Взимат втора пенсия само една година

Над 81% от вече пенсиониралите се хора, ще получат разсрочено втората си пенсия и няма да я взимат пожизнено.

Само 8% от пенсионерите ще получават пожизнено пари от частен фонд

На близо 1500 души са изплатили средствата си накуп, защото натрупаните суми са малки

10% са взели по-малко от една средна заплата

Повечето хора, които вече са се пенсионирали и получават и втора пенсия, ще взимат пари от универсален пенсионен фонд само в продължение на година-година и половина. Само около 8 на сто са хората, които имат достатъчно натрупани пари в частния си фонд, за да получават пожизнена втора пенсия. Това става ясно от писмен отговор на служебния министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров на депутатски въпрос.

От месец септември 2021 г. пенсионна възраст започват да достигат първите хора, осигурени в универсален пенсионен фонд, което е задължително за работещите българи, родени след края на 1959 г. С това беше даден стартът на фазата на изплащане на пенсии от тези фондове. Но се оказва, че повечето хора, след над 20 години плащане на вноски в частен фонд, няма да получат пожизнена втора пенсия.

До края на миналата година общо 14 359 души са достигнали пенсионна възраст и са поискали парите си от частните универсални пенсионни фондове, става ясно от отговора на министър Лазар Лазаров. От тях само 1184 души са получили пожизнена пенсия. Според Кодекса за социално осигуряване, пожизнена втора пенсия може да бъде отпусната само на човек, който има достатъчно натрупани пари, така че да получава поне по 15% от минималната пенсия към момента на пенсионирането до края на живота си. При минимална пенсия от 467 лв. от средата на 2022 г. насам, това означава, че хората, които са се пенсионирали след 1 юли 2022 г., трябва да получават поне по 70 лв. на месец.

Натрупаните пари на осигурените в частен фонд, които вече са сключили договор за изплащане на пенсиите, постъпват или във фондове за изплащане на пожизнени пенсии (ФИПП) или във фондове за разсрочени плащания (ФРП). И от тези фондове изплащат пенсиите. Към края на миналата година във фондове за изплащане на пожизнени пенсии са постъпили 17,344 млн. лв. Като се има предвид, че хората с пожизнени пенсии са само 1184, се оказва че всеки от тях има средно по 14 648 лв. за втора пенсия. Разбира се, конкретната сума, която притежава всеки от тях, варира в много широки граници и зависи от заплатата, върху която е бил осигуряван и колко време са плащани осигурителни вноски. Затова и пожизнените им пенсии са в доста широки граници, но най-често са около 100-250 лв. на месец.

Но преобладаващата част от хората, които вече са се пенсионирали, няма да получават пожизнена втора пенсия, а ще взимат пари от частния си фонд в продължение на година-година и половина, а след това ще трябва да разчитат само на държавната пенсия. 11 678 души ще получат парите си разсрочено, показват данните към края на 2022 г. Това са над 81% от пенсионерите, които взимат и втора пенсия. Във фондовете за разсрочени плащания са преведени 63,977 млн. лв. Това означава, че всеки осигурен, който разсрочено ще получи парите си, има натрупани средно по 5478 лв. Тези пари например са достатъчни за получаване на пенсия от 304 лв. в продължение на година и половина. Всеки човек сам решава дали да взима по-големи суми в продължение на по-малко време или по-малки суми, но по-дълго. Според Кодекса са социално осигуряване има само две ограничения - разсрочените пенсии не може да са по-големи от минималната пенсия при отпускането им и да са по-малки от 15% от минималната пенсия. При действащата от средата на миналата година минимална пенсия това означава, че разсрочените пенсии на хората, пенсионирали се след 1 юли 2022 г., може да са между 70 лв. и 467 лв.

Практиката на частните пенсионни фондове показва, че повечето хора предпочитат бързо да получат натрупаните пари за втора пенсия, а не да ги разсрочват много във времето. Причината за това е, че парите им трябват в момента, а освен това се страхуват, че инфлацията ще ги обезцени, ако разсрочат плащанията за 5-6 години. За разлика от държавните пенсии, които ежегодно се увеличават в зависимост от инфлацията и ръста на доходите, вторите пенсии нарастват през годините, само ако фондовете са реализирали добра доходност от управлението на натрупаните пари на осигурените.

Ако натрупаните пари за втора пенсия са по-малки от трикратния размер на минималната пенсия, при пенсионирането си хората трябва да получат парите си накуп. При действащата в момента минимална пенсия това се отнася за хора, които имат натрупани в частните фондове под 1400 лв. Към края на миналата година 1497 души са получили парите си за втора пенсия накуп. На тях са изплатени малко над 1 млн. лв., което означава, че всеки е получил средно по около 1370 лв. Оказва се, че над 10% от хората, които вече са излезли в пенсия, са получили от частния си фонд по-малко от една средна заплата в момента.

Близо 7 хил. души са прехвърлили парите си за година

Хиляди се отказват от втората пенсия

Преведоха 68,3 млн. лв. в хазната

Хиляди хора всяка година се отказват от втората си пенсия и предпочитат да взимат само една пенсия от държавната хазна. Причината за това е, че хората, които взимат и втора пенсия, получават държавна пенсия в намален размер, защото част от осигурителните им вноски са влизали в частен фонд. През настоящата година държавната пенсия се намалява с около 10% за хората, които излизат в пенсия и ще получават пари и от частен фонд. Този процент ще нараства ежегодно. Към 2031 г. намалението на държавната пенсия за хората, които получават втора пенсия, ще надхвърли 15%, а към 2036 г. ще достигне 19%. След 2040 г. намалението на държавната пенсия ще надхвърли 20%, а след 2050 г. ще се задържи на нива около 25 на сто.

Само през миналата година 6928 души са се отказали от втората си пенсия и са поискали парите им да бъдат прехвърлени от частния фонд към Сребърния фонд, за да получават само една държавна пенсия, става ясно от отговора на министър Лазар Лазаров. В резултат са били прехвърлени над 68,3 млн. лв. През предходната 2021 г. от частния си фонд са се отказали над 35 хил. души и са били прехвърлени над 290 млн. лв. Оказва се, че много хора са били осигурявани в частен фонд над 20 години, за това време фондът е събирал такси за всяка осигурителна вноска, а когато дойде моментът за получаване на пенсия, хората преценяват, че не искат частен фонд и предпочитат само държавната пенсия. Но през всичките тези години осигуровките им не са влизали в държавната хазна, а са били в частен фонд, който се издържа от управлението на парите им.

Вноските са средно по 90 лв. на месец

Всеки осигурен има средно по 5908 лв. за старини

Натрупаните пари за втора пенсия варират в много широки граници.

Всеки осигурен в универсалните пенсионни фондове има натрупани средно по 5908 лв., показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на месец март. Тези данни потвърждават информацията от писмения отговор на министър Лазар Лазаров, че в повечето случаи натрупаните пари не стигат за изплащане на пожизнени пенсии.

В тези данни на КФН са включени само хора, за които има поне една внесена осигуровка през последните 12 месеца. Осигурени в универсалните фондове са много хора, които отдавна са напуснали страната, работят в чужбина и не разчитат на българска пенсия. Както и чужденци, които са работили в България няколко месеца през лятото. За да бъдат по-конкретни данните, от КФН публикува както информация за средния размер на натрупаните пари на всеки осигурен (4377 лв.), така и натрупаните пари средно на осигурен, за който за последната година е направена поне една вноска за пенсия (5908 лв.).

Натрупаните пари за втора пенсия варират в много широки граници в зависимост от времето, през което човек е бил осигуряван и от заплатата му. За хората, които сега започват трудовата си кариера натрупаните пари за пенсия са малко.

Но в повечето случаи и тези, които скоро ще се пенсионират, нямат много пари по личните си партиди. Хората на възраст между 60 и 64 години имат средно по 4584 лв. за втора пенсия. Като мъжете имат средно по 5057 лв., а жените по 4054 лв.

Сред причините за това е, че жените по-често се грижат за децата, а през това време вноски в частните им фондове не влизат. Средният размер на месечните вноски за втора пенсия е 90 лв., показват последните данни на КФН към края на март.

В доброволните пенсионни фондове по желание са осигурени над 645 хил. души. Средният размер на месечните доброволни вноски за трета пенсия е 71 лв. А средният размер на натрупаните пари на всеки доброволно осигурен е 2054 лв. В повечето случаи вноските за трета пенсия се правят от работодатели като допълнително стимулиране за служителите.

От януари насам излизат на плюс

За последните две години повечето фондове са на минус

Стигат до отрицателна доходност от -4,7%

През първите четири месеца на 2023 г. повечето универсални и доброволни фондове излизат на положителна доходност, но само един от тях е с доходност по-висока от инфлацията.

За последните две години повечето универсални пенсионни фондове, в които се осигуряват работещите граждани, родени след края на 1959 г., имат отрицателна доходност. Комисията за финансов надзор публикува средни годишни данни за 24-месечен период, тъй като по време не кризи е нормално фондовете да имат отрицателна доходност.

През миналата година заради спада на книжата на фондовите борси всички универсални пенсионни фондове имат отрицателна доходност, която средно е около -10%. Затова и за период от две години повечето универсални и доброволни пенсионни фондове имат отрицателна доходност. Като фондът, който се представя най-зле, има отрицателна доходност от -4,7% за 2-годишния период. Като се има предвид, че през миналата година инфлацията достигна 16,9%, се оказва се реално парите на осигурените в универсалните фондове са се стопили средно с над 25 на сто.

През първите четири месеца на настоящата година повечето универсални и доброволни фондове излизат на положителна доходност. Но инфлацията за първите четири месеца на годината е 3 на сто. Оказва се, че само един от универсалните пенсионни фондове е постигнал доходност от януари до април малко по-висока от инфлацията. На пенсионните фондове ще им трябва доста време, за да наваксат изгубените средства през миналата година.

Активите на фондовете са над 20 млрд. лв.

За година загубиха 1 млрд. лв. от управлението на парите

Годишните вноски в УПФ са 2 млрд. лв.

Всички фондове за допълнително пенсионно осигуряване управляват общо над 20,36 млрд. лв., показват данни на Комисията за финансов надзор към края на март. За година активите на фондовете са нараснали с над 1 млрд. лв., или с повече от 5 на сто. Това се дължи на ежемесечните осигурителни вноски, които влизат във фондовете.

Управляваните от универсалните пенсионни фондове (УПФ) средства към края на март са 17,45 млрд. лв. За 12-те месеца от април 2022 г. до края на март 2023 г. активите на универсалните фондове нарастват с близо 1 млрд. лв. Но същевременно направените нови осигурителни вноски в тези фондове за същия период са над 2 млрд. лв. Оказва се, че заради реализирана отрицателна доходност от управлението на парите на осигурените универсалните фондове са загубили около 1 млрд. лв. за периода от април 2022 г. до края на март 2023 г.

Общият брой на осигурените в универсалните пенсионни фондове към края на март е над 3,97 млн. души.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения