Бил Гейтс и принц Чарлз призовават жителите на Земята да живеят по-скромно и без излишества

Основното събитие на все още не започналата климатична конференция в Глазгоу, насрочена за ноември, е това, че руският президент Владимир Путин няма да дойде на нея. Вторият по важност е фактът, че най-вероятно и ръководителят на Китай Си Дзинпин също няма да се появи в Глазгоу. Пристигането на индийския ръководител Нарендра Моди и на бразилския президент Жаир Болсонаро са под въпрос.

„Борис пропуска да удари - Путин няма да дойде“, - тролят британския премиер таблоидите на Острова. „Това е невероятно, - каза английската кралица. - Постоянно чувам за конференцията по климата ... И все още не знам кой ще дойде на нея ... Нямам никаква представа ... Ние знаем само кой няма да дойде... Ужасно досадно, когато хората само говорят, но не правят нищо“.

Наистина грандиозната среща, започната от Борис Джонсън, в която трябваше да участват лидерите на над 100 държави, се свива пред очите ни, и се превръща в малко скучно събиране на бившия „златен милиард“.

Междувременно задачите й са колосални. Глазгоу трябваше да разработи програмата за борба с глобалното затопляне, която трябваше да се спазва от почти всички страни по света.

Какво предлагат на човечеството тези еко войни? Специално за конференцията Международната агенция по енергетика (IEA) подготви 3 сценария за борба със затоплянето. Първите 2 имат трагичен край, човечеството не успява да се справи с повишаването на температурите и всичко става по-лошо. Третият сценарий е за „Нулеви емисии до 2050 г.“ и ще има щастлив край за населението на света, ако то все пак успее да преодолее затоплянето. Но, Боже мой, само какви жертви ще изисква това! Точно като при Уинстън Чърчил – непрекъснато "пот, кръв и сълзи".

Ще трябва да се пести от всичко – отопление, климатик, светлина, храна и вода. Пътуване на къси разстояния само с влакове, а с личните автомобили, само ако някой може да издържи на бъдещите разходи за бензин и ще се използват само 4 дни в седмицата. Освен това скоростта над 100 километра в час ще бъде забранена.

Изобщо ще се топлите по-малко, и ще ядете по-малко. Има подозрение, че при тези условия някогашният „златен милиард” изобщо няма да иска да се размножава. Но именно намаляването на световното население е целта на прословутата „устойчива икономика“.

Чакайте, някъде всички сме чували за това: „Нямам нищо и съм много щастлив“? Ама, разбира се, това е прословутото "Голямо рестартиране", само че от малко друг ракурс. В Глазгоу те ще започнат същите приказки от Давос, че човечеството ще трябва да заживее много по-зле. За средната класа - масови самоубийства по целия свят. И всичко това ще е доброволно и с песни - неслучайно Грета Тунберг се изявява като поп певица.

Интересно е кой точно ни предлага спешно да намалим консумацията. Бил Гейтс, Лин Ротшилд, принц Чарлз, Уорън Бъфет и още няколко десетки собственици на баснословни състояния, че дори Forbes не може да ги преброи, а обикновеният човек дори не може да си ги представи. Бих искала да им кажа: момчета, защо не започнете перестройката от себе си. Би било любопитно да видим как принц Чарлз се настанява в студио от 23 м2 и си затопля замразена вегетарианска лазаня за вечеря в микровълновата. И тогава изведнъж, му спират тока за неплатени сметки.

Мащабна конференция по климата би могла да бъде интересно и полезно събитие, ако инициаторите й наистина се ангажираха с опазването на застрашените видове и с намаляването на вредните емисии от промишлените предприятия. Но какво става! Точно пред очите ни разумните опасения за околната среда се превръщат в артикул за покупко-продажба и те непрекъснато се опитват да го използват като инструмент в търговските и бизнес войните.

Основният бенефициент от тази търговия вече се вижда ясно от сега. Името IEA не трябва да ни подвежда. Това е чист американски офис с група за подкрепа от страните от НАТО. И сценариите му са изцяло в полза на американските корпорации.

Изненадващо е, че в трите сценария на IEA се посочва, че енергийният преход няма да бъде възможен без нови масивни инвестиции в добива на изкопаеми горива. И това е логично. За изграждането на новата инфраструктура, за създаването на принципно нови двигатели, за зареждане на едни и същи електрически автомобили ще е необходима електроенергия в количество, което е с порядък по-голямо от това, което използваме сега. Ветрогенераторите никога няма да дадат толкова много електричество. Това означава, че е необходимо да се развива добивът на нефт и газ, и в същото време и на въглища.

Пазарът вече е взел решение в това отношение. Газът почти всеки ден актуализира своите исторически рекорди и в един момент цената за 1 000 м3 може да се доближи до $2 000. Уплашените потребители се втурнаха към петрола, но неговата цена също скочи до $83 за барел. Потребителите се насочиха към въглищата, най-мръсното гориво, справедливо критикувани от учените от цял свят. Но от колко време са затворени въглищните мини по целия свят? Сега те ще бъдат разконсервирани, а цената на въглищата е почти равна на тази на петрола.

Изглежда, че съществува огромно сляпо петно в целия дневен ред за околната среда. Докато Грета Тунберг пее своите песни, западните петролни и газови корпорации продължават успешно да търгуват с изкопаеми горива. Нестабилността на цените на газа играе в полза на американските производители на шистов газ. Цените падат - добивът лесно се намалява, цените се покачват и те с удоволствие го възобновяват. И в същото време изглежда, че никой не обръща внимание на чудовищността на тази технология точно по отношение на опазването на природата. Мащабното отравяне на почвата, водата и въздуха, и това продължава всеки ден, но защо никой дори не заеква за това?

Спомняте ли си гигантския нефтен разлив в Мексиканския залив? Това беше естествено престъпление срещу природата и човека. Три месеца на кошмар, почти един милиард литра петрол в океана, пълно унищожаване на флората и фауната. И какво? British Petroleum получи ли много санкции? Не,  разбира се, само платиха една голяма глоба. Но защо тогава не забраниха изцяло добива в Мексиканския залив?

Преходът на водещите страни от „златния милиард“ към въглищата изглежда абсолютно безобразен. Дори развиващите се страни се опитват да се откажат от това опасно и вредно гориво. Днес, обаче то отново се изгаря до краен предел, сякаш времената на дивия капитализъм отново са тук – смог, туберколоза, бедност.

Всичко това са сериозни теми за разговор. Но британските и американските медии упорито набиват в умовете на обикновените хора идеята, че екологичните проблеми съществуват само в грешните страни – Китай, Индия, Русия и Бразилия. Защо не се заемете да спасявате Мексиканския залив от петрола или британските деца от въглищата? Не, ековойните на заплата атакуват „Северен поток - 2“ и изискват от Жаир Болсонаро да фалира цялата бразилска селскостопанска индустрия, иначе казват те, ще пострадат амазонските гори.

Оказва се, че всъщност американските и британските партньори не се интересуват от екологичния дневен ред. За тях това е пропагандно оръжие и нищо повече. Те се нуждаят от зелената тема изключително за конкурентна борба. С контрола над масовите медии те се опитват да очернят и да фалират своите конкуренти по целия свят, а уплашените правителства ще разрушат собствените си горивно-енергийни комплекси със собствените си ръце. Междувременно американците и примъкналите се към тях британци, ще им продадат своя петрол и газ на чудовищни и невъобразимо високи досега цени. И всичко ще бъде като в романа "Дюна" - куфар с "подправки", струващи колкото цялата планетарна система.

Както винаги обикновените хора ще платят за този банкет. Дори сега, когато енергийната криза само набира скорост, ЕС преброи над 3 милиона души, които просто не могат да си плащат сметките за отопление. Това не са някакви облагодетелствани, а са обикновени работници, които всеки ден ходят на работа и получават нормална заплата.

Разбира се, в южната част на Франция можете да изкарате зимата с изключени радиатори, ако се разхождате вкъщи с палто и се увивате в термопакети за през нощта. И сега си представете, че подобни цени за отопление ще се предлагат в северните страни - в Швеция, Дания, Русия. Няма да е добре. А IEA има за това и специален термин — "хаотичен преход". В превод на давоския новоезик това означава, че заради свръхвисоките цени на енергията милиони хора ще умират от глад и студ. Ще започнат въстания, революции, войни.

И върху всичко това онези американски олигарси, които толкова усърдно днес реват за зеления дневен ред и „Голямото рестартиране, ще направят трилиони. Трудно е да си представим мащабите на бъдещата им власт, макар че тя и днес е доста впечатляваща.

В навечерието на конференцията в Глазгоу британският премиер Борис Джонсън организира малка среща на върха за истинския елит. Той покани най-богатите бизнесмени на планетата в Музея на науката и изнесе своя монолог на тема "Дайте един трилион!" Главният герой на шоуто беше Бил Гейтс, когото британският лидер открито ухажваше с надеждата да инвестира в зелената икономика. По ирония на съдбата основните спонсори на британския Музея на науката са петролната корпорация Shell и въгледобивната компания Adani Group.

Британският учен Мартин Рийс, който успя да предвиди пандемията от коронавирус преди 20 години, смята, че следващият фатален риск за човечеството ще бъде именно лавината от грешки, натрупани в борбата с глобалното затопляне. Изглежда че, конференцията в Глазгоу може да бъде една от тези грешки.

Единствената полза от срещата на върха за климата е възможността да се предаде на западните партньори алтернативен поглед върху екологичните проблеми. Русия си има своя зелена програма – разумна и балансирана, изградена върху хармонията на човека и природата, и фокусирана върху това да направи живота на всички същества на планетата по-добър, а не по-лош. Ние трябва да се противопоставим на мизантропските начинания на западните ековойни.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения