Новите тренировки във футбола

Футболът и в частност треньори и играчи са изправени пред една напълно нова обстановка. Футболистите са принудени да стоят далеч от тренировъчната база заради домашната изолация, под която са поставени, за да се предпазят от коронавируса. Това напълно логично създава предпоставки за влошаване на формата им. Как обаче успяват клубовете по света да следят своите състезатели и да им дават насоки за поддържане на кондицията? Всеки един отбор сам решава този казус. У нас по ред причини клубовете дават програми на футболистите, като в повечето пъти те са изготвени от кондиционен специалист. Предвид удължаването на извънредното положение в България, част от отборите вече са раздали втора програма с променен интензитет и натоварване.

В „Селтик“ обаче ситуацията е по-различна. Там в употреба влизат модерните технологии. Клубът разполага със собствено мобилно приложение, чрез което всекидневно успява да следи ала Биг Брадър футболистите си.

„Отборът винаги е наблягал върху менталната подготовка – разкрива защитникът на „детелините“ Кристофър Айър от гледна точка на своите колеги. – Но досега всичко ни беше осигурено откъм тренировъчен процес, а от нас се очакваше единствено да излезем и да проведем заниманието. Много играчи бяха свикнали с този цикъл и начин на работа, разчитайки всичко да им бъде подготвено. Изведнъж тези условия изчезнаха. В това число и адреналинът от мачовете и ходенето на тренировки. Сега всеки един от нас си стои вкъщи със скръстени ръце. Затова важна роля в този момент имат клубовете, които трябва да повлияят позитивно от чисто психологическа гледна точка. В „Селтик“ имаме диетолог, който следи всеки ден килограмите ни. Имаме психолог и медицинско лице, които са създали мобилно приложение. Чрез него научават ежедневно как се чувстваме, как минава денят ни и какво е менталното ни състояние. Нямам представа кога ще се поднови шампионатът, но аз тренирам постоянно и всеки ден получавам нова програма от отбора.“

Пак на Острова, но с далеч по-скромни възможности, четвъртодивизионният английски „Оксфорд Юнайтед“ използва приложението Zoom Video, предназначено за конферетни разгоори. Чрез него тимът тренира групово, макар и онлайн. Началото обаче далеч не е леко.

„В първите дни заварихме някои от играчите в леглата – признава капитанът на тима Джош Мошино. – Те не осъзнаваха, че това е сериозна тренировка и трябва да започваме веднага с упражненията. Извадихме ги от заниманието като първа наказателна мярка. Вече имаме структурирана програма за необичайната ситуация. Провеждаме тренировки всеки ден като в тях участват треньорският щаб и дори персоналът. Освен това всички сме свързани към приложението на „Under Armor“, където намираме редица фитнес упражнения. Технологиите в днешни дни ти позволяват да следиш всяко действие на играчите в реално време.“

Във Франция също намират любопитни методи, за да не излизат от форма.

„Осигурихме на футболистите необходимите пособия, от които имат нужда вкъщи – обяснява Хуанхо Дел Охо, фитнес треньор на „Монако“. – Едни взеха колела, други уреди за тренировка. Задаваме им дневни предизвикателства, които трябва да изпълнят. Всяко едно от тях им носи точки. Играчите са мотивирани, защото искат да спечелят, а това поддържа и психическото им стабилност.“

Успоредно с това треньорът Роберто Морено осигурява и теоритични упражнения на тима.

„Даваме им допълнителна информация за тактика на варианти, които вече сме тренирали, за да ги усъвършенстват – допълва испанецът. - Целта е да се възползваме максимално от ситуацията, която така или иначе не можем да контролираме директно.“

А „Метц“, друг представител на Лига 1, използва по-малко известен метод с уред, наречен SenseBall – топка, размер 3, с въже.

„По този начин играчите могат да тренират с топка всеки ден, въпреки че са далеч от клубната база – се казва в официално съобщение на „гранатите“. – Вариантите за упражнения са десетки. В рамките на само 20 минути един футболист може да направи до 2500 докосвания при различни натоварвания, което е в пъти повече от стандартна тренировка.“ За да не губят кондиция, играчите на френския елитен отбор са получили код за достъп до 50 различни видеа с упражнения със SenseBall. Някои от тях могат да бъдат намерени и в платформата за видео споделяне YouTube.

Но ако се върнем обратно на Острова, но вече в елитния „Нюкасъл“, става ясно – там също има какво да се научи. В употреба на треньорския щаб на тима е влязло приложението за комуникация WhatsApp. Чрез него фитнес треньорите успяват да предадат своите наставления. На помощ идват и GPS устройства, както и тези за измерване на сърдечния пулс.

От клуба раздават за целта специални часовници, а играчите са задължени да изпращат чрез тях данните за 3 кардио тренировки и други 3 кондиционални. Не липсват обаче шегаджии, които закачат устройството на своите кучета, разкрива клубният лекар Пол Катерсън.

„Караме ги да запишат тренировка или да направят снимка от нея – обяснява медикът. - Всеки може да стои зад данните. Имаше съобщения, в които пишеше, че това са резултатите на техните кучета, но по-скоро става въпрос за шеги.“

Треньорският щаб на „свраките“ стига дори по-далеч, изпращайки кулинарни рецепти на играчите за да успеят да сготвят някои лесни ястия. Например омлет, спагети или риба. А освен това уредите от фитнеса на стадиона свободно се раздават на играчите. За целта футболистите на Марк Хюз казват какво им е необходимо, а човек от персонала оставя пратката на паркинга, за да бъде сведен до минимум контакта между хората. В „Брайтън“ пък провеждат групови онлайн занимания по спининг – тренировки с колела. Всеки един от футболистите е свързан към приложение на смартфона си, за да получават треньорите актуални данни за състоянието им.

Въпреки че разполага с огромна база, лидерът в Ла Лига „Барселона“ няма възможност да я използва от седмици. Вместо това треньорите са в ежедневен контакт с всеки играч на индивидуално ниво. Футболистите на Кике Сетиен следват стриктен график, който съчетава тренировки за сила и издръжливост, а въглехидратите в менюто им са сведени до минимум.

„Те изпълняват сесии за издръжливост на неподвижен велосипед или бягащата пътека – обяснява Андреас Мартин, треньор по кондиция в школата на каталунците и доктор на науките по физическа активност и спорт. - Играчите нямат право да излизат навън и следователно не е възможно да се анализират GPS данни. След всяка тренировка те ни изпращат RPE (честотата на възприемано усилие), разстоянието и темпото на движение. С показателите от тях анализираме работното натоварване и по този начин да можем да правим желаните от нас модификации.“

Всички тези тренировъчни сесии се доближават до натоварванията в стандартните занимания, но с това условие, че се провеждат в домашни условия, където не винаги мотивацията е на високо ниво.

В понеделник „Байерн“ поднови тренировъчния процес на клубната база, а френският национал Корентен Толисо получи контузия в глезена. Дали това е вид лакмус за ефикасността и всеотдайната работа на играчите по време на карантината? Едва ли, но тепърва спортната наука ще изследва въздействието на форсмажорни обстоятелства от този тип и техните странични ефекти…

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят