Български ученици с международен успех на голям технологичен форум в Германия (СНИМКИ)

Снимки: Кирилка Ангелова и @BabyPro.ming

Трето място за български тийнейджъри на Европейския хакатон за отбранителна техника 

За технологичното събитие те разработиха модул за дронове, който локализира противопехотни мини

Със свой иновативен проект учениците от Технологично училище “Електронни системи” към Технически университет в София завоюваха трето място в едно от най-авторитетните технологични събития в Европа. 

Единадесетокласниците - Калоян Миладинов, Огнян Разсадов, Филостратос Титопулос, Александър Мечкаров, както и техните ментори Петър Кирков (завършил ТУЕС през 1997 г.) и Кирилка Ангелова, изпълнителен директор на Асоциация на завършилите ТУЕС, участваха в първото издание на European Defense Tech Hackathon в Мюнхен, като част от фестивала на бъдещето Festival der Zukunft.

Събитието има за цел да провокира едни от най-гениалните умове в Европа и да стимулира иновациите в ключови за континента сфери, като опазване на живота в конфликти и контролиране на информационната среда.

Учениците на ТУЕС, които бяха единствените участници от България, застанаха рамо до рамо със създатели на startup-и, специалисти по киберсигурност и студенти от водещи университети по света.

Темата избрана от българския отбор бе „Идентификация на противопехотни мини чрез използване на дронове и изкуствен интелект“. Българските тийнейджъри показаха работата си върху технологии за спасяването на човешки животи, демонстрирайки своите способности и желанието си да се докажат на международната сцена. 

За технологичното събитие нашият отбор разработи модул за дронове, който локализира противопехотни мини в сканираната зона и визуализира тяхната локация върху картата. Локализирането на мините става чрез анализ на термалното изображение на сканираната зона.

Проектът започва с проучването на научни разработки по проблема, като седмица преди хакатона отборът, с подкрепата на Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров", успешно извършва наблюдения и генериране на набор от данни, с които да тренира алгоритмите за компютърно зрение - вид изкуствен интелект, който е в сърцето на модула.

Целта на проекта е значително да се поевтини и улесни идентификацията на противопехотни мини, тъй като това е проблем, който забавя възстановяването на нормалното функциониране на обществото и икономиката след приключване на бойните действия. 

Модулът за откриване и локализиране на противопехотни мини, въз основа на топлинната им сигнатура, спечели трето място в Европейския хакатон за отбранителна техника 2024 г., а преди българският отбор се нареждат само две идеи - за „разпределено откриване на сигнали и цели с помощта на софтуерно дефинирано радио (SDR) и TdoA“ и „microMANPAD, което е инструмент за защита срещу безпилотни летателни системи“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование