Високо напрежение и драма на „Тича“, "Левски" загуби нови точки

В изключително драматичен двубой от XXII кръг на Първа лига, включващ 2 червени картона, 13 жълти и 4 попадения, "Черно море" и "Левски" не се победиха, завършвайки 2:2. Драмата на стадион "Тича" във Варна бе пълна, след като Дени Алар вкара в 92-а минута за "сините", давайки преднина за своя тим, но буквално в последната секунда Мартин Минчев изравни. Двубоят бе съпътстван от много единоборства, претенции към главния съдия Ивайло Стоянов и безумни грешки на стража на домакините Миодраг Миятович. Преди късните попадения, Матияс Курьор бе извел "моряците", а Стайн Спиерингс откри головата си сметка за столичния гранд. Така "Левски" остава без успех  през 2020 година, след като на старта на пролетния дял направи 0:0 с ЦСКА.

Наставникът на домакините Илиан Илиев не можеше да разчита единствено на лекуващия контузия Цветомир Панов, както и на невъзстановените напълно Фахд Актау и Жоао Кардосо.

В стартовия състав на „моряците“ личаха имената на четирима бивши играчи на „сините“. Под рамката застана Миодраг Митрович, а защитата бе съставена от капитана Даниел Димов, Стефан Станчев, Димитрос Хантакиас и Виктор Попов. Като дефанзивни полузащитници стартираха Васил Панайотов и Патрик Андраде, а с по-офанзивни функции бяха натоварени Родриго Енрике, Матиас Курьор и Мартин Минчев. Атаката на варненския тим бе водена от Исмаил Иса.

На свой ред Петър Хубчев бе притиснат до стената и бе принуден да извършва шест промени в стартовите единадесет спрямо дербито с ЦСКА (0:0) преди седмица. Заради контузии от състава отпаднаха капитанът Живко Миланов, Станислав Иванов, Мартин Райнов, Филипе Нашименто, Симеон Славчев и Найджъл Робърта. Наказан пък бе Нуно Рейш, заради червения картон срещу ЦСКА.

Така вратарят Милан Миятович запази титулярното място, въпреки неубедителните намеси срещу „червените“. Деян Лозев започна като титуляр, заемайки мястото на Живко Миланов. Янис Каргас пък смени Рейш в сърцето на отбраната, а с капитанската лента бе Иван Горанов. В халфовата линия Кали Тиам си партнираше с Илия Юруков, а пред тях бе абсолютният дебютант Стайн Спиерингс. Отляво на атаката действаше обичайният заподозрян Паулиньо, но на десния фланг се появи Здравко Димитров. За пръв път от 223 дни Станислав Костов се завърна сред титулярите в мач от шампионата.

Срещата започна с агресивна игра на домакините и няколко опасни ситуации пред вратата на „сините“. Още в 10-ата минута „моряците“ бяха много близо до откриване на резултата. Тогава атака по десния фланг на „Черно море“ Попов проби и центрира в наказателното поле, а на втора греда изкочи Матиас Курьор, чийто истрел не бе убедителен и нацели гредата от 3-4 метра.

В 14-ата минута обаче националът на Мартеника се реваншира, а „моряците“ поведоха в резултата. Исмаил Иса на свой ред проби през зоната на Иван Горанов, оставяйки съмнения за потенциално нарушение срещу Каргас, последвалото центриране на тарана бе засечено с глава от Курьор.

Радостта и преднинаната на „моряците“ се задържа точно 5 минути. В 19-ата Юруков прати извеждащ пас към Спиерингс, който се възползва от нерачетено излизане на стража на съперника и с едно докосване го прехвърли, откривайки головата си сметка в България – 1:1.

В средата на първата част Курьор бе близо до второ попадение, но Митрович успя да парира. В заключителните 15 минути на първата част страстите постепенно се покачиха след серия от нарушения. Картони получиха последователно Хантакиас, Панайотов, Димов, за да се стигне до 38-ата минута. Тогава Каргас падна след съприкосновение с Иса. Реферът Ивайло Стоянов му вдигна жълт картон, а това вбеси българският национал, който си изпусна нервите и отправи нецензурни думи към арбитъра. Това му коства ново официално предупреждение и таранът бе изгонен. Решението на Стоянов нажежи напрежението, а щабът и играчите на домакините протестираха дълго време след решението. В 41-ата минута Курьор за втори път натресе гредата на „сините“ след продължителен пробив по дясното крило.

Втората част започна отново с претенции към Стоянов. В 53-ата минута Панайотов стреля към вратата на гостите, а топката срещна тялото на Каргас. Домакините претенцираха за игра с ръка, но такава не бе дадена. Играта продължи да бъде накъсана, а малко преди да изтече час игра, Петър Хубчев направи двойна смяна. На терена се появиха Франко Мазурек и Дени Алар, заменили Здравко Димитров и Илия Юруков.

Последваха две опасни ситуации пред вратата на „Левски“. Димов стреля със задна ножица над целта, а малко след това техничен удар на Хантакиас бе спасен от Миятович.

В 70-ата минута „сините“ затрудниха максимално и вратаря на „зелено-белите“. Далечен удар на Спиерингс бе избит от швейцареца, а при последвалото разбъркване Тиам също стреля, но без успех. Две минути по-късно вратата на домакините отново оцеля след шутове на холандеца, а след това и на Мазурек от границата на наказателното поле, срещнали обаче тялото на Димов.

Четвърт час преди края на мача устремът на „Левски“ бе съсечен. Тогава контраатака на домакините бе спряна непозволено от Иван Горанов, който вече имаше един картон. Стоянов му вдигна втори такъв и гостите останаха без своя капитан.

В 80-ата минута ефектен изстрел на Спиерингс от дистанция бе избит с вещина от Митрович, запазил резултата непроменен. За да се стигне до финалните минути на мача, в които драмата бе пълна. В момент, когато вече не се случваше какво може да се промени, бърза контраатака на гостите подета от Холмар Ейолфсон, изведе Дени Алар, а вратарят Миятович излезе по абсурден начин, позволявайки на австриеца да стреля покрай него и да изведе гостите с 2:1. "Сините" бяха на секунди от 3 точки, но невнимание в защита им коства победата. В 94-ата минута след центриране в пеналта на столичани, Димов продължи към Мартин Минчев, който изравни - 2:2, с което "Черно море" прекъсна серията си от четири поредни загуби от "Левски" във всички турнири.