Бизнесът на протест, ако няма компенсации за тока

Искат отпадане на тавана от 300 лв. за мегаватчас

Обсъждат хазната да компенсира по-скъпия газ заради отказа да платим на “Газпром”

Слагат за база 150 лв. за мегаватчас

Бизнесът излиза на протест на 18 май, ако не получи компенсации заради скъпия ток за месец май, както и заради поскъпването на газа след като “Булгаргаз” не плати за доставки по дългосрочния договор с “Газпром експорт”. Ще внесем уведомление в Столична община за протест на 18 май, който ще бъде отменен, ако исканията ни бъдат изпълнени, каза за “Труд” председателят на АИКБ Васил Велев. Участие в протеста са потвърдили и останалите членове на Асоциацията на организациите на българските работодатели.

Бизнесът иска компенсации за скъпия ток за месец май, които да започват от цената на микса на електроенергията, която е около 150-160 лв. за мегаватчас, а не както досега от 185,59 лв. Да отпадане тавана на компенсациите от 300 лв. за мегаватчас и разликата между борсовата цена на тока и цената на микса да бъде компенсирана на 3/4, искат представителите на бизнеса. Това означава 25% да остават като свръхпечалби в енергетиката, а 75% да отидат за компенсиране на всички на свободния пазар.

За това няма нужда от пари от бюджета. Тази програма се самофинансира, обясни Васил Велев. Това се потвърждава от финансовите резултати на АЕЦ “Козлодуй”. Заради високите цени на тока, само за първото тримесечие на настоящата година печалбата на АЕЦ “Козлодуй” е 954 млн. лв., което е близо седем пъти повече от печалбата за същия период на миналата година, която е 137,7 млн. лв.

Бизнесът иска компенсации и заради очакваното поскъпване на газа след като “Булгаргаз” не плати за доставки от “Газпром експорт”. Вече минаха първите дни на месец май, а не знаем каква е цената на газа за месеца, каза Васил Велев. Това е голям проблем за българските предприятия, защото не знаят какви оферти да дават на своите клиенти и не знаят поръчки на какви цени да потвърждават, защото не знаят себестойността на продукцията си. Бизнесът иска разликата между цента на газа при използването на посредници и цената на газа, който бихме получили по дългосрочния договор с “Газпром експорт”, да бъде поета като компенсация от бюджета.

Живодар Терзиев, председател на БПГА, пред “Труд”: Недостигът на горива в Европа ще се усеща по-неприятно

Важни са детайлите в мерките

Със сигурност в цяла Европа недостигът на петролни продукти ще бъде все по-явен и ще се усеща все по-неприятно. Така председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев коментира пред “Труд” предложения от Европейската комисия (ЕК) нов пакет от мерки срещу Русия, които включват прекратяване на вноса на руски петрол.

За пазара на горива в България са важни детайлите в мерките, които ще предприеме ЕС, стана ясно от думите на Живодар Терзиев. От ЕК отбелязват, че спирането на руския петрол ще се приложи постепенно. Предвижда се ЕС да прекрати вноса на руски суров петрол в следващите шест месеца, а на преработен - до края на годината. Дали ще има преходен период от шест месеца или поетапно руският петрол бъде спрян в срок от шест месеца са две различни неща, обясни Живодар Терзиев.

Възможно е България да кандидатства и да получи изключение от мярката за прекратяване на вноса на руски петрол, допълни той.

Със сигурност нарушаване на редовните доставки на петрол от Руската Федерация няма да доведе до добри резултати, ще има сътресения, най-малкото ценови, каза Живодар Терзиев.

Шефът на разузнаването Гечев: Редица страни от ЕС ще платят на „Газпром“

Частни фирми продават руски газ

Ако Русия спре газа и за Гърция, терминалът в Ревитуса няма капацитет да задоволи потреблението на България и Гърция, стана ясно от изслушване в парламента.

Редица държави от ЕС обмислят варианти как да платят на “Газпром”, така че газът от Русия да не бъде спрян, но и да не нарушат санкциите, наложени от ЕС. Това стана ясно от думите на председателя на Държавна агенция “Разузнаване” Антоан Гечев в парламента по време на изслушване във връзка със спрените доставки за България. Унгария е заявила, че ще плати в рубли. Австрия също смята за плати на “Газпром”, когато дойде времето за това. Германия смята да плати за руския газ в края на май, но обсъждат как да стане това, така че да не бъдат нарушени санкциите на ЕС. Информацията на разузнаването е, че Гърция ще следва примера на Германия. Република Северна Македония също има индикации, че ще плати в рубли. От думите на Антоан Гечев стана ясно, че за частни компании санкциите на ЕС не важат и редица фирми имат готовност да купуват руски газ с рубли.

Пазар

Няма недостиг на строителни материали

Недостиг и липса на строителни материали няма, заяви Георги Шопов, председател на Асоциация на строителните предприемачи. “Имаше период на липса на предлагане, с оглед спекулативно очакване за покачването на цените. Складовата наличност, която имаме в самите обекти и в по-дребните търговци, помогна да не изпаднем в подобна ситуация. Материали има, крановете работят, проблемът е с покачването на цените”, обясни той.

“Най-големият проблем е доставката на желязо. На пазара 20% идваше от Украйна и 12% от Русия, а в момента тези доставки не са налични. Глобалната търговия компенсират тази липса с доставки от Гърция и Турция”, каза Георги Шопов. Той добави, че на пазара има желязо, но цената му е висока и не се знае докъде ще стигне поскъпването.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес