Голямата лъжа с цената на хляба

Снимки: Цветан Томчев
Цените на хляба в проверените от “Труд” магазини.

Някои видове излизат над 7 лв. за килограм

В повечето магазини няма промяна в стойността на различните разфасовки

На промоция 2 лв. за кг.

Лъжи за цената на хляба разпространява Корнелия Нинова, вицепремиер в проваленото правителство на Кирил Петков.

“Цените на хляба бяха намалени с 20% след приемането на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното. Предложените мерки дадоха ефект. Още на първи юли големите търговски вериги започнаха да сменят етикетите с нови на по-ниска цена”, написа Корнелия Нинова във фейсбук.

Снимката, която Корнелия Нинова пусна във фейсбук.

Ситуацията обаче съвсем не е такава. В повечето магазини, в които “Труд” направи проверка, промяна на цените на хляба в неделя нямаше. В една от търговските вериги действително са сложили етикети за намаление на цените на хляба с 20%. Но в магазина, който “Труд” провери, имаше само хляб на самата верига, а хляб на други фирми производители въобще нямаше.

Освен това цените на продавания в магазина хляб съвсем не бяха ниски. Например имаше френска багета, чиято цена след намалението излизаше над 7 лв. за кг. Над 7 лв. за кг. излизаха и продаваните в магазина питки за бургери. Имаше и по евтини варианти на хляб, които излизаха по 3,40 лв. за кг., или 2,80 лв. за кг. Най-евтиният хляб в магазина беше на промоция само за периода 1-3 юли на цена от 99 ст., но само за 400 гр. Така килограмът и на този хляб излиза близо 2,50 лв.

В друга голяма търговска верига, в която “Труд” направи проверка, въобще нямаше промяна на цените на хляба. Различните видове хляб бяха на цена от 1,55 лв. до 2,49 лв. Но освен, че са на различна цена, различните видове хляб са и с различен грамаж. Така цените за 1 кг. от наличните в магазина различни видове хляб излизаха 2,38 лв., 3,46 лв., 3,78 лв., 5,53 лв. и дори 7,11 лв. Оказва се, че тези цени, които са без промяна през последната седмица, са приблизително колкото в другата търговска верига, където са сложили етикетите с 20 на сто намаление.

Корнелия Нинова пише във Фейсбук: “Наредих проверки на Комисията за защита на потребителите. Те потвърждават, че са обявени намаления на цените в големите вериги, като съобщенията за това в търговските обекти са коректни и отговарят на изискванията на закона”. Всъщност изискването на закона е хранителните стоки да са продавани 7 дни на по-високата цена преди на етикета да може да бъде написано, че има намаление и да бъде посочена новата по-ниска цена. В закона за Защита на потребителите обаче има нов текст, който е в сила от 28 май 2022 г. Той гласи, че “при прогресивно намаление на цената предишната цена е цената без намаление преди първото намаление на цената”. Но изискване колко дни да е продавана стоката на тази предишна по-висока цена няма. Така търговската верига би могла да продава хляба на по-високи цени само един ден, а след това да направи две поредни намаления и да пише, че цените са с 20% по-ниски, като това няма да е нарушение на закона.

Читател на “Труд”: Увеличението на хляба е точно 90%

“Абсолютно съм сигурен колко е увеличението на цената на хляба - за последните 6 месеца то е точно 90 процента”, заяви вчера пред “Труд” читател на вестника, който не иска името му да се цитира. Той е клиент на един и същ неголям магазин за хранителни стоки в столичния квартал “Младост”. От 2007-2008 г. купува един и същ хляб, доставян на продавачите от една и съща фирма на едноличен търговец, който го произвежда в една и съща фурна в друг софийски квартал.

“Става дума за нарязан бял и типов ръчен хляб от 600 грама, който се продава на еднаква цена. В миналото, когато започнаха да го доставят, струваше 80-90 стотинки. На много хора им се виждаше скъп, защото тогава другите хлябове от същия грамаж - бял, “Добруджа”, типов бяха по 50-60 стотинки и даже по-малко. После - към 2010 г., стана 1 лев и пак беше по-скъп от останалите. С тази цена се продаваше до декември 2021 година. След това не всеки два месеца започна да се увеличава с 20-30 стотинки. Спомням си, че през април стана 1,65 лв., после през юни 1,75 лв., а на 2 юли - събота, си го купих за 1,90 лева. Това е точно 90 процента за 6 месеца, при положение, че над 10 години по-рано не е имало такъв ход на цените”, заключи читателят.

Пазарните принципи не действат в България

Евтин износ от Украйна, олиото у нас остава скъпо

На едро е над 5 лв. за литър

Средната цена на олиото на едро в България остава над 5 лв. за литър.

Украйна започна износ на евтини олио и слънчоглед. Това се отразява на котировките на тези храни на борсите в чужбина, но не и на цените в магазините в България. Украйна е най-голелият износител на сурово слънчогледово олио в света. През месец март, когато у нас настана паника за олио, цената на суровото слънчогледово олио на борсата в Ротердам беше 2250 долара за тон. При тези високи котировки цената на олиото на едро в България мина 5 лв. за литър, а по магазините го продаваха и по 6-7 лв. за литър.

През миналата седмица обаче цената на олиото на борсата в Ротердам е около 1780 долара за тон, което е значително под нивото от месец март. Същевременно цената на олиото на едро в България почти не се е променила. Според данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, цената на олиото на едро на 20 юни е средно 5,06 лв. за литър. На 27 юни нараства до 5,26 лв. за литър, а на 1 юли е 5,21 лв. за литър. Оказва се, че през последните две седмици дори има повишение на цената на едро с 12 ст. за литър.

Украйна е принудена да изнася и слънчоглед. Отражение на пазара дават и котировките на другите растителни масла. От една седмица има спад и на цената на палмовото и соевото масло. Всички това обаче не води до понижение на цената на олиото на пазара в България. При наличие на конкуренция между търговците понижението на цените на олиото на борсата бе трябвало да доведе и до поевтиняване в магазините. У нас обаче поне засега това не се случва.

Цената на слънчогледа се понижава заради износа от Украйна. Цената на тон слънчоглед беше стигнала 1800 лв. за тон, а сега е 1200 -1250 лв. и то до склада на купувач в България. Украинците са принудени да продават, защото имат нужда от пари, а освен това силозите им са пълни, а след два-три месеца ще прибират новата реколта. Производители на слънчоглед се оплакват, че в България влизат камиони със слънчоглед от Украйна без фитосанитарен контрол, което подбива цените. Но дори и това не води до променя на цените на олиото.

Промените не са обнародвани

Отстъпка за бензина няма да има поне още три дни

Малки вериги няма да продават с намаление

Поне още няколко дни отстъпки от 25 ст. от горивата няма да има, защото промените в закона за бюджета бяха внесени късно от правителството в парламента. Не е ясно и кои бензиностанции ще дават отстъпката.

Отстъпка от 25 ст. от всеки литър бензин A-95 и дизел без добавки няма да има поне още три дни. Причината за това е, че актуализацията на бюджета, с която се дава отстъпката, в неделя още не беше обнародвана в Държавен вестник.

Последните текстове бяха гласувани от депутатите късно в четвъртък. В петък имаше два броя на “Държавен вестник”, един от които извънреден, но промените не бяха публикувани.

“Труд” вече писа, че много малки и средни бензиностанции въобще няма да дават отстъпка от 25 ст., защото не са готови и нямат възможност да го правят. Нямат готовност, защото от НАП още не са пуснали указания как да дават отстъпката и какъв софтуер да използват, обясни за “Труд” Иван Кашилски, председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. Нямат и възможност да дават отстъпката, защото трябва да дадат свои пари, които след това да чакат от държавната хазна. Депутатите решиха, че бензиностанциите ще приспадат дадените отстъпки от 25 ст. от задълженията им по ДДС. Но ако малък търговски обект дава отстъпка от 25 ст., той ще продава на цена под себестойност и след изтичане на месеца ще има ДДС за получаване от хазната и може да чака парите си с месеци, ако НАП му направи ревизия, опасяват се търговците.

Крайните потребители на горива ще могат да ползват отстъпка от 25 ст. на литър бензин А-95, дизел, газ или пропан-бутан (втечнен нефтен газ LPG) три дни след обнародването на измененията на Закона за държавния бюджет в “Държавен вестник”, съобщиха от НАП. Компенсацията ще се дава при зареждане с гориво на леки автомобили - категория М1, мотопеди или мотоциклети от категория L, собственост на физически лица, като те трябва да представят малкия талон на превозното средство, за да ползват отстъпката. Друго важно условие за това е и видът гориво да е с най-ниската цена на съответната бензиностанция, което значи, че при зареждане на бензин А-98 или дизел с добавка няма да може да се приложи намалението от 25 ст. Отстъпката ще се предоставя от бензиностанции, които са се съгласили да я дават, а не във всички, като не са предвидени ограничения в броя на зарежданията и количеството гориво, посочват от НАП.

Според Иван Кашилски въвеждането на отстъпката е схема да се унищожи сектора с горивата и само големите компании могат да си позволят да я дават. Малките бензиностанции, които не дават отстъпката, ще загубят клиенти, които ще предпочетат големи вериги, където могат да заредят с 25 ст. по-евтино.

Компенсацията ще се начислява като намаление от крайната цена при плащане за зареденото количество на касата, без значение дали това ще стане в брой или с карта, обясняват от НАП. За горивото с отстъпка, бензиностанцията ще издава разширен фискален бон, в който ще са вписани регистрационният номер на превозното средство, видът и количество на зареденото гориво, както и отстъпката от 25 ст. на литър.

В разширения фискален бон вместо име и адрес на получателя се посочва “Получател на компенсация за гориво по ЗДБРБ”, а вместо идентификационен номер на получателя се посочва “0000000025”.

За да си получат сумите за компенсацията, бензиностанциите трябва да съставят отделен отчет за издадените разширени фискални бонове, както и протокол, с който да начислят ДДС за извършените от тях доставки на гориво с отстъпка през съответния месец и да ги включат в дневника си за продажби. Заедно с това, до 14-то число на месеца, следващ месеца на предоставяне на компенсациите, е необходимо да подадат по електронен път пред НАП декларация, с която да поискат предоставените компенсации. Приходната агенция е в процес на разработване на нова електронна услуга, чрез която да се подават декларациите. Посочената сума в декларацията се възстановява в рамките на 10 дни след изтичане на крайния срок за подаване на справка-декларация по ДДС за съответния период - 14-то число всеки месец, посочват от НАП.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения