Данъчни дебнат продажбите в нета

В годишните данъчни декларации автоматично ще бъдат попълнени получените доходи от онлайн продажби и сделки със стари коли.

От 8 март декларациите за доходите автоматично ще бъдат попълнени

Следят приходите от онлайн търговия и сделките с коли

За личните вещи няма налози

Ако продадем нещо с обява в интернет и използваме куриерска фирма, за да изпратим вещта на клиента, данъчните веднага разбират колко пари сме получили. В НАП имат информация и кой е продал стария си автомобил. Всичко това ще бъде използвано, за да улесни хората при подаване на годишните данъчни декларации за доходите им.

От 8 март стартира електронната услуга на приходната агенция за автоматично попълване на данни за получени доходи през 2020 г. в данъчните декларации. Както и досега, при онлайн подаване на декларацията, още с влизане в профила си в сайта на НАП човек ще може да отвори формуляр, в който вече са попълнени данните за получени доходи от заплати, граждански договори и наеми от фирми. Но за първи път в декларациите ще има и данни за това какви приходи е получил човек от онлайн продажби.

Данните за онлайн търговията ще бъдат включени в Приложение №2 от данъчните декларации, което попълват и едноличните търговци. Дори човек, да не е регистриран като едноличен търговец, ако е купил стоки с цел да ги продаде на печалба, той трябва да плати данък от 15% върху получения доход. Същото важи и, ако художник продава картините си онлайн, или занаятчия изработва и продава бижута или носии. Това е търговска дейност и данък трябва да бъде платен, обясниха от НАП. Но ако с обява в интернет човек е продал старите си ски, колело, детски обувки или дивана от хола, не дължи никакви данъци и не е задължително да декларира получените доходи.

Затова отговорност на всеки данъкоплатец е като види данните в декларацията си за получени приходи от онлайн продажби да ги потвърди, промени или отхвърли. Ако например има 10 хил. лв. приходи, но 500 лв. от тях са от продажба на старо колело, а останалите са от търговска дейност, трябва да посочи, ще дължи данък върху 9500 лв.

Ако за продадените онлайн стоки човек е платил някаква цена и има фактура за това, може да си приспадне направения разход. Т. е. в нашия пример, ако продадените стоки за 9500 лв. са купени срещу 5000 лв., данъкоплатецът трябва да плати данък от 15% върху разликата, т. е. върху 4500 лв. Ако човек осъществява търговска дейност, най-добре е да се регистрира като едноличен търговец, съветват от НАП. Едноличните търговци могат да намалят облагаемите си доходи не само с разходите за покупка на стоките, а например и с разходи за ток, за складиране, транспорт и т. н.

В данъчните декларации за първи път ще бъдат попълнени автоматично и получените доходи от хората за продажба на автомобил, ако са били негови собственици по-малко от 12 месеца. В тези случаи данък трябва да бъде платен върху разликата между получените пари при продажбата и платените при покупката. Хората трябва да посочат колко са платили за колата и така ще бъде формиран дължимият данък.

В декларациите автоматично ще бъдат попълнени и платените суми през 2020 г. за купуване на стаж. Така хората по-лесно ще могат да ползват облекчението и дължимият от тях данък ще бъде намален автоматично.
За да ползва услугата за автоматично попълване на декларацията, човек трябва да има Персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис. Над 1 млн. души вече имат ПИК, като той може да бъде взет безплатно от всеки офис на НАП.

Купуват храна, дрехи и техника

Инспектори под прикритие поръчват от онлайн магазини

25 млн. лв. декларирани след напомняне

Данъчни правят контролни покупки от сайтове, за да видят дали ще получат касова бележка.

Стотици онлайн поръчки правят инспекторите на НАП в изпълнение на програмата за контрол на електронната търговия. Храна, дрехи и обувки, битова електроника и аксесоари са основните стоки, поръчвани от служителите под прикритие. Освен от познатите електронни магазини, данъчните правят контролни покупки и чрез популярни платформи за обяви и социалните мрежи. От началото на годината много проверки има и на доставките на храна до дома и офиса.

В НАП от години работи специализирано звено за контрол на електронната търговия, което следи със специализиран софтуер продажбите в интернет. Данъчните имат достъп и до данните на куриерските фирми за получени наложени платежи, като всяка година извършват съпоставка на получените пари чрез куриери и данъчните декларации на фирми и граждани. Само за 4 месеца през 2020 г. след напомняне по телефона граждани декларираха 25 млн. лв. “забравени” доходи от онлайн търговия. Ревизорите на НАП извършват годишно и хиляди проверки на електронни търговци.

Към формулярите не се прилага ТЕЛК

Без бележка за заплатата от работодателя

5% отстъпка до 31 март

Към годишните данъчни декларации не е необходимо да се прилагат бележки от работодателя за получените доходи, напомниха от НАП. Не трябва да се прилага и решение на ТЕЛК, ако човек иска да ползва облекчението за хора с увреждания. Не се прилага и декларация от втория родител, за да се ползва облекчението за деца. При подаване на декларациите за доходите от 2020 г. важи данъчното облекчение от 20 лв. за първо дете, 40 лв. за второ и 60 лв. за трето дете. Гласуваното от парламента облекчение от 450 лв. на дете ще важи догодина при обявяване на доходите от 2021 г. Догодина ще може да се ползва и облекчението за ремонти у дома в размер на направените разходи за труд до 2000 лв. Затова е добре отсега да събирате бележки от майсторите, които идват в дома ви.

Отстъпка от 5% върху дължимия данък за довнасяне може да се ползва до 31 март. Условията за това са декларацията да бъде подадена онлайн, до 31 март да бъде платен дължимият данък и човекът да няма задължения към хазната към момента на подаване на декларацията. Затова преди да пусне декларацията си човек може да провери на сайта на НАП дали има стари задължения. Тази година данъчните декларации за доходите може да бъдат подадени до 5 май, а не до 30 април, тъй като заради Великден има почивни дни.

Може да поискаме възстановяване

Оставяме надвнесен налог за следващи задължения

Най-добре направете избор

При попълване на годишните данъчни декларации за първи път се дава възможност на хората с надвнесен налог да изберат какво да стане с парите. Както и досега, човек може да избере надвнесения данък да му бъде възстановен като попълни във формуляра банковата си сметка. Може да посочи и банкова сметка на свой близък, стига да напише името му.

Но хората могат да изберат надвнесеният данък да бъде използван за покриване на старо или бъдещо задължение - например за данък от миналата година или за следващи здравни или осигурителни вноски. За целта във формуляра трябва да отбележат за кое задължение искат да отиде надвнесения данък. Ако човек не направи никакъв избор, стартира бавна процедура за възстановяване.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения