Military Watch Magazine: Турция заплашва да купи Су-35, ако САЩ й откажат Ф-16

Снимка: Уикипедия

Су-35 е тежък изтребител с много по-дълъг ресурс от F-16. Той превъзхожда американския самолет в почти всички отношения, пише MWM. Турция предупреди САЩ, че е готова да купи Су-35, ако не може да се договори с тях

Ръководителят на отдела за отбранителна промишленост на Турция Исмаил Демир предупреди, че страната ще обмисли закупуването на руски изтребители Су-35С, ако САЩ откажат да й доставят модерни F-16. "Ако няма F-16... Ще кажем, че Турция има алтернативи. И всички те, включително Су-35, се обсъждат", каза той. Предишни опити за придобиване на нови F-16 бяха изправени пред силна съпротива на САЩ, като отношенията между двете страни се влошиха след неуспешния военен преврат в Анкара през 2016 г., за който мнозина обвиниха Вашингтон. Турция и Русия преговарят за придобиването на Су-35 от 2018 г. Съобщава се, че преговорите са навлезли в началната линия още през октомври 2019 г., въпреки че мнозина смятат, че Анкара е водена повече от желание да окаже натиск върху западните доставчици, отколкото от истински интерес към самолета.

Су-35 е тежък, двумоторен изтребител с много по-дълъг живот и експлоатационни разходи от F-16, със значителни предимства в почти всичко - от продължителността на полета и маневреността до сензорите и обхвата. Отличните му характеристики бяха демонстрирани в самата Турция през септември 2019 г., като сравнението в никакъв случай не беше в полза на F-16. Изтребителят е почти два пъти по-голям от F-16, но не е съвместим с оръжията на НАТО - в резултат на това ще бъде много по-трудно да бъде включен в турските ВВС, отколкото новите F-16. Турция вече лицензира по-стари варианти на F-16, така че разполага с обширна инфраструктура и изобилие от резервни части. В допълнение, тя има богат опит в управлението на този клас - въпреки че значителна част от офицерите на ВВС бяха лишени от свобода през 2016 г. Друг недостатък на Су-35 е, че със закупуването му Турция е заплашена от нови санкции и по-нататъшна икономическа война със САЩ, които в съответствие с приетото законодателство са длъжни да наложат санкции срещу всички купувачи на руско оръжие.

Су-35 е тежък изтребител с много по-дълъг ресурс от F-16. Той превъзхожда американския самолет в почти всички отношения, пише MWM. Турция предупреди САЩ, че е готова да купи Су-35, ако не може да преговаря с тях.

Ръководителят на отдела за отбранителна промишленост на Турция Исмаил Демир предупреди, че страната ще обмисли закупуването на руски изтребители Су-35С, ако САЩ откажат да й доставят модерни F-16. "Ако няма F-16... Ще кажем, че Турция има алтернативи. И всички те, включително Су-35, се обсъждат", каза той на 24 септември. Предишни опити за придобиване на нови F-16 бяха изправени пред силна съпротива на САЩ, като отношенията между двете страни се влошиха след неуспешния военен преврат в Анкара през 2016 г., за който мнозина обвиниха Вашингтон. Турция и Русия преговарят за придобиването на Су-35 от 2018 г. Съобщава се, че те са навлезли в началната линия още през октомври 2019 г., въпреки че мнозина смятат, че Анкара е водена повече от желание да окаже натиск върху западните доставчици, отколкото от истински интерес към самолета.

Су-35 е тежък, двумоторен изтребител с много по-дълъг живот и експлоатационни разходи от F-16, със значителни предимства в почти всичко - от продължителността на полета и маневреността до сензорите и обхвата. Отличните му характеристики бяха демонстрирани в самата Турция през септември 2019 г., като сравнението в никакъв случай не беше в полза на F-16. Изтребителят е почти два пъти по-голям от F-16, но не е съвместим с оръжията на НАТО - в резултат на това ще бъде много по-трудно да бъде включен в турските ВВС, отколкото новите F-16. Турция вече лицензира по-стари варианти на F-16, така че разполага с обширна инфраструктура и изобилие от резервни части. В допълнение, тя има богат опит в управлението на този клас - въпреки че значителна част от офицерите на ВВС бяха лишени от свобода през 2016 г. Друг недостатък на Су-35 е, че със закупуването му Турция е заплашена от нови санкции и по-нататъшна икономическа война със САЩ, които в съответствие с приетото законодателство са длъжни да наложат санкции

Турските военновъздушни сили са най-големият чуждестранен оператор на F-16 с около 250 самолета в експлоатация, но техният флот е остарял и използва остарели класове боеприпаси от 90-те години и механично сканирани радари, уязвими на заглушаване. Новият вариант на F-16 Block 70/72, който ще замени стареещия F-4 Phantom от епохата на Виетнамската война, разполага с радар с активна фазирана решетка и усъвършенствани възможности за електронна война и е съвместим с модерни боеприпаси - включително AIM ракети въздух-въздух -120D, ако Вашингтон одобри. Наскоро придобити от Сирия и Гърция, изтребителите МиГ-29SMT и Rafale също имат електронно сканирани радари и по-мощни ракети въздух-въздух от AIM-120B, използвани от турските F-16. Въпреки всички подобрения, корпусът на F-16 все повече се смята за остарял: ВВС на САЩ спряха закупуването през 2005 г. и много големи оператори, включително Сингапур, Египет и Израел, постепенно го изтеглят от експлоатация.

Интересът на Турция към модернизираните F-16 се появи, след като Анкара беше отстранена от програмата за развитие на наследника от пето поколение, F-35, оставяйки изтребителя си без ясен план за модернизация. Връщането към F-16 в епоха, когато те се купуват главно от клиенти с по-слабо развити икономики и малки бюджети за отбрана, чак до недържавни участници, отразява сериозно понижаване на амбициите на турските ВВС - докато техните съседи, за разлика от тях придобиват бойни самолети от по-висок клас. Например Израел купи F-35 (и Гърция може да последва примера), Саудитска Арабия и Катар купиха F-15SA/QA, Армения купи Су-30SM, а Египет купи МиГ-29М и евентуално Су-35.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят