Даряват ли ГЕРБ властта на ПП-ДБ

Лидерската среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не завърши с решение за съставяне на правителство, но двете формации заговориха за управленска програма.

Борисов поиска имeна на премиер и министри, за да мисли дали да подкрепи кабинет с втория мандат

Първият и вторият са без значение, отчаянието на хората е факт, каза лидерът на ГЕРБ

Лидерите си обещаха нови разговори

Готови ли са ГЕРБ да дарят властта на “Продължаваме промяната” и “Демократична България” е въпросът, който си задават политолози, анализатори и експерти след лидерската среща на първите две коалиции в парламента. “Считаме, че в сегашната ситуация трябва да намерим начин да съставим правителство, дали с първия, дали с втория мандат, но отиването и опцията на нови избори юли или август ще дадат същия или подобен резултат и ще се озовем в същите преговори”, започна консултациите с ПП-ДБ лидерът на ГЕРБ.

На срещата Бойко Борисов, обяви “с Кирил Петков сме си простили и затова сме тук”, но нищо в поведението на двамата не показа това. Лидерите на двете коалиции влязоха в зала “Запад” на Народното събрание без да се ръкуват, разделиха се също толкова хладно и си обещаха да разговарят отново.

Още в началото на срещата от ПП-ДБ потвърдиха позицията си, че няма да подкрепят кабинет с първия управленски мандат, но са готови да приемат подкрепа от първата политическа сила в парламента ГЕРБ за свое правителство на малцинството.

Борисов отправи изненадващо предложение към ПП-ДБ - да му предложат премиер и министри, за да мислят за подкрепа на кабинет с втория мандат: “Може да ни предложите правителство, което заради личности не може да приемем и тогава директно отиваме на избори”, бе мотивът за предварително искане на имена от проектокабинет на ПП-ДБ.

От “Продължаваме промяната” не пожелаха да отговорят на настойчивия въпрос на ГЕРБ дали те ще се срещат с другите парламентарни групи за евентуална подкрепа на кабинет.

За разлика от тях, ГЕРБ бяха далеч по-откровени и разкриха променената позиция за срещи с лидерите на останалите партии в парламента, за които бе обявено, че ще се състоят до края на седмицата. “Доколкото разбирам ще говорите и с другите партии”, обърна се Кирил Петков към Борисов, който го прекъсна и обяви, че докато водят преговори с ПП - ДБ няма да се срещат и преговарят с другите партии.

Нестандартна е ситуацията, затова са и нестандартни предложенията и решенията. Първият и вторият са без значение в случая. Това са казали хората. Нашите избиратели са казали да направим правителство. Затова някакво нестандартно решение, Асене, трябва да се намери. Отчаянието на хората е факт”, обърна се Борисов към Асен Василев.

Лидерът на ГЕРБ: Програмата минимум е бюджет и закони

Бойко Борисов: Само нестандартно решение може да ни извади от тоталната криза

Да не оставяте с впечатление, че не сме опоненти или, че не сме противници, или че нещо се е променило в твърдостта на двете партии. Така обобщи лидерската среща с ПП-ДБ Бойко Борисов по време на заседание на парламентарната група на ГЕРБ-СДС в късния следобед.

“Програма минимум - да имаме бюджет, да приемем закони и чак тогава да отиваме на избори. Програма максимум - да направим едно добро, експертно правителство. Няма напредък за правителство, има напредък за управленска програма за правителство”, каза Борисов. И допълни: “Благодарих, че приеха срещата - води се разговор по теми, които в следващата седмица-две трябва да бъдат решени. Днес (б. р. вчера) Гърция получи още 10 млрд. по Плана за възстановяване. Ние продължаваме 2 години след разграждането на средно добро управление само аванси”.

“Води се яростна кампания. Когато обаче се види законодателната програма, когато се види начинът, по който говорят - съвсем различно от предишните години - относно бюджета, дефицита, по-малко теглене на дългове, да не повишаваме данъците, оставаш с впечатление, че сме една и съща партия”, каза още Борисов.

“Помолихме колегите от ПП-ДБ за списък със състав и структура на Министерския съвет, за да можем да обясним процесите, които се случват между нашите коалиции”, уточни Десислава Атанасова. А Борисов подчерта, че ако от ПП-ДБ не предоставят имена, то ГЕРБ-СДС ще предложи свой кабинет. Лидерът на ГЕРБ съобщи на депутатите и информация от анализ на БНБ, според която Банковият сектор работи в условията на висока инфлация и значителна несигурност. И призова всички за повече разум за излизане от кризата.

Наталия Киселова, доцент по конституционно право: Борисов печели време чрез нетрадиционни решения

Очакването е държавният глава да даде време на партиите

Срещата между лидерите на първата и втората по численост парламентарни групи дава основания за някои извода. Усилията на ГЕРБ-СДС да излязат от изолация се увенчаха с успех и яростните противници вече са на равна нога. Оттук насетне можем да предполагаме, че поведението на господин Бойко Борисов ще е да спечели време чрез “нетрадиционни решения” - подготовка на програма за управление и за съвместни/общи законодателни инициативи, както и за евентуално “одобряване” на кандидати за министри.

Нетрадиционните подходи на Борисов не могат да избегнат задължителните изисквания на чл. 99, ал. 1 от Конституцията. ГЕРБ-СДС като първа по численост парламентарна група ще трябва да номинира кандидат за министър-председател, на когото президентът да връчи проучвателния мандат. Към настоящия момент най-голямата парламентарна група има най-голяма отговорност за формиране на правителство. Неуспехът на ГЕРБ ще отвори възможността на ПП-ДБ да номинира кандидат за премиер. Ако по време на преговорите с ГЕРБ са били постигнати договорености за съвместни законодателни инициативи и за общи приоритети (ПВУ, Шенген, приемане на еврото) е възможно да има промяна в позицията на ГЕРБ за подкрепа.

Очакването е държавният глава да даде време на партиите, за да има живот НС. Да се бърза с връчването на мандатите не би било правилно. Ако президентът Румен Радев форсира процеса, партиите ще го обвинят, че не са намерили път един към друг. Той ще им даде възможност за разговори, които ще вървят паралелно със законодателния процес.

Ако партиите се отклонят от заявените ангажименти, държавният глава ще забърза процедурата по връчване на проучвателните мандати.

Следващия месец 19 институции ще трябва да бъдат обновени заради изтекъл мандат.

Като причина да не се прави кабинет се изтъкват предстоящите избори за местна власт, но залозите за местната власт не могат да бъдат по-важни от поемането на отговорност за съставяне на редовно правителство след месеци на нестабилност.

Кристиян Шкварек, политически анализатор: Отваря се широко вратата за втори мандат

Не вярвам, че е абсолютно обречена ситуацията, особено с оглед на това, което виждам от страна на Борисов като диалогичност. Прави се голям опит, поне от едната страна, да се направи някакъв кабинет, може би дори с втория мандат. Вече се отваря вратата широко и за втори мандат.

Лидерската среща между ГЕРБ и ПП-ДБ показа, че Бойко Борисов лидира процесите. От ПП се опитаха да дебатират и да защитят позицията си, но изключително пасивно.

Не разбрах точно за какво се бяха събрали там от ПП-ДБ - те не казаха нищо различно. Борисов се опита да им изтръгне някакви думи и конкретики. Нищо. ПП са тези, които говориха. Бях много учуден, че ДБ сякаш не присъстваха.

От едната страна имаше смъкване на картите и опит за провеждане на среща. Видях такъв разговор от страна на ГЕРБ. От другата страна видях стягане. Не знам дали беше подготвено или се случи, защото не очакваха медиите да останат до края там.

Ако ПП-ДБ отказват сега, ако отказват следващия път, ние колко пъти ще ходим на избори, 10 пъти ли? Другите партии вече се подготвят и вече са обсъждали вътрешно план Б.

Политологът Любомир Стефанов пред “Труд news”: И двете коалиции са изтрезнели по различен начин от предизборната кампания

Очевидно сме свидетели на нестандартен подход и нестандартни решения. Хареса ми нещо, което Борисов каза “Достатъчно камъни разхвърляхме, да ги посъберем” и бих го продължил “да вземем да съградим нещо”. И двете коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са изтрезнели по различен начин от предизборната кампания и търсят начин да извлекат максимума за себе си. Това пък предполага много радикален подход, защото не сме в обичаен процес на преговори за четири годишен мандат и т.н. В този смисъл имам плах оптимизъм по отношение на съставяне на редовно правителство, виждам желание. И двете страни използват императива “трябва”, дано не стигнат отново до ситуацията “няма пък”, защото очакванията на обществото и на тези 40 процента от гласувалите, а и на тези, които не гласуваха е, тази държава да започне да си върши работата. Не само гражданите да работи за нея, но и държавата да работи за гражданите. А всичко това минава през действащи институции, приемане на законопроекти, промените във всички органи, в които мандатите са вече изтекли и т.н. За да може през есента гражданите да изберат спокойно местната си власт, която да се занимава с улици, площадки, осветление, отпадъци и други.

По отношение на това, дали ГЕРБ са склонни на това да “дарят” първия мандат и да се реализира кабинет с втория мандат, слушайки и гледайки лидера Борисов - точно в тази посока се мисли. Той буквално ги помоли да покажат някакъв неформален вариант на това как си представят Министерския съвет и кои хора виждат в него и ако от ГЕРБ-СДС ги харесат, като нищо може да видим да ги предложат още с първия мандат. Тогава ще запишем нова страница в българската демократична история.

Смятам, че такова правителство трудно може да изкара четиригодишен мандат, ситуацията няма да се нормализира от днес за утре, изграждането на доверие и разчистването на натрупаните грешки. Може би трябва да говорим за хоризонт до местните избори. Но ако нещата вземат, че потръгнат, в рамките на една година, но пък кой знае - ако тръгнат нещата, да се задейства центроустремителната логика.

Проф. Михаил Константинов пред “Труд news”: Ръководството на ГЕРБ и избирателите на ГЕРБ са две различни неща

Нека да различаваме политическото ръководство на ГЕРБ от избирателите на ГЕРБ. Това са две съвсем различни неща. Търпението на избирателите на ГЕРБ съвсем не е безгранично. Лично моето търпение и на моите приятели не е безкрайно. Така че, когато се издевателства от едни хора, трябва много да се внимава, защото има опасност ГЕРБ да остане без по-важната си част - своите избиратели.

Съгласен съм, че правителство трябва да има, но ако ще се правят компромиси, те трябва да бъдат фифти-фифти, а не да са 100 на 0. Основният проблем, който мъчи и България, и Европа, и света е войната в Украйна. Ако се прави управление с БСП, те категорично ще са на другата страна на съюзите, в които сме - НАТО и ЕС. БСП е опасна за управлението на страната от гледна точка на войната в Украйна. Фактически в момента в управлението могат да са двете коалиции, които категорично заявяват подкрепа за Украйна. Това е положението.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения