Politico: Кои кандидати за еврокомисари имат най-много имоти, пари и влияние?

Politico прегледа декларациите за интереси на всеки кандидат за Европейска комисия

Колко „скърцащ“ е новият екип от комисари, които се надяват да работят за Урсула фон дер Лайен?

Комисията по правни въпроси на Европейския парламент, известна като JURI, преглежда декларациите за интереси на всички висши служители на ЕС, за да разбере. 

На решителна среща в четвъртък нейните законодатели обсъждиха дали 26-те бъдещи комисари са годни да вършат работата си напълно независимо (председателката фон дер Лайен не е включена в процеса на проверка).

Въпреки че нито един от 26-те комисари не отговори на искането да сподели декларациите си, Politico ги намери всички и ги прегледа, търсейки най-интересните подробности.

Няма индикации, че някой е направил нещо незаконно, но имаше някои подробности, които изпъкнаха, когато прегледахме декларациите, включително обширното портфолио от имоти на гръцкия кандидат и собствените консултантски услуги на избраните от Словения и Португалия.

Комисията JURI има реална власт, тъй като може да отхвърли кандидат, ако се установи голям конфликт на интереси. Но нейните членове имаха само три дни преди срещата в четвъртък, за да прегледат стотици страници от декларации, предоставени от самите комисари - в процес, толкова непрозрачен, че няма много място за истинска проверка. През следващите две седмици се очаква втора среща за продължаване на дискусиите. 

На хартия декларациите трябва да включват например информация от последното десетилетие, свързана с предишни работодатели, подробности за дялове в компании и други активи, както и участие в мозъчни тръстове, политически партии или неправителствени организации. Декларациите се отнасят и за партньори и деца (но не и за други членове на семейството). Правилата са доста гъвкави, тъй като комисарите могат да решат да не попълват определени отговори, ако преценят, че няма конфликт на интереси.

Какво може да представлява конфликт на интереси също се влияе от парламентарната политика: някои политически групи решават да не повдигат въпроси относно комисар от опозиционна група в замяна на безплатен пропуск за комисар на тяхната собствена група. Преговорите не се провеждат публично и декларациите се пазят в тайна по време на целия процес.
„Това е дълбоко погрешен процес, лишен от прозрачност, при който правилата предотвратяват смислен контрол на тези декларации“, каза Николас Айоса, директор на Transparency International EU.

Ето някои от интересните открития...

Гръцкият Апостолос Цицикостас има най-впечатляващия списък с имоти, като четири страници от декларацията му описват частичната или пълната му собственост върху 16 апартамента, 655 463 м2 земя, шест магазина, както и няколко гаража и складови помещения из цяла Гърция. Семейството на Цицикостас е един от най-големите собственици на земя в страната, като собствеността върху земята датира от векове, според гръцки служител, на когото е предоставена анонимност, за да говори свободно. Семейството на Цицикостас е едно от най-богатите в Северна Гърция.

Портфолиото на Цицикостас ще включва туристическата индустрия, което повдига въпроси относно решенията, които той може да вземе и които биха могли да повлияят на стойността на неговите имоти, каза евродепутат, който е имал достъп до декларацията, анонимен, за да говори свободно. Гръцкият политик, който също така декларира, че притежава над 200 000 евро акции в различни бизнеси (от млечни продукти до фотоволтаична енергия), също е получил финансиране от Общата селскостопанска политика на Европа за една от своите ферми на стойност 18 116,30 евро. Към момента на публикуването Цицикостас не е отговорил на искане за коментар.

Италианецът Рафаеле Фито декларира, че притежава седем апартамента, а в други три има дялове. Недвижимите му активи, всички разположени в Италия, включват също земя, два гаража и мазе. Очаква се политикът от дясната партия на Джорджия Мелони, който направи кариерата си в публичния сектор, да поеме ресора за сближаване и реформи. Той също така декларира, че притежава 15 процента от аптека в Бриндизи в южната част на Италия, чиято стойност е оценена от самия Фито на 150 000 евро. Към момента на публикуването Фито не е отговорил на искане за коментар.

Номинираната за българска комисия Екатерина Захариева също очевидно е натрупала богатство от недвижими имоти. През 2008 г. тя купи парцел от 6850 м2, включително ваканционен дом на гръцкия полуостров Халкидики, както и апартамент в столицата на страната си София. Между 2016 и 2018 г. Захариева е закупила още две къщи и парцели в България. Към момента на публикацията Захариева не е отговорила на запитване за коментар.

Марта Кос от Словения е декларирала около 1 милион евро в спестовни сметки. Няма нищо за деклариране
Други кандидат-комисари може също да имат богатства, но много от тях не са споделили подробности за активите си. Сегашният комисар Валдис Домбровскис например подаде почти празен формуляр.

В изявление Домбровскис каза пред Politico: „Моите декларации за интереси са публични вече 10 години и са попълнени напълно в съответствие с приложимите правила... Вече 10 години съм член на Европейската комисия, съответно няма много минали дейности, които остават за деклариране.“

Той добави: „Взех съзнателно решение да не инвестирам в никакви акции или облигации на компании или подобни инструменти, за да избегна каквото и да е възприемане на възможен конфликт на интереси, нито съм извършвал каквито и да е търговски дейности.“

Целта на подробното описване на активите е да покаже дали даден политик е натрупал богатство от източници извън заплатата си по време на своя мандат. Но също така има за цел да гарантира добро управление, като избягва подозрението на обществото, че решение не е взето в полза на общия интерес.

Договорите на ЕС гласят , че членовете на Комисията „се въздържат от всякакви действия, несъвместими с техните задължения“ и следователно се въздържат от всякакви други професионални дейности по време на своя мандат. За да се гарантира това, декларацията за интереси трябва да включва много подробности, за да се гарантира, че даден комисар е изключен от работа по определени въпроси, ако има конфликт. На практика нито един комисар не е попълнил всички полета в декларацията си. 

Стефан Сежурне, номинираният за комисар по просперитета и конкурентоспособността на Франция, беше сред онези, които обещаха създаването на регулатор в целия ЕС, който да проверява щателно декларациите на политиците и да защитава прозрачността по време на времето си като евродепутат от Renew. Собствените му декларации обаче не показват финансовите му активи или пасиви. Към момента на публикуването Сежурне не е отговорил на искане за коментар.

Същото важи и за Марош Шефчович от Словакия , който беше помолен от фон дер Лайен да преразгледа регистъра за прозрачност на ЕС, но също е сред онези, които са предоставили малко подробности в декларацията си. Шефчович също беше помолен за коментар.

Кая Калас от Естония декларира, че има само банкови сметки и спестявания. Разделът, свързан с финансовите интереси на съпрузи или партньори, беше оставен празен, въпреки спора от 2023 г. около собствеността на нейния съпруг върху дялове в бизнес с връзки с Русия . По-късно обаче тя описва позициите му в четири юридически лица — Tristock, Tallinn Directors Club, AS Framm и Novaria Consult. „Номинираната за еврокомисар Калас попълни декларацията си за интереси, както беше поискано, и сега тя е в процес на парламентарен контрол“, каза нейният предишен екип пред Politico.

Роксана Минзату от Румъния , номинирана за изпълнителен вицепрезидент по хората, уменията и готовността, основа консултантска компания през април 2021 г., за да помогне на бизнеса да получи достъп до фондовете на ЕС между нейните задължения като министър на европейските фондове през 2019 г. и държавен секретар за координация на ЕС- финансирани програми между декември 2021 г. и юли 2024 г. 

Тя прехвърля цялата собственост на компанията през февруари 2022 г., точно преди да поеме ролята на държавен секретар, според документи, получени от Politico. Въпреки обявяването на спиране на дейността от януари 2022 г., компанията е имала доход през 2023 г. — който Mинзату не е декларирала. Към момента на публикуването Mинзату не е отговорила на искане за коментар.

Мария Луис Албукерке от Португалия повдигна много въпроси в собствената си страна за това как безпроблемно прескача напред-назад между частния сектор и ключови държавни позиции. Албукерке не крие това в декларацията си, предоставяйки на законодателите общо описание на предишното си участие в компании. Тя обаче пропусна всякакви допълнителни подробности за структурата на собствеността или приходите на собствената си консултантска компания Roundatmosphere. Притежаван от нея и съпруга й, бизнесът е направил 170 000 долара през 2023 г. и 132 000 долара през 2022 г., според финансови данни, предоставени от Informa. Потърсен за коментар, екипът на Албукерке потвърди, че декларацията е била подадена и се обработва от парламента, добавяйки, че междувременно „не е уместно да се коментират изтичания или спекулации“.

Кристоф Хансен от Люксембург , бъдещият еврокомисар по земеделието, има високопоставени връзки. Съпругата му работи като асистент в кабинета на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, а братовчед му е министър на земеделието на Люксембург - въпреки че той не е декларирал последната част, тъй като от комисарите се изисква да разкриват само подробности, включващи съпрузи и деца. 

Изглежда добитъкът е в кръвта на семейството, тъй като Хансен е президент на асоциация за развъждане на дребни животни (Union des Sociétés Avicoles du Grand-Duché du Luxembourg) от 2015 г. Той обеща да подаде оставка, ако бъде назначен. Към момента на публикуването Хансен не е отговорил на искане за коментар.

Испанката Тереза Рибера , изпълнителен вицепрезидент за чист, справедлив и конкурентен преход, има добри връзки в международните климатични среди. Преди и по време на мандата си като министър на енергетиката и околната среда на Испания, тя работи с над 10 международни неправителствени организации, мозъчни тръстове и агенции, занимаващи се с климата и околната среда. Потърсен за коментар, екипът на Рибера само потвърди, че декларацията за интерес е била изпратена.  

Андрюс Кубилиус от Литва , комисар по отбраната и космоса, съоснова през 2019 г. „Форума на приятелите на европейска Русия“, който подкрепя опозицията и гражданското общество в Русия. Той също така е член на асоциация, която изглежда силно критична към Китай. Кубилиус беше и член на международния съвет на съветниците на Международния републикански институт от 2016 г. до 2019 г. IRI е организация с нестопанска цел, която получава федерални средства от САЩ, за да помогне на страните да развият механизмите на демокрацията. Към момента на публикуването Кубилиус не е отговорил на искане за коментар.

Преди да бъде словенският избор за комисар, Марта Кос работеше за брюкселската лобистка фирма Kreab като старши съветник и притежаваше собствена бутикова консултантска фирма, регистрирана в Швейцария. Въпреки че по-рано е казвала , че не се смята за лобист, Кос посочва ръководния орган на европейския футбол УЕФА като един от своите клиенти за мисии за „застъпничество“ през 2021 г. на ниво ООН „и най-подходящите органи“. Кос, която може да наблюдава процеса на разширяване, не е декларирала доброволно, че съпругът й е швейцарският „господин Европа” Анри Гетаз, бивш генерален секретар на Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ). Към момента на публикуването Кос не е отговорил на искане за коментар.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа