Пулишич разплете възела в група В и прати Иран вкъщи, Англия се качи на върха

Звездата от Висшата лига и националния отбор на Съединените щати Кристиан Пулишич пречупи съпротивата на Иран, за да изведе американците до 1/8-финалите на Световното първенство в Катар. В дербито от група B американците доминираха тотално, а изборът на Иран да разчита на защитата не успя да му донесе успех след атаките на Маккени и Сержиньо Дест.

Пулишич разстреля иранската врата в 38-ата минута именно след асистенция на Дест. Американският тим претърпя тежка загуба, след като на полувремето загуби своя голмайстор. Пулишич трябваше да напусне играта. Роденият в Хърши, Пенсилвания нападател беше заменен на полувремето от Брендън Арънсън след решение на треньора Грег Берхалтер. При гола Пулишич имаше тежък сблъсък със съперниковия вратар Алиреза Бейранванд.
Въпреки че Капитан Америка успя да се върне на игралното поле, той трябваше да излезе, придружен от медицинския персонал на отбора до съблекалнята, което в крайна сметка мотивира Берхалтер да направи смяната.

От сайта на американската федерация потвърдиха, че напускането на Пулишич се дължи на "коремна травма", поради което той трябва да мине медицински изследвания, за да се разбере дали ще може или не да играе до края на Мондиала.

Други емоции тресат тима на съперника на американците - Иран. Иранските власти заплашиха да предприемат крайни мерки срещу семействата на националите, ако откажат да пеят националния химн на мача срещу САЩ и те пяха. Според източници на CNN водените от португалеца Карлуш Кейрош национални футболисти са били заплашвани от Революционната гвардия в Иран, че семействата им ще бъдат измъчвани, ако не пеят националния химн или ако участват в някакъв протест от политическо естество срещу режима в Техеран.

Голям брой ирански служители по сигурността бяха доведени в Катар, за да проверят поведението на играчите. Националните футболисти на Иран нямат право да говорят с чужденци или да бъдат с фенове извън тренировъчния лагер на отбора.
Диктаторският режим в Техеран плати на актьори, за да присъстват на мачовете на азиатския национален отбор, за да покаже на целия свят, че тимът на Иран има голяма подкрепа от феновете, отбелязва CNN, цитиран от Daily Mirror.

Играчите на националния отбор на Иран отказаха да пеят националния химн в отговор на протестите в родната им страна в първия мач, при 2-6 с Англия като реакция на протестите, започнали през септември, след смъртта на Махса Амини, млада жена, която беше арестувана за неправилно носене на хиджаб, след това - пребита от полицията и починала в болница.

Не се знае какво ще се случи с иранските национали, когато се приберат вкъщи.

В другата среща тази вечер Уелс се предаде и капитулира пред Англия с 0:3. В 50-ата минута Маркъс Рашфорд откри резултата, а само 120 секунди по-късно след асистенция на Хари Кейн Фил Фодън вкара за 2:0. В 68-ата минута отново Рашфорд бе точен, вкарвайки втория си гол в двубоя след асистенция на Калвин Филипс.

Така след мачовете днес възпитаниците на Гарет Саутгейт завършват като лидер в групата със 7 точки, следвани от САЩ с 5. От световното отпадат Иран с 3 точки и Уелс с 1.