25 на сто от тези медикаменти се изнасят за чужди пазари
Някои нямат генерични заместители
В аптечната мрежа у нас продължават да липсват близо 400 лекарства. Те са основно препарати за кръвта, инсулини, антибиотици и препарати за нервна система.
“Общо липсват около 388 лекарства по лекарско предписание. От тях 108 се изнасят”, заяви пред “Труд news” Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той уточни, че повечето са от групата В - “Кръв и кръвотворене”.
“Това са 61 лекарства, от които 20 се изнасят. Основно са антитромботични и антихеморагични. Това са две различни подгрупи на тази група В”, заяви Николай Костов. Той уточни, че и миналата и по-миналата година са липсвали лекарства, но новото е, че антибитиците вече не са дефицитни както преди. “Това са антиинфекциозни препарати, от група “Антибактериални”. От тях към момента липсват 27 вида. Липсват и инсулини, но по-малко от преди. Това може да се отчете като позитив. Това вероятно се дължи на забраната за износ. Има и такива, които изобщо няма да се доставят повече”, уточни Костов. Причина е, че една от мултифункционалните компании спира да ги доставя. Отдавна се говори, че фирмата спира стари инсулини като част от глобален проект. Заменят ги с ново поколение и подменят писалките от готови пълнители, с такива за многократна употреба.
“От антидиабетните препарати липсват само 19 продукта. От тях 9 се изнасят. Те не са инсулини. Дефицитен е Оземпик, има голямо потребление, както у нас, така и в чужбина. Предписва се повече на диабетици и го предписват и за отслабване, защото има хора с много високо наднормено тегло, сериозно застрашени здравословно”, добави Костов. Липсващите лекарства за нервна система са 52. Това са психолетици и антиепилептици, посочи председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Той уточни, че някои от липсващите лекарства имат генерици, могат да се заменят с други, но има такива и които не могат. “Може да се окаже, че заместители на липсващите също липсват, но това е обект на задълбочен анализ. В повечето случаи заместителите са няколко и не е фатално, ако няма някой и от тях”, заключи Костов.
Фармацевти твърдят, че се очаква увеличение на цените
Цените на медикаментите от най-често предписваните рецепти при грип вече надвишават 200 лв. Това видя репортер на “Труд news”, смятайки разходите по лечение на случаи без сериозни усложнения. Най-често в рецептата общопрактикуващите лекари включват противовирусен препарат, който е средно 30 лв. Противовъзпалителни за около 20 лв. Сиропи или таблетки срещу кашлица за около 17 лв., капки за нос средно за 10-12 лв. Отпушващи носа таблетки с мирта или билкови масла вече надвишават 20 лв. за опаковка. Не се пропускат и таблетките за гърло от по около 15 лв. Като включим и витамини, заплащаме още средно 22-25 лв. Имуностимулантите и хранителните добавки, както и пробитиците, могат да ни струват още по около 30 лв. Но тъй като грипът е упорит, почти винаги се налага да сменим или сиропа за кашлица, или да си купим още от някое лекарство допълнително.
Пред “Труд news” фармацевти потвърдиха, че действително, изпълняването на всичко предписано в една рецепта срещу грип, струва най-малко 200 лв. Пациенти с повече възможности пък си позволяват и по-скъпи продукти, с идеята да оздравеят по-бързо. А прогнозите на аптекарите са, че в идните седмици цените ще тръгнат рязко нагоре, тъй като за повечето от продуктите не са увеличавани от началото на миналата година.
Грипните вируси винаги са върху някакви клетки - най-често в слюнката. Обикновено заразният облак е голям около 1,5 метра, а заразяването става основно по въздушно-капков път. По-рядко през ретината или ръцете.
Грипът лесно заразява и ако в един колектив има хора, хванали вируса, със сигурност ще развият симптоми. Положителното е, че бързо разбираш, че си заразен. Ако си карал болестта, трудно ще се заразиш с друг вид вирус.
Все още сме далече от епидемия, а след ваксина производителите обещават 6 месеца имунитет.
В момента най-висока заболеваемост има в Пазарджик, Силистра, Ямбол, Видин и София, но ситуацията не предполага задължително затваряне на училища. При такава мярка винаги има риск от провал на учебния процес.
В Шумен
Разликата в цените е няколко лева
Много търсени са билкови медикаменти, които стимулират имунитета.
Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен
Област Шумен все още е далеч от обявяване на епидемия, но ситуацията е динамична, аптеките в града са все по-пълни с клиенти. Медикаментите в тях обаче се предлагат на различни цени и затова има струпвания в точно определени, където противовирусни лекарства са с 2-3 лева по-евтини.
Пример е медикамент, който се приема при първи симптоми и може да се намери и за 20 лева, и за 23 лева. Същото важи и за имуностимулант, който на места е под 20 лв., но другаде ти обясняват, че цената е нова и няма как да струва под 23 лв.
Пипне ли те вирус, а сега много разпространен е такъв с кашлица, трудно ще го пребориш с по-малко от 100 лева, казват шуменци от опит. Със сигурност се предписва сироп за кашлица, а тя е толкова упорита и продължителна, че са нужни поне 2 флакона. Ако се стигне до антибиотик, сумата набъбва още. Когато се добави пробиотик и таблетки за успокояване на гърлото, сумата става трицифрена.
Много търсени в аптеки и дрогерии са билкови медикаменти, които стимулират имунитета.
Бабини рецепти не помагат
Светлана Василева,
“Труд news”, Благоевград
Няма как да се размине лечението без понижаващи температурата и противовъзпалителни препарати, коментират благоевградчани. Бабините илачи не помагат, защото грипът е тежък, казват пък джипита. Буркан мед вече се продава за 16 лева, чесънът е скъп традиционно, най-евтини са лимоните - около 4 лева средно за килограм. В домашна обстановка се бърка мед, чесън и лимони, но само за подсилване на имунната система.
В разгара на грипния сезон в аптеките има всичко в Благоевград. Изключение на места са разновидности на разтворимите прахчета с парацетамол, както и уреди и препарати за инхалации. Един от противопаразитните препарати не се предлага изобщо.
Липсват и някои лекарства за сърце.
Пациенти пътуват до Турция, за да си ги набавят
Възрастни харчат по 250 лв. на месец за билкови продукти и пробиотици
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
В Бургас майки отделят по 40-50 лв. месечно само за хранителни добавки, рибено масло, витамини и пр., без детето да е болно.
В Бургас по аптеките липсва лекарство за световъртеж, както и нестероидно противовъзпалително средство. По тази причина местните ходят да си ги купуват от Турция през уикенда.
Голямо мотаене по аптеките преживяват и хората, които са с инсулинова резистентност и лекарствата им не са изписани по Здравна каса, но имат задължителната рецепта. “Явно има значение, ако лекарството не е по Здравна каса, кодът му е друг, и не всички аптеки го зареждат. Вчера обиколих четири аптеки в града, докато го намеря”, оплака се мъж, който е в преддиабетно състояние.
Пред “Труд news” пациенти коментираха, че месечно отделят от бюджета си по 250 лева за медикаменти. “В това число не смятаме, че ще караме грип, а само за пробиотици и билкови препарати. Пием ги против анемия, задължително си вземаме хапчета за кръвно при нужда и т. н.”, обясниха възрастни бургазлии.
Майка на едно дете пък отделя по 40-50 лв. месечно само за хранителни добавки, рибено масло, витамини и др., без то да е болно.
Във Велико Търново
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
Грипът е вирусно заболяване, а не бактериална инфекция и затова антибиотиците не са ефективни при тези случаи. До антибиотично лечение се прибягва само ако има усложнения като бронхит, пневмония, отит, синузит и др. Това споделят медици от Велико Търново.
Личните лекари от старата столица казват още, че в региона през последната седмица заболелите са двойно повече от предходната.
Най-податливи към разболяване са възрастните хора, малките деца и пациентите с хронични заболявания. Данните на РЗИ-Велико Търново сочат, че в момента най-висока е заболеваемостта при малките деца до 4 години, следва диапазонът 5 - 14 г., младите хора от 15 до 29 г. и тези от 30 до 64 г.
Пациенти пък са убедени, че с нарастването на заболеваемостта, стремглаво се вдига и цената на лекарствата.