Екипът на Байдън: Цялото президентско войнство

Снимка: Global Look Press/TASS
Джо Байдън и Камала Харис (долу вдясно) с възможните най-важни лица в неговия екип. Отдолу от ляво надясно: Лал Брейнард, Сюзън Райс, Мишел Флорной и Дъг Джонс.

Камала Харис и кабинетът на министрите на новия президент на САЩ. Какво говорят за Русия?

Назначените от Байдън министри трябва да преминат през сенаторския вот

Евентуалният нов президент на САЩ Джо Байдън ще трябва да назначи нов кабинет. Уважаваното издание Politico, позовавайки се на свои източници от лагера на демократите, пише, че президентът вече е започнал преговори, но едва ли ще има време да представи първите си министри тази седмица. Най-вероятно новият стопанин на Белия дом ще се концентрира върху позиции, свързани със здравеопазването, финансите и социалните услуги.

Продължава преброяването на гласовете от изборите за Сената на САЩ. Към момента републиканците са спечелили 48 места, а демократите 46. За да има мнозинство в горната камара на Конгреса, една партия трябва да вземе 51 места. Като се има предвид, че назначените от Байдън министри трябва да преминат през сенаторския вот, а Републиканската партия може да има мнозинство, избраният президент ще трябва да преговаря и да координира своите кандидати с опонентите.

Ето кратко описание на кандидатите за новия кабинет на САЩ, както и на Камала Харис, първата жена вицепрезидент на Америка.

Камала Харис, вицепрезидент

Камала Харис е новоизбраният вицепрезидент на САЩ. Ще встъпи в длъжност заедно с Байдън през януари 2021 г. Тя е първият вицепрезидент жена в Америка, което не можеше да не стане поради различни конспиративни теории. Злите езици говорят, че 78-годишният Джо Байдън, който, според медиите има здравословни проблеми, и може би скоро ще напусне поста си, тогава Камала Харис, която заема втория по важност пост в изпълнителната власт и официално оглавява Сената, може да замени Байдън и да стане първата жена президент на САЩ, при това тя е и чернокожа.

Харис е дъщеря на имигранти. Майка й Шямала Гопалан идва в САЩ от Индия, и тук се омъжва за Доналд Харис, който е роден в Ямайка. След Тръмп, с неговия консерватизъм и противоречиво отношение към имиграцията, Камала Харис е като глътка свеж въздух за Америка.

Харис придоби известност със своите речи в Сената, в който попадна през 2016 г. от щата Калифорния. Наричаха я най-либералната сенаторка и пламенна демократка, защото тя подкрепи само 15% от двупартийните законопроекти. Нейните политически възгледи могат да бъдат наречени леви. По-специално тя подкрепя програмата на Бърни Сандърс „Здравеопазване за всички“, абортите, легализацията на еднополовите бракове и марихуаната.

През септември 2020 г. Харис подкрепяше движението Black Lives Matter като пример за позитивна дискриминация.

Отношението на Харис към Русия трудно може да се нарече демократично (в общия смисъл), защото в нея тя вижда заплаха и, наред с другите неща, пледира по темата за предполагаема намеса на Русия в американските избори през 2016 г. „Русия успя да повлияе на нашите избори, защото осъзна, че расизма, сексизма, антисемитизма, хомофобията и трансфобията са ахилесовата пета на Америка. Трябва да разобличим това“, пише тя в Twitter за Русия през 2019 г.

Мишел Флорной, кандидат за поста министър на отбраната на САЩ

Мишел Флорной е един от основните кандидати в кабинета на Байдън за поста министър на отбраната, пише журналистът на Politico Брайън Бендер. Преди това е служила в Пентагона, като е била заместник-министър на отбраната по въпросите за политиката по време на първия президентски мандат на Барак Обама.

Бендер нарича Флорной уважаван политик със значителен опит в управлението. Тя започна да се подготвя да оглави Пентагона много преди изборите, ставайки съавтор на проекта за това как Министерството на отбраната на САЩ трябва да работи занапред в областта на технологичното развитие, за да изпревари Китай. „Мисля, че има нарастващо разбиране за конкуренцията с Китай, предимно както икономическа, така и технологична“, каза Флорной в едно от последните интервюта.

Освен Флорной, Пентагона може да бъде оглавен и от сенатора от Илинойс и носител на "Пурпурно сърце" за раняването си в Ирак Тами Дъкуърт, както и сенатора от Роуд Айлънд Джак Рийд.

Сюзан Райс, кандидат за поста държавен секретар (министър на външните работи)

Сюзън Райс е посочена от Politico като един от най-добрите кандидати за поста шеф на Държавния департамент. По времето на Барак Обама Райс беше негов съветник по националната сигурност. Тя разбира разнообразната външна политика на САЩ. Washington Post  посочва Райс като една от трите жени (Хилари Клинтън и Саманта Пауър), които убедиха Обама да започне да бомбардира Либия след ''Арабската пролет''.
Джо Байдън през първите месеци ще трябва да се концентрира върху борбата с пандемията и икономическата криза, докато Райс като опитен дипломат ще се занимава с външната политика.

Думите на Байдън, че ако стане президент, Кремъл ще плати за намесата си в американските избори, Райс, ги придружи с призива „Слушай, Русия“. Като се има предвид отношението на Байдън към Русия, ще трябва да слушаме Сюзън Райс доста често, но след като Америка се справи с пандемията.

Освен Райс, кандидатите за поста на държавен секретар на САЩ са: ветеранът от дипломатическите сили Уилям Бърнс, който успя да работи като заместник-ръководител на Държавния департамент, както и за сенаторите Крис Кунис, Крис Мърфи и Антъни Блинкен.

Лал Брейнард, кандидат за поста министър на финансите

Джо Байдън вероятно ще се съсредоточи върху борбата с пандемията от коронавирус и съпътстващата я икономическа криза. Финансово-икономическият блок на новия президент е най-важен и ще бъде назначен предварително, за да се запознае с работата.

За този пост претенции имаха ярки политици като сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън, която участва в демократичните праймеризи, но бързо се оттегли от надпреварата, както и вицепрезидентът на Федералния резерв (Фед) Роджър Фъргюсън и инвеститорът Мелъди Хобсън, но основният кандидат, според Politico, е членът на Съвета на Фед на Лал Брейнард.

Работата е в това, че се очаква Сенатът на САЩ да бъде преобладаващо републикански и ще са необходими твърде много политически ресурси, за да преминат през него такива прогресивни икономисти като Уорън. Брейнард е перфектна, защото устройва както демократите, така и републиканците.

Дъг Джоунс, кандидат за поста генерален прокурор

Дъг Джоунс беше победен на изборите за Сената, от републиканеца Томи Тъбървил в Алабама. Така Джоунс остана без работа, но през януари може да стане генерален прокурор на САЩ в екипа на Джо Байдън.
Джоунс се представи добре като прокурор на Алабама. Например той успя да докаже вината на двама членове на Ку-клукс-клан, участвали в терористичната атака срещу баптистите през 1963 г. в Бирмингам (Алабама), въпреки че от тези събития са изминали почти 40 години.

Освен това Джоунс е добре познат на Джо Байдън и е работил в неговия щаб по време на първата президентска кампания на избрания президент през 1988 г.

Дъг Джоунс обаче ще има сериозни съперници, които също ще се борят за този пост. Сред тях е председателят на Демократичния национален комитет Том Перес, който има богат опит в Министерството на правосъдието на САЩ. Перес преди това е бил помощник на главния прокурор при Барак Обама. Но ако републиканците имат мнозинство в Сената, това може да бъде проблем за Перес.

Сали Йейтс, бивш заместник-генерален прокурор, която бе уволнена от Тръмп заради отказа й да защити указа, забраняващ влизането в САЩ на имигранти от редица мюсюлмански страни, също е кандидат за поста на министър на правосъдието.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения