Габриел каза предсрочни избори, Борисов още не е

Връщане към преговорите след вота, обеща вицепремиерът в оставка Мария Габриел на брифинга на преговарящия екип на ГЕРБ.

Кабинет без ГЕРБ чисто математически е невъзможен, сочат сметките

Отказ от мандата на кандидата за премиер се очаква да бъде депозиран днес в НС и президенството

Президентът може да връчи втория мандат още днес

“За съжаление се очертава да се върнем към преговорите след предсрочни избори”, обяви на извънреден брифинг Мария Габриел. Политолози веднага отбелязаха, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не е присъствал на брифинга и че той все още не се е произнесъл по темата.

Номинираната от ГЕРБ-СДС за премиер Мария Габриел обяви, че оттегля кандидатурата си и че ГЕРБ няма да участва в преговорите за втория мандат.

“Ще има важен дебат за важните неща и ще се отиде на преговори след избори с уважение към другия и ясен ангажимент за начина, по който да се случват нещата”, каза Мария Габриел, а на изявлението є експерти по изборите реагираха с коментар, че очевидно вотът ще е новото лепило на сглобката.

Час след брифинга на преговорния екип на ГЕРБ, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски обяви в съобщение до медиите, че движението няма да подкрепи мандат на ППДБ и ще върне третия мандат, ако президентът го връчи на ДПС. Той призова за “скорошно провеждане на предсрочни избори”.

Това според политолози означава, че отиваме на предсрочни избори, но с едно условие - ако Бойко Борисов в името на стабилността не постъпи както предишния път, когато подкрепи кабинет с мандата на втората политическа сила - ППДБ. Според политическите експерти обаче това би било огромен негатив за партията ГЕРБ, която към момента е в далеч по-добра, дори печеливша позиция спрямо ППДБ.

Дори чисто математически не възможно ППДБ да реализират втори мандат без ГЕРБ-СДС. Единственият им възможен партньор БСП има едва 23 депутати.

ИТН и “Възраждане” са категорични, че този парламент е изчерпан и че няма да дадат подкрепа за никого.

Конституционалисти коментираха пред “Труд news”, че избори две в едно на 9 юни все още са възможни.

Проф. Пламен Киров коментира, че това, което следва е Мария Габриел да депозира отказ в деловодството на НС и на “Дондуков” 2. Според него не е необходимо НС да гласува този отказ от мандат, както се случи при кандидата на ИТН за премиер Пламен Николов. След депозиране на отказа на Габриел, президентът може още днес да насрочи консултации за втория мандат, но може и да го връчи на ППДБ, без такива, т. е. няма проблем да даде втория проучвателен мандат за съставяне на правителство веднага. Втората политическа сила в НС има седемдневен срок да върнат мандата като изпълнен, или да съобщят, че не са успели. Президентът няма срок за връчване на третия мандат.

Ако и третият мандат се провали, президентът ще действа по “домовата книга”, както самият той увери. Преди да избере кандидат за служебен премиер, той може да проведе нови консултации. След това предлага на първия упоменат в конституцията - председателят на НС да оглави служебен кабинет, при отказ, пробва със следващия и така докато някой от упоменатите в конституцията приеме. След това приелият да е кандидат за премиер предлага на президента проект за служебен кабинет, президентът подписва указ за назначаване на служебно правителство и насрочва дата за избори.

Вежди Рашидов пред “Труд news”: ПП са един скъпо платен и неуспешен проект

Отдавна казахме, че ротация няма да има. По една проста причина, че тези хора от “Продължаваме промяната” са един скъпо платен и неуспешен проект. Казахме и че този хора, ще надробят толкова беди, чиято фактура ще плаща българският народ, защото те просто не могат.

Грешката е, че знаейки прекрасно, че “Продължаваме промяната” са едни случайници, ГЕРБ предостави своята победа на неможещите. Защото каквото и да се говори за ГЕРБ, трябва да имаме достойнството да кажем какво оставяме в наследство. Така би било честно. Наследството, което “Продължаваме промяната” могат да ни оставят е единствено неможенето и празноговоренето. Три години безвремие е унищожено време за бъдещето на българския народ.

Юрий Асланов, социолог, пред “Труд news”: Нито Бойко Борисов е Симеон, нито Кирил Петков е Станишев, нито Пеевски е Доган

Ако нямаме някакъв скрит вариант, който да се проясни на втория и по-малко вероятно на третия мандат, отиваме на избори. Ако са 2 в 1 това е много изгоден вариант за три партии и много неизгоден за една - за ППДБ. Много изгоден е за БСП, защото на евроизбори бесепарите не гласуват. По принцип те смятат ЕС за нещо дясно и антируско. Но на парламентарни избори дори да не направят някакъв грандиозен успех, поне ще минимализират щетите, които биха били неизбежни, ако са само евроизбори. На ДПС им е все едно, макар че при парламентарни избори техните хора в Турция имат право да гласуват, а на евроизборите - не.

Големият губещ е ППДБ. И тук ми се чупи логиката. Защото наистина поведението им беше нелогично. Да се извинят на Мария Габриел са приказки за деца. Това, което трябваше да направят, е да преглътнат, че следващите 9 месеца ротацията ще бъде при доминацията на ГЕРБ, защото първите девет необяснимо и нелогично бяха при доминацията на ППДБ. До реализация на третия мандат не е възможно да се стигне. Годината не е 2005-та. Тогава ситуацията беше друга - дали ще влезем в ЕС или не. Сега залозите са първо неясни, второ - не особено широко приемливи както тогава бе каузата за ЕС. И еврозоната си има своите противници, за Шенген на никого не му пука. Няма големи национални залози, каквито имаше тогава. Освен това нравите са много по-различни, нивото на културата е много паднало в сравнение с участващите тогава в преговорите за коалиция. Нито Бойко Борисов е Симеон, нито Кирил Петков е Станишев, нито Пеевски е Доган.

Проф. Пламен Киров пред “Труд news”: Избори на 9 юни две в едно все още са възможни

Критичните моменти при назначаването на служебно правителство, след последните поправки в конституцията започват от факта, че този парламент ще трябва да съжителства със служебното правителство, каквото и да е то.

Конфликтен момент е и подборът на служебен министър-председател от президента. Списъкът започва с председателя на НС, управителя на БНБ, подуправителите на БНБ, председателя на Сметната палата, заместниците му, омбудсманът и неговия заместник.

Предложеният служебен кабинет също не е безспорен, защото той се назначава от президента по предложение на този, от списъка, който е приел да бъде кандидат за министър-председател. Президентът може да възрази по някоя от позициите, които ме предлагат и тогава трябва да се търси приемливо решение. Ако не се стигне до съгласуване на визиите за кабинет на кандидата за министър-председател и тази на президента, то държавният глава може да отиде при друг кандидат от списъка.

ГЕРБ са в по-добра позиция във всяко отношение спрямо “Продължаваме промяната”. Още повече, е президентът като каза, че ще ги кара по домова книга това означава, че първият когото ще посочи, ще е председателят на НС - това е Росен Желязков. Друг е въпросът дали той ще се съгласи. Втори е управителят на БНБ, който най-вероятно ще откаже, а трети е председателят на Сметната палата Димитър Главчев. Той най-вероятно ще се съгласи. В този процедура ППДБ не могат да се противопоставят на нищо- нито на кандидата за служебен премиер, нито на състава на служебно правителство. В момента, в който президентът назначи служебно правителство министрите отиват и приемат властта от тези, които са в оставка.

Все още е възможно да има избори две в едно. Няма проблем президентът да насрочи избори по-рано, определяйки дата 9 юни. Той не може по-късно от два месеца, но може по-рано да ги насрочи.

Доц. Стойчо Стойчев, политолог, пред “Труд news”: От няколко дни ЦИК вече се готвят за избори 2 в 1

За мен отказът на Габриел беше очакван, макар че имаше доста обрати в последните 2-3 седмици. Тези обрати объркаха много хора. Ако сме търсели някаква логика и сме се опитвали рационално да обясним нещата, много пъти щяхме да сбъркаме. Отделно от това не трябва да забравяме, че говорителите на ПП имаха голямо желание да се запази управлението и представяха желаното за действително и тиражираха, че няма как те да не се разберат. Включително и извън тези говорители на ПП - като Антон Кутев и Илияна Йотова. Разбира се, всеки говори на базата на информацията, която има. В тази ситуация изключително много бяха подвеждащите фактори. И аз бях се зарекъл да не коментирам, докато няма крайно решение. Ситуацията бе изключително изнервяща, говореха, че хората не искари избори, но хората не искаха да продължава този фарс. Затова ако има нещо хубаво, с което можем да се поздравим е, че фарсът приключи. Поне се надявам да е така, защото може да се окаже, че и това не е така. Утре може Габриел да не внесе отказа си, защото тази вечер може да има нещо ново. Май няма нещо окончателно, докато не отидем на самите предсрочни избори.

С втория мандат не очаквам да се развие някаква сага. Вече ще бъде твърде голяма авантюра от страна на ГЕРБ да правят нещо подобно. Третият мандат президентът може да го връчи и на ИТН, да изживеят те своите 5 минути слава. Но винаги е възможно да бъде даден и на ДПС. Но всички, освен ППДБ в този парламент, са узрели за предсрочни избори. Те не искат, защото тази ситуация в момента вече няма как да им се повтори поне в следващите 10-15 години, ако ги има тогава.

Според мен е по-добре европейските и парламентарните избори да бъдат отделно. Може да са през една или две седмици, но да не бъдат в един ден. Защото избори 2 в 1 обикновено правят проблематично поне едното гласуване. Лозунги, символи ще се прехвърлят от едните в другите. Но имам информация, че в ЦИК вече се готвят от няколко дни за избори 2 в 1. За мен това е по-лошият вариант.

Димитър Ганев, агенция “Тренд”: Всичко е предпоследно

Предвид непрекъснатите обрати последната седмица всичко е предпоследно. Може и това да се окаже предпоследно. Утре вероятно ще получим отговор. Всяко алтернативно решение на избори 2 в 1 ще бъде пагубно.

Без подкрепата на ГЕРБ и ДПС няма как да има правителство. Това автоматично ни отвежда към предсрочни избори. Третият мандат по традиция вероятно ще бъде връчен на БСП. По този начин пази едно поле в лявото пространство, че все пак има връзка с тях, въпреки че няма да бъде реализиран.

От опити за надиграване се изпусна ситуацията. Натрупва се напрежение в преговорите. Влизаш в спирала в скандали и никой не може да дръпне спирачката.

Костадин Костадинов, председател на “Възраждане”, пред БНР: Евроатлантическата шайка ще се разбере

Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов изрази скептицизъм по повод обявения от ГЕРБ-СДС край на преговорите с ПП-ДБ, отказ от преговори за втория мандат и на практика отиване към предсрочни парламентарни избори.

Да, скептичен съм. По-скоро гледаме пореден епизод от грозната политическа сцена, която ни разиграват вече трета седмица и поради тази причина аз не съм оптимист, че в крайна сметка ще отидем на предсрочни избори, което е най-доброто решение на политическата криза. По-скоро евроатлантическата шайка ще се разбере и опитите едната престъпна група да надделее над другата престъпна група продължават.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения