Швейцария забрани на Германия да изпраща на Украйна произведени в Швейцария боеприпаси за противовъздушни бронирани машини, които Берлин иска да достави на Киев, който твърди, че има остра нужда от тях.
В този конкретен случай става дума за 12 400 снаряди от калибър 35 мм, предназначени за системите “Гепард”, система система за противовъздушна отбрана на писти, които украинците изискват по-специално за унищожаване в полет на крилати ракети и безпилотни самолети камикадзе, изстреляни от руските сили, посочва АФП.
Дебатът за неутралитета се съживи в Швейцария с решението на Федералния съвет - правителството - да приеме всички санкции, въведени срещу Русия от Европейския съюз след 24 февруари и инвазията на Москва в Украйна, припомнят международните наблюдатели.