаката застана Станислав Иванов, въпреки че в групата бяха Станислав Костов и Дени Алар. Зад юношата на „сините“ действаха Франко Мазурек и Паулиньо, а в средата на терена бившият селекционер пусна едновременно Хали Тиам, Филипе Нашименто и изнедата Мартин Райнов. В защитата промени нямаше - Холмар Ейолфсон и Нуно Рейш си партнираха в средата, а в ролята на десен и ляв бек бяха съоветно Живко Миланов и Иван Горанов. Под рамката очаквано бе Милан Миятович, но негова резерва бе Петър Иванов, а не Николай Михайлов, отпаднал от групата.

На свой ред Милош Крушчич от ЦСКА бе лишен от Раул Албентоса. Бранителят е с травма в петата и изобщо не попада в групата, след като през последните дни не тренира със своите съотборници. В последния момент здравословен проблем извади от състава и Тиаго Родригес. Така сърбинът заложи на Бусато на врата, а защитата бе изградена от Жанио Бикел, Валентин Антов, Петър Занев и Брадли Мазуку. В средата за "червените" стартираха Кристиан Малинов и Рубен Пинто, а пред тях с по-офанзивни функции бяха натоварени Евандро, Стефано Белтраме, записал дебют в родния футбол, и Едвин Джеси. Атака бе поверена на Али Соу.

Двубоят започна с много емоции по трибуните, но на терена нещата не бяха чак толкова атрактивни. В началните минути и двата тима не предприемаха излишни рискове. В 8-ата минута контузия получи Мартин Райнов. Халфът се сблъска с Евандро в наказателното поле при ъглов удар на ЦСКА. Травмата извади бившия капитан на „Берое“ от игра, а мястото му на терена зае Симеон Славчев. Последваха напрегнати минути, в които играта бе съсредоточена основно в средата на терана. В 22-ата минута жълт картон получи наставникът на символичните гости Милош Крушчич за бурна реакция към съдията. Три минути по-късно от скамейката на „червените“ бе изгонен Добри Митов, един от помощниците на Крушчич.

Най-дискусионната ситуация бе в 32-ата минута. Тогава Мазику центрира в наказателното поле, а топката се удари в ръката на Живко Миланов. Главният рефер Георги Кабаков даде знак играта да продължи и това отново доведе до напрежение на скамейката на ЦСКА.

Най-чистата ситуация за „Левски“ се откри в 43-ата минута, когато след бърза контраатака Мазурек намери Паулиньо, който след бърз финт стреля, но ударът му мина на сантиментри от напречната греда. Така в крайна сметка попадение преди почивката не падна и двата отбора се прибраха в съблекалните при нулево равенство.

Второто полувреме започна с агресивна игра на ЦСКА. „Червените“ окупираха вратата на Милан Миятович и в първите 5 минути създадоха три отлични ситуации. Първо центриране на Евандро придоби странна траектория и облиза левия стълб зад черногорския национал. Минута и половина по-късно Белтраме се озова зад отбраната на „сините“, но предвид балонната топка ударът му бе слаб и Миятович парира. Малко след това и мощен шут на Соу от 10 метра срещна тялото на бранител на съперника при настанала суматоха в наказателното поле.

Това принуди Хубчев да прибегне до смяна на тактиката, пускайки в игра Станислав Костов за сметка на Мазурек. Отговорът на „сините“ бе в 58-ата минута. Тогава след контраатака, започнала от Ейолфсон, топката премина през Нашименто и Костов преди Паулиньо да стреля. Ударът на бразилеца срещна тялото на играч на ЦСКА и излезе в ъглов удар. За да се стигне до 67-ата минута, когото изпълнение от фаул на Живко Миланов мина над стената, но бе спасено в последния момент от Бусато.

Пет минути по-късно „Левски“ остана с човек по-малко. Миятович подаде спорен пас на тъча, където Рейш се хвърли с двата крака и успя да отнеме топката от Отабор, но страничният съдия даде знак, че е извършено нарушение. Португалъцет вече имаше един жълт кортон, а Кабаков не се поколеба да му даде втори такъв.

Въпреки намаления състав, Хубчев прибегна до третата смяна едва 10 минути по-късно. Тогава Славчев, влязал като резерва на Райнов, бе сменен с Деян Лозев. При излизането халфът видимо изпитваше болки в десния крак. За доскорошния бранител на „Арда“ това бе официален дебют след трансфера през зимата. До края ЦСКА така и не успя да създаде голова ситуация в последните минути напрежението бе пред вратата на Бусато. Тогава при изпълнение на ъглов удар Ейолфсон стреля с глава, но неточно.

В крайна сметка гол в двубоя не падна. След последния съдийски сигнал Занев реагира бурно на Кабаков и получи втори жълт картон, заради което ще пропусне предстоящия мач на тима с „Ботев“ (Пд). От крайния резултат облагодетелстван е „Лудогорец“. Лидерът в Първа лига има възможност да дръпне на върха със 7 точки при успех срещу „Ботев“ (Враца) по-късно днес.