Елена Йончева: ЕС да блокира подслушването на опоненти и журналисти 

Шпионски софтуер като „Пегас“ трябва да е под регулация

Гърция е сред страните изложени като най-чести потребители на програмата

Виновните в Атина бяха бързо заменени

Европейският съюз трябва да предприеме конкретни мерки срещу използването на шпионски софтуер за подслушване на журналисти и политически опоненти на имащи управляваща власт. Това заяви българският евродепутат от групата на социалистите и демократите Елена Йончева, по време на дебатите в Страсбург за подслушването на журналисти и политици с израелски софтуер в Гърция.

„Какъв е отговорът на премиера на една европейска страна, след като в продължение на месеци е подслушвал журналисти, бивши и настоящи министри, политически лидери, опозицията, Никос Андрулакис - лидера на ПАСОК? Законно е, но не знаех - казва премиерът Кириакос Мицотакис. Отговорността е негова - месеци преди това е приет закон, който поставя разузнавателната служба под контрола на министър-председателя.“

„Но това не е поредният скандал. Подслушването на опоненти, използването на шпионски софтуери, днешни и бъдещи, е голям европейски проблем. Всяка власт, която се стреми да контролира опозиция и журналисти, винаги може да облече поругаването на нашите права в законови рамки. Виждали сме го не в една държава.

И наша е отговорността това да не стане възможно. Затова и толкова важно е да чуем и отговора от Атина - как и защо допуснахте това?“

Скандалът с използването на софтуер, разработен от израелска компания, за подслушване на политици и журналисти избухна преди няколко месеца в Гърция. Евродепутатът Никос Андрулакис, който е и лидер на опозиционната ПАСОК, установи, че телефонът му е проследяван от края на 2021 г. от гръцката разузнавателна служба с помощта на програма, наречена „Предатор“. Службата отговаря пряко пред премиера Кириакос Мицотакис - промяна, въведена през 2019 г. по негово настояване.

След като се разбра за подслушването, директорът на разузнаването и началникът на кабинета на министър-председателя подадоха оставки.

Първото публично оплакване от използването на израелския софтуер дойде по-рано през м. г. от гръцкия финансов журналист Танасис Кукакис. Журналистическо разследване в Гърция твърди, че списъкът на проследяваните съдържа стотици имена, сред които тези на външния министър, министъра на развитието, собственик на медии, бизнесмени и др. Правителството на Гърция не признава да използва „Предатор“.

Това е поредният случай на подслушване на политици и журналисти след скандала, свързан със софтуера „Пегас“, разработен от израелската компания NSO Group. През 2021 г., в резултат на международно журналистическо разследване, стана известно, че хиляди политици, активисти и медии от целия свят са били проследявани с израелския софтуер от 2016 г. В България и Кипър има компании, част от групата, разработила „Пегас“, които създават и продават подобни програми.

В Европейския парламент е сформирана комисия, която проучва мащабите на използването на „Пегас“ и сходните шпионски софтуери срещу политически опоненти, държавни глави, разследващи журналисти и др. На теория програмите се предлагат на правителства и държавни институции, за да подпомагат укрепването на националната им сигурност като сделките се наблюдават и от военното министерство на Израел. На практика, обаче, някои от управляващите се изкушават да използват софтуера, за да контролират политически опоненти и критично настроени медии.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения