Британският Telegraph: Защо Путин ще взриви „Северен поток“ - каква полза ще има Русия от саботаж на газопровода

Подозрението, че газопроводът "Северен поток" е бил саботиран, звучи като нещо от наръчника на Владимир Путин за паника, ескалация и отклоняване, пише британският Telegraph.

Войната на бившия агент на КГБ в Украйна предизвика безпрецедентни западни санкции. Руският президент обаче е убеден, че неговият народ може да издържа на икономическите трудности много по-дълго и по-добре от европейците.

Сметките на Путин са, че скок в цените на газа и, като следствие, разходите за живот в Европа -  континент, зависим от руските енергийни доставки, в крайна сметка ще обърнат ситуацията в негова полза.

Цените на газа в Европа падат през последните четири дни, а след това във вторник, след новината за предполагаемия саботаж на "Северен поток", те се покачиха с 20 процента. Във Великобритания са се увеличили с 33 процента.

През „Северен поток 2“ течеше 117 милиона кубически метра природен газ на стойност 237 милиона евро по текущи цени. Но, пише британският вестник, Путин е показвал и преди, че е готов да пожертва ценния газ и да го използва като оръжие. През август Русия изгаря газ на стойност 9,3 милиона евро на ден на границата с Финландия, вместо да го изнася за Европа.

„Северен поток 2“ никога не е бил в експлоатация и шансовете да заработи в близко бъдеще са изключително малки. Германия реши да не одобри проекта точно преди началото на войната в Украйна.

„Северен поток 1“, който снабдяваше Европа с руски газ години наред, не е това, което беше. Русия не го е включила, откакто го затвори за планов ремонт през август.

Защо Москва ще избере точно този момент, за да саботира „Северен поток“, при положение че Русия наистина стои зад атаката?

ЕС започна работа по нов пакет от наказателни мерки срещу Русия. Унгарският премиер Виктор Орбан вече призовава новите санкции да бъдат изоставени и съществуващите да бъдат премахнати, а новото италианско правителство изглежда е по-малко сурово към Русия от предишното.

На Путин много му се иска да сломи духа на Европа във време, когато европейските правителства са подложени на натиск от гневни избиратели, които се страхуват от настъпващата зима.

Моментът на саботажа беше идеален. Новият газопровод между Норвегия и Полша беше пуснат в експлоатация във вторник, точно когато започнаха да се появяват новини за възможен саботаж. Намира се много близо до „Северен поток 2“.

Варшава е все по-близо до пълна раздяла с руския газ и очаква "независимост" до края на годината. Новият балтийски газопровод е само част от по-широките усилия на Европа за намиране на алтернативни доставчици и попълване на запасите от газ за зимни температури.

От началото на войната в Украйна Норвегия започна да измества Русия като основен доставчик на природен газ за ЕС. Подводните експлозии може да са предупреждение за норвежците какво може да направи Русия с техните тръбопроводи, ако бъде притисната в ъгъла.

Мястото на експлозиите на „Северен поток 2“ е много близо до новия балтийски газопровод.

Миналата седмица Москва заяви, че Украйна планира "терористична" атака срещу газопровода "Турски поток", който доставя руски газ в Европа.

Норвежките регулатори призоваха за повишена бдителност след предупреждения от петролни и газови компании, че неидентифицирани дронове са били забелязани близо до техните офшорни съоръжения.

Въпреки че заплашва с ядрена война, Кремъл също сигнализира, че може да ескалира конфликтът по начини, смятани преди за невъзможни.

Без норвежкия газ зимата в Европа би била дълга, студена и скъпа. Русия отново разчита на зимата, фактор, който й е помагал да победи враговете си толкова много пъти в историята, за да осигури победа в енергийната война срещу Запада.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения