Плач на бебе, вселенска мистика и обич на представянето на лиричната “Библия” на Стефан Цанев “Небесна гледна точка”

Плач на бебе, вселенска мистика и обич на представянето на лиричната “Библия” на Стефан Цанев “Небесна гледна точка”

Стефан Цанев няма нужда от представяне. Затова не е чудно, че дворът на художествената галерия в Созопол се оказа тесен за всички, които искаха да се срещнат с него и да споделят вълнението му по време на промоцията на новата му стихосбирка “Небесна гледна точка”, която беше първото литературно събитие по време на фестивала “Аполония”. В книгата поетът “поглежда” към миналото, прави житейска равносметка за себе си и сякаш се прощава с нас приживе. Но и изненадва. Той не иска да мислим за смъртта като житейски феномен, който е присъщ за всеки човек. По-скоро ни учи на това, че по време на краткия си вселенски път всеки от нас трябва да се научи да гледа нагоре - нагоре към възвишеното, необяснимото, но и нагоре метафорично - към мечтите и щастието си.

По време на представянето на книгата, излязла от печат тази седмица, своето виждане за духовното развитие обяви и издателката на Стефан Цанев Божана Апостолова. Според нея “бездуховен народ е мъртъв народ”. Вече над 35 са книгите на Стефан Цанев, издадени от “Жанет 45”. Писателят Светлозар Желев е бил сред щастливците, които са прочели книгата преди промоцията й по покана на автора. Той разказа интересни моменти от живота си, свързани с творчеството на драматурга: “Моят живот със Стефан Цанев е дълъг. Той е един от тези, които са ми повлияли най-много”. Желев разказа как е писал есе още в ученическите си години по тема от цитат на произведение на Стефан Цанев - “Сезонът на илюзиите свърши”, като според Желев това е било най-доброто произведение, което той е писал някога. Желев отбеляза, че най-важната истина я казват поетите сред нас.  “Това е онова докосване от Бог, което не може да бъде научено. Благодаря ти, поете, за всичко, което си ни дал! Това е книга за Бога в човека, за божественото в нас, за примирението със смъртта”, която обаче "може да ни направи от мравки - богове", отбеляза още Желев. Той нарече “Небесна гледна точка” “най-завършената философска поетична книга на 21 век”, “книга на мъдрец”, “книга на помирението в неговата цялост”. Той изрази надежда, че всеки един, който я прочете, ще успее да я почувства.  

Стефан Цанев изрази надежда, че ще постигне странна цел, с която провокира читателите си. “Искам да ви ядосам”, каза той и след това поясни, че мечтае българите да не мислят толкова за бита си, колкото за мечтите си, да не се примиряват с мизерията на съществуването, която им отнема възвишеното. “В 21 век (когато са писани стиховете в книгата - бел. Ред.) се чувствам като гостенин. Добре съзнавам, че не мога да бъда действащо лице в 21 век. Това, че понякога съм недоволен от това, което виждам, е въпрос на лоша култура на един гост”, обяви поетът. Той разказа своите спомени с учителя си по физика, който е учил при Айнщайн и който веднъж в месеца извеждал учениците си нощем и им показвал небето, звездите, съзвездията. Просто ги карал да гледат нагоре в пряк и преносен смисъл. Да се замислят ние тук, на тази Земя, колко значими сме като прашинки във Вселената. Именно Стафан Цанев е имал подобно предложение и към Министерство на образованието и сега - децата веднъж в месеца поне да изучават на живо космическото, небесното, онова над нас. Докато Стефан Цанев разказваше за божественото у себе си и в творчеството си, в двора на Галерията проплака бебе, сякаш за да ни напомни че Божественото е у всеки един от нас, само трябва да го открием и да не позволяваме да го убиват по Пътя ни. “Целта ни тук не е само да ядем и да печелим пари. Първото го прави всяко животно. Трябва да бъдем по-възвишени. Алчността ни убива. Всичко зависи от всички в демокрацията. Гениите са малко, простаците са мнозинството. Човечеството напредва с главоломна скорост, но умните, които знаят посоката, са малцинство. Другите не хаят. Битът убива мечтите. Героизъм е човек да има приличен бит, но да не е забравил мечтите си. Ужасно е да се живее примитивно. Особено трудно е за българския народ. Има народи, които имат приличен бит. Те не мислят за него. Ние, за съжаление, сме приковани към бита заради мизерията, която се простира над нас.”, добави още той.  

След това специален гост на промоцията бе актьорът Владо Пенев, който прочете 3 стихотворения на поета и разплака публиката с гласа си. Стефан Цанев сподели, че си представя как точно той чете някои стихове и че дори нарочни ги пише за гласа на актьора. В личната си изповед той добави, че е живял щастливо, именно защото е драматург, творил и живял в театъра и общувал с особената порода хора - актьорите. “Искам да благодаря на тези хора, действително ме направиха щастлив”, добави Стефан Цанев. След представянето на новата си стихосбирка той получи аплодисментите на любителите на творчеството му и раздаваше автографи почти цял час.  

Още снимки и видео от промоцията вижте тук:

Най-четени