Д-р Красимир Милев, главен лекар на клиника „Д-р Емилова“: Вземете лекарства от природната аптека срещу анемията

Какви са симптомите на желязо-дефицитната анемия? Осигурява ли веганският начин на хранене достатъчно желязо за тялото? Кои растителни храни са богати на желязо?

- Д-р Милев, какви са симптомите на желязо-дефицитната анемия?
- Дефицитът на желязо в организма е една от главните причини за хроничната умора, липсата на апетит и апатията, наричани „пролетна умора.“ В началото той може да е безсимптомен, но в последствие се развива желязо-дефицитна анемия. При нея количеството на хемоглобина в кръвта спада и тя пренася по-малко кислород, което затруднява работата на множество органи. Човек се изморява лесно и чувства отпадналост без видима причина. Понякога има задух, а пулсът често се ускорява. Кожата и лигавиците постепенно придобиват блед цвят. Може да има световъртеж, шум в ушите, отслабване на паметта и концентрацията. Появява се косопад, ноктите стават чупливи. Може да се нарушат вкусът и обонянието, устните са напукани, а по устната кухина се появяват язви. Нервната система реагира на този железен дефицит и с депресивни настроения. Организмът става възприемчив към всякакви инфекциозни заболявания, защото имунитетът е отслабнал. При подобни състояния и симптоми можете да предположите, че имате желязно-дефицитна анемия, но само лекар може да постави тази диагноза след изследвания.

- Защо е толкова важно желязото? Кои хора са застрашени от желязо-дефицитна анемия?
- Анемията е недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта. Елементът желязо е част от комплексния протеин, наречен хемоглобин. Той участва в поддържането на множество функции в организма – най-важната от които е пренасянето на кислорода до клетките, а също и в поддържането на имунната система, дейността на стомашно-чревния тракт, терморегулацията… От повече желязо имат нужда подрастващите, бременните и кърмещи жени, както и жените в детеродна възраст. 

- От къде получаваме желязото, необходимо за жизнените ни процеси?
- Организмът ни усвоява желязото от храната. Има два вида желязо според вида на молекулата, в която е включен този елемент: хем желязо и не-хем желязо. Хем желязо съдържат животинските храни. Не хем желязото е под форма на железни соли, съдържащи се в растителните храни. Смята се, че организмът ни усвоява по-лесно хем желязото, и върху тази теория се основава митът, че желязото, получено от животинска храна е по-ценно от желязото, което усвоява организмът от растителната храна. Ако е така, поне половин милиард души на нашата планета живеят с железен дефицит, без да изпитват симптоми на анемия. Това са не само вегани, но общности и народи, които по традиция се хранят с проста, неживотинска храна. Все повече научни изследвания водят към извода, че балансираната и разнообразна веганска храна не създава дефицит на витамини и микроелементи в организма. Практиката в нашата клиника в течение на 29 години показва, че веганският режим подобрява здравето, увеличава енергията и помага на организма да се справи с дисбаланса, възпаленията, болестите. Включително и с желязо-дефицитната анемия. В усвояването на желязото играят роля много фактори, един от тях е общото здравословно състояние и добрия метаболизъм. Друг фактор е начинът на хранене. 

- Как трябва да се храним, за да усвоим по най-добрия начин желязото от храната?
- Трябва да знаете, че дори да започнете се храните природосъобразно от днес, ако червата ви не са в добро състояние, а са пропускливи, вие не усвоявате добре хранителните вещества и със сигурност страдате от някакъв вид дефицит на микроелементи и витамини. Пропускливите черва са тема, за която все повече се говори. Когато приемате малко фибри и растителна храна и повече концентрирана, мазна, калорична храна, повече алкохол и сладкиши вие давате шанс на бактерии, които разяждат лигавицата на червата и ги правят пропускливи. Храната не се усвоява добре, човек губи ценни минерали и микроелементи, сред които е и желязото. 

Затова, когато се опитваме да се преборим с какъвто и да е дефицит, е по-добре да се погрижим за здравето на червата, отколкото да следваме общи съвети - например съвета на официалната медицина да се храним с големи количества черен дроб и червено месо, за да наситим организма с желязо. 

- Много хора приемат хранителни добавки с желязо. Опасно ли е, ако се прекали с количеството на желязо в организма?
- Ако имате лека форма на анемия, включете в менюто си няколко прости растителни храни, богати на желязо, повече фибри, повече зелени смутита, пресни зелени салати и скоро ще забележите разликата. При по-сериозните  дефицити се налага да се приемат добавки или лекарства, а тежките форми на анемия изискват венозно вливане на желязо или кръвопреливане.
При предозиране - а то може да стане само венозно - желязото може лесно да се превърне в токсичен за организма тежък метал. Отлагането на излишното желязо в тъканите предизвиква сериозни органни увреждания, което за щастие се случва рядко. Приемането на храни, богати на витамин C подобрява усвояването на желязото от храната, а богатите на калций храни затрудняват това, поради което е желателно да се приемат по различно време. Затова винаги е добре да се консултирате с лекар, когато решавате да коригирате някакъв дисбаланс в организма си. 

Ето и пет храни, с които можете да заздравите храносмилателната система и да стопите дефицита на желязо:

Листа от цвекло. Не ги изхвърляйте, а ги включете в салатите. Съдържат отлично количество желязо в комбинация с витамин С. 

Печелившата комбинация от желязо и витамин С се съдържа и във всички цитрусови плодове и ябълките.

Една чаша суров нахут осигурява 70% от дневната доза желязо. Отличен източник на фибри, които са като метла за токсините в червата!

Кашу. Със сурово кашу можете да приготвите много неща - от веган сос до сладкиши. Желязо има и в орехи, бадеми, лешници. 

Киноата съдържа освен желязо всички есенциални аминокиселини и антиоксиданта кверцетин.

Обикновен пълнозърнест хляб - в триците му се съдържа и отлично количество желязо.

Ако не можете да се откажете от месото, хапвайте веднъж седмично риба, най-добре дива риба, в нея има по-малко холестерол от другите меса и повече омега 3 ненаситени мастни киселини.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл