Втори шанс за скрапа

Вече се заражда истински пазар за IT втора употреба

Повечето устройства могат да бъдат ремонтирани без особени усилия

Стоките в голямото сиво индустриално хале в бизнес парка на Етлинген край Карлсруе, Германия са добре и акуратно подредени, но безполезни. Лаптопи и смартфони, от които собствениците им просто са искали да се отърват, са подредени тук със стотици, един над друг и един до друг: сервизно оборудване от корпорации, чийто експлоатационен живот е изтекъл.

Подредени, готови за бракуване и нарязване на скрап. Ако не беше Даниел Бюхле. Той е ръководител на компанията AfB и се грижи за всички тези неща. „Повечето устройства могат да бъдат ремонтирани без особени усилия, така че да могат да се използват години наред", казва той. „Това е полезно за портфейла, полезно е и за околната среда“.

AfB е един от малкото доставчици на услуги, които удължават живота на IT оборудването - и по този начин се противопоставят на доминиращата тенденция в индустрията. Според проучване на Техническия университет в Берлин смартфоните се използват средно само 2,7 години, а преносимите компютри - четири години.

„Обикновено за компаниите е много по-евтино да купуват нови устройства като компютри или принтери, отколкото да ремонтират повредени стари", казва Тобиас Шлайхер от Oko-Institut във Фрайбург.

Повечето уреди, които се изхвърлят, попадат на боклука или на пазара на употребявани уреди в по-бедните страни. Вярно е, че износът на дефектни уреди е забранен, тъй като те се считат за електронни отпадъци. Но: „Границите са променливи, например при функциониращите стари уреди, които се повреждат скоро след износа и след това се озовават на сметищата в южните страни", казва Шлайхер.

Но тази стратегия става все по-трудна както за производителите, така и за компаниите. Производителите се сблъскват с по-строги разпоредби за рециклиране, а в същото време суровините стават все по-оскъдни, което прави рециклирането по-привлекателно. Компаниите, от своя страна, страдат от нарастващите разходи за придобиване и поставят под въпрос циклите си на използване. Ето защо компании като AfB вероятно ще се развиват добре в бъдеще. Те ще демонтират оборудването, което вече не може да бъде ремонтирано, вместо да го раздробяват. Например чипове памет от бракувани компютри.

*Със съкращения

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения