Прах от Сахара носи алергии и кашлица

Пустинният прах оцвети автомобили и асфалт в оранжево-жълто, влоши значително качеството на въздуха и разтревожи страдащите от хронични възпалителни белодробни възпаления.

Фините силикатни частици увеличават риска от инфаркти, инсулти и други сърдечно-съдови заболявания

Пясъчните бури увеличават и бактериалното натоварване

Частиците проникват в белите дробове и кръвта

Прах от Сахара причинява алергии, кашлица и сърдечни проблеми, коментираха пред “Труд news” медици.

Пустинният прах оцвети автомобили и асфалт с оранжево-жълто, влоши значително качеството на въздуха и разтревожи страдащите от хронични възпалителни белодробни възпаления и различни сърдечни болести. Климатологът професор Георги Рачев успокои, че дъждът ще отмие финия силикатен материал и каза, че за съжаление нахлуването на пустинен прах не може да се прогнозира. “Балканите стоят редовно на пътя на облаците от Сахара”, заяви още проф. Рачев.

Африканският прах носи частици в широк диапазон от размери, като PM10, PM2.5 и много по-малки. Увеличаването на праховите частици в атмосферата влошава респираторните заболявания като астма и бронхит, а често провокира и алергии. Хората с предшестващи респираторни заболявания са особено уязвими по време на периоди на повишени нива на прах и това се отразява и в увеличения брой на прием в болница, коментираха пулмолози. Лекарите предупредиха, че праховите частици могат да проникнат дълбоко в белите дробове, както и да навлязат в кръвта. За хора с астма, бронхит или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), вдишването на тези частици влошава симптомите, води до задух, кашлица, хрипове и дискомфорт в гърдите.

Праховите частици могат да провокират възпаление, оксидативен стрес и вазоконстрикция, което увеличава риска от инфаркти, инсулти и други сърдечно-съдови заболявания, особено при уязвимите групи от населението.

Възпалителната реакция, причинена от прахови частици, може да отслаби защитните сили на организма и да затрудни борбата с патогените.

Още през далечната 2011 г. е направено проучване, което анализира ефектите от увеличените количества PM10 и PM2,5, дължащи се на пустинния прах, върху ежедневната смъртност в Рим, Италия. Установено е, че увеличението на смъртността е между 2,64 и 12,65% по време на тези атмосферни събития, като най-голямо въздействие има върху сърдечната смъртност.

Прашните бури са свързани и с увеличаване на бактериалното натоварване. Проучване от 2015 г. в Сенегал показа увеличаване на бактериалния менингит в резултат на пустинен прах. Има и така регистрирани примери за “заболяване, свързано с прах” в други части на света като “треска от долината”, инфекция, открита в пустините на Северна Америка, причинена от вдишване на гъбични спори.

Д-р София Ангелова, пулмолог, пред “Труд news”: Хората с белодробни проблеми да приемат ежедневно инхалаторните си медикаменти

Праховите частици от Африка оказват влияния върху хората с хронични белодробни заболявания и това го показаха предходните дни на запрашен въздух.

Тъй като опитът ми показва, че част от пациентите с ХОББ и бронхиална астма, като се почувстват добре, спират контролиращото си лечение, ние пулмолозите съветваме да приемат инхалаторните си медикаменти редовно, ежедневно и да се придържат към терапията, назначена от техните лекуващи пулмолози, а във времето на висока концентрация на фини прахови частици да се ползват и маски. Възрастните хора с белодробни проблеми е добре да ограничат излизанията си навън в дните, когато има по интензивно насищане на въздуха с прахови частици. Здравите хора, които тичат в парковете сутрин и карат велосипеди, съветваме в този период да ограничат натоварването, защото с по-дълбоките дихателни движения се инхалират повече фини прахови частици! Да се ограничи и извеждането на разходка на малките деца в този период, а часовете по физическо възпитание в училищата, да се провеждат на закрито.

Хубаво е, че времето, през което се вдишва такъв въздух е сравнително кратко, не се касае за дълговременна експозиция на прах, която може да доведе до отключване на заболяване. Най- честите оплаквания на пациентите с хронични обструктивни заболявания са кашлицата и задухът! Кашлицата е защитен механизъм, чрез който се очистват дихателните пътища от вдишаните частици. Може да се появи и задух. Имаме такива пациенти. Съветът ни е при остро състояние да се потърси навреме медицинска помощ.

Проф. Георги Рачев, климатолог, пред “Труд news”: Фин силикатен прах превиши нормите 7 пъти

Не е феномен преносът на прах от Сахара. Случва се през последните 100 000 години, откакто е приключило последното заледяване в Северното полукълбо. Това е естествен процес, при който в най-голямата пустиня на Земята - Сахара, възникват пясъчни бури, директно интензивно движение на въздуха, при което в атмосферата попадат стотици хиляди тонове много фин силикатен материал. Това е изветряването на пясъчните, глинестите и чакълестите пустини на Африка. В резултат на естествената атмосферна циркулация с топлия въздух те преминават няколко хиляди километра в южна посока, като преди месец стигнаха Великобритания, Хамбург, почти Северна Европа, а на Балканите стоим редовно на техния път. Но сега не беше постигната концентрацията на праха, която беше характерна преди 2 седмици, когато над България бяха отбелязани концентрации от порядъка от 350 микрограма на куб. м. Това е доста висока концентрация, ако сравним с нормата за фини прахови частици, това е седем пъти превишаване. Но това е силикатен прах, няма нищо общо с фините прахови частници, които отделяме при нашето антропогенно производство, при промишлеността. Този облак над Гърция сега ще бъде издухан в източна посока, предишният засегна повече Източна България, в Гърция беше с висока концентрация, в Истанбул беше по-малко. Над Черно море вече беше същественият облак.

Парене в очите и алергии

Жители на Велико Търново се оплакват от затруднено дишане

За силната запрашеност на въздуха във Велико Търново свидетелстват жълтите следи по автомобилите и откритите повърхности.

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Напоследък са зачестили оплакванията от затруднено дишане, парене в очите и алергии сред жителите на Велико Търново заради облаците сахарски пясък, които забулват града. Това коментираха лични лекари от старата столица.

Според местни синоптици преносът на сахарски прах е явление, обичайно за България. В пролетните месеци атмосферната циркулация относително често води до увличане на частици от пустинята Сахара, които достигат у нас.

Експертите допълват, че повишените нива на пустинен прах в атмосферата се случва при пренос на топъл средиземноморски въздух.

“Теченията вдигат огромни количества фин пясък от пустините на Северна Африка и ги разнасят на хиляди километри. Годишно това са между 100 и 200 милиона тона прах от горещия континент”, посочват специалистите.

За силната запрашеност на въздуха във Велико Търново свидетелстват жълтите следи по автомобилите и откритите повърхности.

“България е в зона, където прашните периоди са относително кратки. Валежите и вятърът помагат за прочистването на въздуха”, категорични са здравните инспектори.

Те не крият, че фините частици не само влияе на качеството на въздуха, но са и опасни за човешкото здраве. Те предизвикват дразнене на дихателните пътища и очите, обострят се алергичните пристъпи.

“Съветваме хората, особено тези с хронични дихателни и сърдечни заболявания, да не прекарват твърде много време на открито. Физически натоварващата работа също трябва да се избягва, защото нива от над 50 микрограма прахови частици могат да доведат до проблеми с дишането”, споделят лични лекари.

Шофьори: Градските ремонти замърсяват повече от африканския пясък

Сахарски прах донесе утринна мъгла във Варна

И без сахарски пясък колите във Варна трудно оцеляват чисти повече от ден заради несекващите градски ремонти.

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Поредната порция сахарски прах, съчетана с безветрие, замъгли леко небето във Варна вчера сутринта, а след падналия предния ден дъждец колите и прозорците на сградите бяха замърсени от кални петна. Те се премахват трудно и е нужно основно измиване. Шофьори обаче твърдят, че прахът от несекващите градски ремонти е по-страшен от африканския пясък, защото трови въздуха месеци наред. От НИМХ прогнозираха, че пристигналата от югозапад сахарска вълна ще се изтегли до ден на изток и въздухът ще се прочисти.

В края на март отново имаше пренос на такава въздушна маса, но заради близостта на морето и югоизточния вятър концентрациите на фини прахови частици над Варна бяха минимални. Според медици в дните с подобни явления хората с хронични белодробни заболявания като астма, бронхит или ХОББ не бива да излизат навън без маска, а спортуващите на открито трябва да пропуснат сутрешния си крос, тъй като дори и при напълно здрав организъм могат да се появят алергични реакции като кихане и сълзене на очите.

Последното голямо запрашаване на Варна от сахарски пясък бе през 2012 г. Тогава часове наред градът бе обхванат от пелена от оранжева мъгла.

Предизвиква остри пристъпи на кашлица

Пясъкът е бич за астматиците

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Пясъкът е бич за астматиците. Оплакванията от затруднено дишане и кашлица, зачестяват предимно от хората с алергична астма. Това коментираха лекари в Бургас. Пациентите се оплаквали, че изведнъж, вървейки по улицата, усещали чуждо тяло- точно като пясък, в трахеята си и започвали да кашлят и да се давят. След подобен пристъп, много от астматиците почти не излизали от дома си. Не помагала дори маска.

“Посъветвах една от пациентките, която дойде с подобно оплакване да носи маска, но тя се обади, че въпреки взетата мярка, пристъпът се повторил. Наложило се да влезе в близка аптека, където и дали вода и прекарала 15 минути, преди да се успокои”, разказа общопрактикуващ лекар.

Пясъкът буквално се движи на кълбета из града, коментираха бургазлии. Попаднал в такъв облак, човек трябва да пази очите си. Освен, че предизвиква конюнктивити, парене и сухота, пясъкът може да предизвика проблеми в носоглътката и дишането.
Аптекари коментираха, че съветват хората, които търсят помощ за парене и сухота в очите, да си слагат капки и да си плискат лицето и очите с вода.

Властите призоваха хората да вземат предпазни мерки

Оранжево небе шашна гърците

Бойка Атанасова
Труд news, Атина

Оранжевите тонове по небето безспорно изглеждат впечатляващо и романтично, придавайки на пейзажа ориенталски дъх, но на властите в Гърция изобщо не им е романтично. След като дни наред силните ветрове от юг навяваха прах и пясък, във вторник небето над столицата Атина и редица други градове в страната се покри със задушлива жълто-оранжева мъгла.

“Това е един от най-сериозните епизоди с концентрации на прах и пясък от Сахара от 21-22 март 2018 г., когато облаците нахлуха на остров Крит”, заяви пред журналисти Костас Лагувардос, директор по изследване на времето в Атинската обсерватория.

Властите призоваха хората да вземат предпазни мерки, когато излизат навън, заради рисковете, които сегашната ситуация предизвиква върху човешката дихателна система. Ситуацията създава особени рискове за хора с по-слаба имунна система и с дихателни проблеми.

Предупреждават, че концентрациите на прахови частици във въздуха могат да намалят слънчевата светлина и видимостта при шофиране.

Сахара отделя от 60 до 200 милиона тона минерален прах годишно. Докато най-големите частици се връщат бързо на земята, най-малките могат да изминат хиляди километри и да достигнат потенциално до всички части на Европа.

Най-често обаче биват засегнати южните части на континента.

Гръцката метеорологична служба съобщи, че небето ще започне да се прояснява. Дотогава обаче местните и туристите могат да се насладят на красивото явление.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения