Борисов договори 29 млрд. евро  за България (Обзор)

Всички колеги казаха, че тази подкрепа за България е заслужена”, заяви премиерът Бойко Борисов.

За първи път са предвидени и допълнителни 200 млн. евро за най-слабо развитите ни региони

От “Следващо поколение” са 7,7 млрд. евро

България е една от страните, които ще получат повече пари, над 1 млрд. евро повече в новия бюджет на ЕС. Общата сума, с която страната ни ще разполага от Многогодишната финансова рамка на ЕС за 2021-2027 година и Инструмента за възстановяване “Следващо поколение ЕС” е близо 29 млрд. евро. Новината съобщи рано сутринта в специално изявление премиерът Бойко Борисов и подчерта, че това са едни от най-тежките, но и най-компромисните преговори между лидерите на страните-членки на Съюза.

“Бил съм в казармата, но като тия четири нощи и пет дена, трудно могат да се опишат”, каза Борисов. И заключи: “За хората, които ми искат оставката, им оставям 29 милиарда евро за следващите години. Това е повече от всичко, което изкарваше България по времето на социализма”.

За първи път за страната ни са предвидени и допълнителни 200 млн евро за най-слабо развитите региони - за засилването на конкурентоспособността, растежа и създаването на работни места. България запазва европейското финансиране за Кохезионната и Селскостопанската политика, като за кохезионна политика са заложени 9 млрд. евро, което е с 800 млн. лева повече от настоящия европейски бюджет (виж таблицата, б.р.).

По Пакета “Следващо поколение ЕС” България ще може да разчита на над 7,7 млрд евро грантове.
“Всички колеги казаха, че тази подкрепа за България е заслужена”, заяви премиерът Бойко Борисов и благодари на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Общият размер на Многогодишната финансовата рамка на ЕС за следващите 7 години ще бъде 1 трилион и 74 млрд евро, а общият размер на Пакета “Следващо поколение ЕС” - 750 млрд евро.

Томислав Дончев, вицепремиер:

Всичко ще е за бизнеса - производство с по-малко разходи

Уникален шанс за европейското бъдеще на България. Достъпът до големия пакет - за възстановяване и устойчивост зависи от предложенията, които трябва да направим до април 2021 г. Колкото по-бързо се представим, толкова по-добре. Общият пакет финансиране, който ще бъде достъпен за България в следващите години, възлиза на 28,934 млрд. евро. Ще се набляга на енергийната ефективност. Целта е да помогнем за енергийната ефективност - не просто за сгради, а за внедряване на нови машини. Всичко ще е за бизнеса- да произвежда с по-малко разходи. Сред главните акценти ще са иновациите - трябва да произвеждаме уникални продукти. Това е добра сделка за България, това е добра сделка за ЕС. Съюзът през тези тежки четири-пет дни доказа, че от него има смисъл за европейските граждани за всяка държава-членка. Ние сме толкова свързани като икономики, че сепаративни мерки не биха свършили никаква работа.

Ивайло Калфин, консултант в ЕП:

Ще имаме възможност да променим много неща

Първо трябва да разделим общия европейски интерес от националния. Заради европейските избори беше много отложено приемането на бюджета. Гласуването му е една голяма червена точка на германското председателство и на лидерите, които се разбраха. Второто положително нещо е, че за пръв път ЕС приема едни много голям инструмент - Фондът за възстановяване и устойчивост, който е извън бюджета. Той е допълнителен на бюджетните разходи. Той се финанасира от ЕК, като взема заем от финансовите пазари. Този фонд ще може да се използва и за други случаи, не само за борба с коронакризата и това е добра новина за Европа. България получава от него малко под 8 млрд. евро, като първоначалния вариант беше за 14 млрд. евро, но въпреки това имаме добра новина. С такава сума в рамките на 15 млрд. лева, ние ще имаме възможност да променим много неща, като отново напомням, че това са средства извън европейския бюджет.

Пламен Данаилов, икономист:

Ще трябва да бъдат въведени още данъци

Рамката на този бюджет на ЕС е по-малка от предходния заради излизането на Великобритания от ЕС. Новото е инструмента за възстановяване “Следващо поколение ЕС”. Както вече се разбра, той включва най-общо два компонента - т. нар. грантове и заеми. Цялата сума от 750 млрд. евро ще бъде набрана от ЕК на фондовите борси. Реално погасяването им ще бъде извършено от всички европейски данъкоплатци. Независимо, че част от сумите ще бъдат дадени като грантове, ще трябва да бъде въведен механизъм като тип “федерални данъци” в страните-членки, чрез който да се набират средства, с които да се погасят парите, които ще бъдат взети от Европейската комисия под формата на заем. Изплащането на този заем, който ще вземе ЕК, ще започне не по-рано от 2028 година и се очаква да бъде погасен до 2058 година.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения