Бъркотия с бюлетините гласи ЦИК за изборите

В протоколите от секциите на парламентарните избори на 4 април 2021 г. имаше отделни полета за данните от гласуването с хартиени бюлетини и вота с машини. Сега ЦИК не смята за необходимо резултатите да се отбелязват в различни графи, но това решение предизвика съмнения за манипулации.

В комисията засега не смятат да променят позицията си

От коалициите ПП-ДБ и “Левицата!” обявиха, че пращат решението за общо вписване в протокола на данните от двата вида гласуване в Административния съд

Според Гълъб Донев по-добре да има две графи

Вписването в обща графа на изборния протокол на резултатите от машинните и хартиените бюлетини създава условия за бъркотия с изборните резултати, коментираха пред “Труд news” политици. В ГЕРБ, БСП и ДПС смятат, че решението на ЦИК ще улесни секционните комисии и ще намали вероятността от изчислителни грешки при събирането на данните, ако има две отделни графи и трета за общия резултат на всяка партия и коалиция от двата вида вот.

Коалициите ПП-ДБ и “Левицата!” са категорични, че решението на ЦИК да няма разделяне на резултатите на такива от машинните и от хартиените бюлетини е риск за изборни измами. “Левицата!” внесе жалба в ЦИК с обяснение, че “решението на ЦИК ще даде възможност за машинации в изборите и неправилно отчитане на машинния вот при гласуването”.

От ПП-ДБ казаха, че също ще жалят решението на ЦИК, защото според тях то увеличава недоверието в изборния процес и противоречи на духа на Изборния кодекс. “Не се прие предложението на Росица Матева - резултатите да се вписват в отделни графи - брой на хартиените бюлетини, брой на машинните бюлетини и общ брой от двата вида гласуване. Ако това предложение беше прието, щеше да се запази възможността за сравнение между данните от машините и написаното в протокола, както и възможността за поправяне на евентуални грешки”, посочват в позицията си от ПП-ДБ. И уточняват, че ако секционните комисии правят технически грешки, те няма да могат да бъдат засечени, а автоматизираните проверки в РИК за коректното отчитане на машинния вот ще бъдат почти невъзможни.

Президентът Румен Радев призова политическите формации да не се намесват в работата на ЦИК. “Очаквам в работата на комисията на всички органи, ангажирани с изборите, да има повече прозрачност, а не да водим до обрат. Не трябва да се насажда недоверие в изборния процес, и без това избирателната активност не е на нивото, на което трябва да бъде”, каза Радев.

“Не бих казал, че има възможност за манипулиране на хартиения, машинния вот и на резултатите от сборното записване на двата вота”, коментира служебният премиер Гълъб Донев. Той побърза да се застрахова, че независимо от липсата на възможност за манипулиране на вота “от страна на МВР, и не само, се полагат усилия корпоративният, купеният вот и всички практики, които са свързани с нечестност в провеждане на изборите, да бъдат превантивно преустановени”. Донев подчерта, че би било добре хартиеният и машинният вот да се записват поотделно.

На въпрос на “Труд news” възможно ли е след скандала да преосмислят решението си, членове на ЦИК отговориха, че засега такава опция не съществува.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право: Спрете със смешния плач

Истериите, че било “огромен риск”, че в отделна колона на секционните протоколи няма да се вписват данните от машинно генерирания протокол, са глуповати.

Има една чисто прагматична причина, поради която не е уместно да се прави това. Тази причина е свързана с качеството на изборната администрация на секционно ниво. Наред сьс съвестните и подготвените, има и много небрежни, неподготвени и мързеливи комисии, които автоматично ще преписват машинния протокол “за по-лесно” или защото са “много натоварени”.

Това ще торпилира идеята да се преброяват пред очите на всички хартиените бюлетини и ще ни върне към машинните сметки, за чиято достоверност няма реални механизми за контрол.

Така че, спрете със смешния плач. Искаме прозрачно броене пред очите на членовете на СИК, на наблюдателите, застъпниците и партийните представители. И пред очите 6а обществото - с видеонаблюдението. Искаме честни, а не машинни избори!

Цветозар Томов, бивш говорител на ЦИК: Решението за протоколите е абсурдно, опасно и цинично

Защо абсурдно? Единственият сериозен аргумент, който издигнаха колегите, гласували за това решение, беше, че така се облекчава секционния протокол и респективно - работата на СИК-овете. Само че мъничките разписки от машинното гласуване няма как да се броят смесено с огромните хартиени бюлетини. Ще се броят поотделно. Следователно с това решение ЦИК просто забранява на СИК-овете да впишат резултат, който са получили и чието вписване не изисква никакъв допълнителен труд.

Защо опасно? Защото се ликвидира възможността за сравнение с данните от машинния протокол. Това означава, че почти всички случаи на грешки или измами няма да могат да бъдат дори забелязани чрез сравнение на данните, тъй като няма да има съпоставими масиви данни.

А защо цинично? Ами защото го наложиха същите хора, които преди няколко месеца настояваха именно за сравняване на машинните протоколи с контролните разписки от машинното гласуване - нещо, което ЦИК направи във всички секции на предишните избори. Подобно преобръщане според мен е цинично.

В заключение - ЦИК за пръв път приема решение, което фактически засекретява данните от машинното гласуване. Надявам се да е и за последен.

(От фейсбук, със съкращения)

Божидар Божанов (ДБ), бивш министър на електронното управление: В технически грешки може да бъде скрита и подмяна на вота

От “Демократична България” ще обжалваме пред административния съд в София решението на Централната избирателна комисия за събирането и записването на финалните данни от машинните и хартиените бюлетини заедно в секционните протоколи. Двете бюлетини - хартиената и тази, произведена от машината, трябва да се броят поотделно, след което да се сумират. Знаем, че СИК-овете правят грешки, но когато имаш двата компонента, след това може да бъде проверено в РИК откъде е дошла грешката.

При съмнения за манипулация, реалният вот може да бъде установен чрез обжалване, отваряне на чували с бюлетини и разследване на база видеонаблюдение, ако такова работещо наблюдение има в съответната секция. За да бъдат предотвратени подобни измами коалицията активира своята платформа с надпартиен характер “Ти броиш”.
Опасявам се и от технически грешки каквито са правени и през изминалите години.

В технически грешки може да бъде скрита и подмяна на вота. Много такива грешки видяхме на вота през 2021 година.

Гласовете, подадени на машина, могат да бъдат изхвърлени или преправени в хартиени. И най-честите грешки ще бъдат при сумирането. Например, имаме 70 гласа на машина, подадени за партия Х, обаче когато се броят накуп, заедно с подадените на хартия, се добавят 20 гласа за друга партия и тези 20 гласа се изваждат от машинния резултат. И след това трябва да се брои повторно, за да се установи това нещо.

Проф. Михаил Константинов: Без доверие няма смисъл да правим избори

Недостойно е една европейска държава в началото на 21 век да се занимава с технически подробности около гласуването. Това, за което говори българското общество от едно денонощие са абсолютни дивотии, които не са работа на обществото. То има по-важни неща да решава. В момента се занимаваме с глупости. Крайно време е да се съсредоточим върху важните неща, които ни чакат. Единственото, което трябва да ни ръководи като принцип е повишаването на доверието в изборния процес. Всичко, което нарушава доверието в изборния процес, трябва да се избягва, защото не е добро. Единственото, което произлиза от разговорите за техническите подробности е, че хората окончателно престават да вярват в изборния процес. Доверието отива към нулата, а без доверие няма смисъл да правим избори.

Антоанета Богданова, председател на РИК-Благоевград: По-удобно е за работа с по-малко цифри

Според мен решението на ЦИК за единен протокол от гласуването с хартия и машини е правилно. Практиката ни показва, че колкото по-малко се вписват цифри и данни в протокола, толкова по-малко грешки се допускат. Така че, единният протокол е по-удобен за работа и по-сигурен, че ще бъде точен.

Адв. Михаил Хаджиянев, шеф на РИК Бургас: Най-трудно е да се събират няколко вида числови данни

Обикновено най-трудно е и най- много затруднява работата, когато трябва да се събират няколко вида числови данни. Там стават и най- многото грешки - да не се сложат в правилната графа или при сумирането. Надяваме се, че нашето обучение и доброто възнаграждение на СИК-овете, ще даде възможност, членовете да бъдат по- добре подготвени. Смятам, че няма нищо притеснително и РИК Бургас ще се справи.

Велин Жеков, председател на РИК-Варна: Всички данни ще бъдат качени на сайта на ЦИК

Предложеният от ЦИК образец на протокол за изборите улеснява максимално работата на секционните комисии и намалява до минимум риска от грешки. През 2021 г. изискването бе първо да се опише сумарния брой гласове, а отдолу - разбивките с брой хартиени и машинни бюлетини. Тъй като това е обратно на логиката, се случваше СИК да разменят местата на записите и при напълно правилно преброени бюлетини протоколът да е объркан. В сегашния вариант всичко е ясно и точно. Не виждам смисъл в критиките към вида на протокола, защото според предварителните анонси на ЦИК всички данни, включително и от флашките, ще бъдат качени на сайта на комисията. Така всеки желаещ ще може да пресметне колко избиратели са гласували с хартия и колко на машина. Допълнителна дисциплинираща гаранция е видеозаснемането.

Андрей Андреев, бивш председател на ЦИК: По-сигурно е данните да се вписват отделно в протокола

При всички случаи пресмятането на числата от хартиените бюлетини и данните от машинното гласуване ще трябва да бъде извършено от Секционните избирателни комисии (СИК), тъй като имаме два различни способа на гласуване. Това пресмятане винаги би могло да доведе до определени грешки и тези грешки да бъдат свързани с това, че при пресмятането и изписването на числата могат да ги объркат.

По-лесният начин би бил тези данни да бъдат обособени като самостоятелни в протокола - брой хартиени бюлетини и брой разписки от машинното гласуване.

Така при настъпването на евентуална грешка тя ще може бързо да бъде отстранена в рамките на контролите, които са заложени в самия протокол. Много по-лесно може да бъдат пресметнати отново резултатите, когато имаме отделно вписани преброяването на хартиените бюлетини и разписките.

Друг е въпросът, че при анализ това би могло да доведе до различно процентно преброяване на действителните и недействителните гласове. Знаем, че при машинното гласуване нямаме недействителни гласове, докато при хартиените бюлетини бихме могли да имаме такива. В случая общият брой на недействителните гласове не би могъл да бъде засечен, ако нямаме съответно поотделно посочване на гласовете от хартия и от машина. Не бихме могли да говорим за скриване на машинния вот, но не бихме могли и бързо да отстраним евентуално техническа грешка, която би могла да се получи при пресмятането, тъй като първоначалните числа няма да бъдат отразени от протокола.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения