Д-р Саркиз Калустян, кардиолог: При болка в гърдите и задух мислете за инфаркт

Д-р Саркиз Калустян, кардиолог: При болка в гърдите и задух мислете за инфаркт

У нас двама на всеки трима умират от сърдечно-съдови заболявания

Най-тежко е положението в Северозападния и Югоизточния регион

Двама на всеки трима души у нас умират от сърдечно-съдови заболявания (миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност). Годишно се регистрират около 35 хил. инсулта и 11 хил. инфаркта, като 30% от тях завършват летално. Според данни на Националния център по обществено здраве през миналата година са регистрирани 34 699 случая на остра мозъчно-съдова болест и 8670 случая на инфаркт на миокарда.

В повечето случаи преживелите мозъчен инсулт са с различна степен на инвалидност, която при 10% от всички случаи е тежко изразена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото.

От преживелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения, като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни.

“България попада сред страните във високорисковата зона за сърдечно-съдови заболявания - казва д-р Саркиз Калустян, кардиолог в УМБАЛ “Св. Анна”. - Нивото на рисковите фактори у нас е лошо контролирано. Давам пример с артериалната хипертония, липидния профил, телесното тегло, тютюнопушенето.”

Според данни от Евростат, средната смъртност от инфаркт, инсулт и сърдечно-съдови заболявания в Европейския съюз е около 370 на 100 000 души, докато за България тя е около 1220 на 100 000. Разликата е почти три пъти и половина в негативна посока за нашата страна. Най-тежко е положението в Северозападния и Югоизточния регион - там смъртността само от сърдечно-съдови заболявания е над 1000 души на 100 000.

“В България всеки трети има близък, който е получил миокарден инфаркт, инсулт или някакво друго съдово заболяване. Смъртността от исхемична болест на сърцето във всичките ѝ варианти у нас е около 105 на 100 000, докато в ЕС е 78-80 на 100 000. Това до голяма степен се дължи на лошия контрол на рисковите фактори. При ранно установяване на миокарден инфаркт пациентът може да се възстанови почти на 100 процента. Ето защо е важно да се разпознаят основните симптоми (болка и тежест в гърдите, необясним задух) и веднага да се вземат мерки”, обяснява д-р Калустян и предупреждава: “Нека 40-годишният мъж, който пуши и има високо кръвно налягане, не се успокоява, че е млад, защото може да се окаже по-застрашен от 70-годишен мъж, който контролира кръвното си и не пуши.” 

Сърдечно-съдовият риск може да бъде контролиран чрез промяна в начина на живот. Това обаче е много трудна задача за повечето хора, които имат наднормено тегло, ниска двигателна активност или са пушачи. Човек може сам да определи доколко е застрашен от сърдечно-съдов инцидент с помощта на тест, който е публикуван на сайта obichmjivotasi.com. В него се попълват данни като пол, възраст, систолно (горно) кръвно налягане, общ холестерол и др. и резултатът се генерира автоматично. Такъв тест се прави безплатно през целия април в 50 аптеки в седем големи български града, чийто списък може да се намери на същия сайт. Това е част от информационната кампания “Обичам живота си” в помощ на хората, които се грижат за своето здраве.

Най-четени