Veni, vidi, Vici! Италия ошамари надменна Англия и е шампион на ЕВРО 2020

Италия победи Англия след инфарктно изпълнение на дузпи на финала на ЕВРО 2020 и е шампион. Двата тима завършиха при резултат 1:1 в редовното време и продълженията, последваха дузпи, при които селекциите нямаха положителен баланс. Герой за тима на Роберто Манчини обаче стана вратарят Донарума, който отрази последната дузпа на Сака.

Още във втората минута на мача след перфектно фалцово центриране на Киърън Трипиър и разстрелващ шут от движение на Люк Шоу Англия вкара първия гол в двубоя. Това бе 8-ото попадение с националната фланелка за Шоу и най-бързият гол на еврофинал, подобрявайки постижението на Чус Переда, който вкарва за Испания срещу СССР на „Бернабеу” в шестата минута през 1964 г. От 4 септември 2020 г. Италия не беше започвал мач с баланс 0:1, след двубоя с Босна, в който с гол на Джеко балканският тим повежда, а Матео Сенси изравнява за крайното 1:1. С финала на ЕВРО 2020 приключи серията от 18 поредни двубоя, в които Италия не бе допускала откриващ гол.

Престолонаследникът на Великобритания принц Уилям, който подкрепяше домакините на „Уембли”, изрази радостта си бурно, както и над 80 000 фенове на и около стадиона. Сред звездите на трибуните бяха актьорът Том Круз, звездата на Англия Дейвид Бекъм и премиерът на страната Борис Джонсън.

В 34-ата минута далечен бомбен шут на Федерико Киеза не влезе в английската врата. В 61-ата минута отново Киеза се опита да изравни, но вратарят Пикфорд отрази удара. Промяната в схемата на английския селекционер Гарет Саутгейт, който разчиташе на трима в защита, сработи. Италианските нападатели играха плахо и предизвикаха дори гнева на своя селекционер Роберто Манчини. Той направи редица смени и отборът заигра офанзивно. Едва в 67-ата минута след изпълнение на корнер Марко Верати стреля с глава, Пикфорд изби в гредата, но Леонардо Бонучи прати топката в мрежата за 1:1 при добавката. Това бе осмият гол на Бонучи в 109 изяви за Италия и втори негов в това първенство. Защитникът изравни постижението на Андреа Пирло, като двамата са единствените италианци, вкарвали в два поредни мача от елиминациите на европървенства.

В 79-ата минута Филипс направи нарушение и контузи глезена на Федерико Киеза. Италианецът се опита да продължи, но куцаше и болката не му позволи. Той очакваше съдията Борн Куйперс да санкционира Филипс с жълт картон, но това не се случи.  Двубоят завърши при резултат 1:1. Тимът на Манчини продължи с впечатляващата серия от 34 мача без загуба в редовното време на международните си двубои. „Адзурите” и Испания са най-резултатният отбор на това първенство с по 13 попадения.

Следваха продължения, които за 6-и път в 60-годишната история на еврофиналите щяха да решат шампиона. В 106-ата минута на мача Бернардески имаше шанс да отбележи гол от пряк свободен удар, но вратарят на Англия спаси. Последваха още няколко атаки на висока скорост и пред двете врати, но гол не падна.

Последваха дузпи, при които за Италия точни бяха Доменико Берарди, Леонардо Бонучи и Федерико Бернардески, но Андреа Белоти изпусна. За Англия точни бяха Хари Кейн и Магуайър, но Маркъс Рашфорд нацели страничната греда. В герой за италианския тим се превърна вратарят Донарума, който отрази ударите на Санчо и Сака.

"Адзурите" печелят второ европейско първенство след 1968г., докато за англичаните това бе първи финал на шампионат на Стария континент. Следващото първенство трябва да се играе през 2024 г., а това се проведе с 1 година закъснение заради появата на вируса Ковид 19 и световната здравна криза. То обаче беше историческо, тъй като се игра в 11 страни-домакини.