„Рома“ разгроми ЦСКА на „Олимпико“ – 5:1

„Рома“ разгроми зловещо ЦСКА с 5:1 на старта в груповата фаза от Лигата на конференциите. За първи път от четири гостувания на „Стадио Олимпико“ срещу този съперник в историята на евротурнирите „червените“ вкараха гол, с който откриха резултата. Но шансове за нещо повече няма.. „Рома“ е един от големите фаворити в турнира и предвид кадровите проблеми на ЦСКА поражението може да мине в графата „допустими“, макар и резултатът много да тежи.
Двубоят беше предшестван от великолепен жест на Жозе Моуриньо. Португалецът стоя повече от минута, хванал се за резервната скамейка на ЦСКА. Чакаше своя дългогодишен приятел Стойчо Младенов. Когато Екзекутора на „Ливърпул“ излезе, Моу веднага го прегърна. Подаде ръка на всички от щаба му.
ЦСКА стартира по възможно най-добрия начин. Атаката отдясно на Яник Вилдсхут намери Греъм Кери в наказателното поле. Ирландецът не стреля веднага, но много хитро надигра двама защитници и от малък ъгъл направи 1:0. Португалският национален страж Руи Патрисио беше безпомощен. Голът бе брат-близнак на попадението на Кери срещу „Виктория“ (Пилзен), с което започна знаменития обрат до 3:0.
След попадението на „червените“ определено „Рома“ взе нещата в ръцете си. Густаво Бусато спаси едно чисто положение, но два пъти беше безпомощен. Първо новият еврошампион Лауренцио Пелегрини с Италия вкара с много красив прехвърлящ удар. След това Стефан Ел Шарауи също извън наказателното поле направи 2:1.
Второто полувреме стартира с видимо превъзходство на ЦСКА. Добрите атаки обаче не доведоха до голов удар. Само един изстрел на Карло Мухар намери очертанията на вратата, но Руи Патрисио спаси. При първата си ситуация след почивката „Рома“ матира защитата на ЦСКА и отблизо Пелегрини вкара второто си попадение – 3:1. За още по-голям „червен“ ужас Вилдсхут получи втори жълт картон 11 минути преди края и за втори мач поред отборът завършва с 10 души. И почти веднага след това кошмарът продължи с четвъртия гол на Джанлука Манчини.
На пейката Стойчо Младенов почти нямаше опции. Записани бяха само петима полеви футболисти. Заради контузии не можеха да играят Мено Кох, Тибо Вион, Юнес Юга и Жеферсон, а титулярният централен нападател Джорди Кайседо беше наказан. Жозе Моуриньо пък смени европейски шампион с европейски шампион. 20 минути преди края вместо Пелегрини влезе англичанинът Тами Ейбръхам, спечелил Шампионската лига с „Челси“ миналия сезон. Именно роденият в Нигерия нападател съвсем доуби ЦСКА за 5:1.
В другия мач от групата норвежкият шампион „Бодо Глимт“ разгроми „Зоря“ с 3:1. Именно този тим ще гостува на ЦСКА на 30 септември на стадион „Васил Левски“.